Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte 14 haftalık bebek, Hamileliğin 14. haftası (3 AY)

14. haftalık bebek, hamileliğin 14. haftası (hamilelikte 3. ay)

14. haftasına giren bebek bu hafta 10 santim boyunda ve kilosu neredeyse iki kat artarak 46 grama kadar çıkıyor. Cinsiyet daha kesinlik kazanmadı o yüzden erkek veya kız alışverişlerine başlamak için daha erken. Bu hafta size zaten çoğu kadın göbeğinizi saklayamadığınız için bu sivri göbek erkek, sen güzelleştin kız, top gibi karın bu çocuk etkek olacak gibi çok tahminler gelecek hatta siz bile aynadan karın şeklinize göre cinsiyeti araştıracaksınız. Acele etmeyin çok az kaldı kısa zaman sonra herşey belirginleşecek. 14 haftalık bebek için en güzel haber artık keyifli gebelik dönemi başlamış olması. Şimdi kendize bakım yapma zamanı.

Hatırlatma: İkili testin zamanı doldu. Artık yapılmayacaktır.

14 hafta kaç ay, 14 hafta kaç gün? Ayları tablodan hesaplayabilirsiniz.

Tablo 14: Gebelik/Hamilelik hesaplama – 14. hafta (3 ay)

14. HAFTALIK HAMİLELİK/GEBELİK – 3 AY
Gebelik Günleri Hamilelik Haftaları Günü
98. gün hamilelik 14 haftalık bebek
99. gün hamilelik 14 hafta 1 günlük bebek
100. gün hamilelik 14 hafta 2 günlük bebek
101. gün hamilelik 14 hafta 3 günlük bebek
102. gün hamilelik 14 hafta 4 günlük bebek
103. gün hamilelik 14 hafta 5 günlük bebek
104. gün hamilelik 14 hafta 6 günlük bebek

14. haftalık bebek anne karnındaki gelişimi

Büyüdü büyüdü MaaşAllah deyin 10 santim boyunda parmak çocuk oldu. 14. hafta süper gelişim haftası. Ağzını açıp kapıyor kendini yutmaya hazırlıyor. Yüz kasları çalışmaya başladı.

 • Yemek, soluk-nefes borusu, gırtlağı ve ses telleri gelişti. Gece gündüz bağıracak, gülecek ıhhı ıhhı diyecek hazırlanıyor anlamsız sesler çıkarmaya kendin ifade etmeye.
 • Gözler yerinde, kulaklar yerinde, çenesi tamamlanıyor, damaklar hazır gibi.
 • Geliştikçe kendini memelerinize alıştırıyor. Baş parmağını tıpkı meme emer gib ağzına götürüp emdiğini görebilirsiniz.
 • Bu hafta daha fazla insan şekli almaktadır.
 • Nefes alıp veriyor ama bu haftalar amnion sıvısı kullanarak balık gibi işlem görüyor.
 • Boyun kısmı uzamaya, çene göğüsten uzaklaşmaya başladı.
 • Bebekte mimikler oluşmuştur yüzü tuhaf şekiller alabilir.

14 haftalık bebeğin ultrason görüntüleri ve resimleri

Hamilelikte 14 haftalık bebek, Hamileliğin 14. haftası (3 AY) Hamilelik - Gebelik
14 haftalık bebeğin ultrason resimleri

Bebeğin ultrasonda başının büyük olduğunu, parmak emmeye çalıştığını, kalp atışlarını ve eğer şanlıysanız hareketleri ve mimiklere şahit olabilirsiniz. Başı zamanlar normal boyuta dönecektir. Büyük gibi diye endişe duymayın. Daha fazla insana benzemeye başlamış durumda.

Ultrasonda göreceğiniz hareketler veya tekmeler henüz karından hissedilmez, bağırsak hareketlerinizle karıştırmayın. Cinsiyeti ultrasonda kesin sonuç için daha erken çok az kaldı. Gözlerinizle yakında göreceksiniz. Karın yuvarlaklığı ve sivriliğine göre cinsiyet ayrışımı yağmaya çalışıp hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

 • 14. hafta bebek boyu: Hafta başında 8 ile başlar 11 cm ortalaması ile sonlanır.
 • 14. hafta bebek kilosu: Bu hafta ortalaması 45-48 gram kadardır.

14. hafta gebelik beslenmesi ve sağlığı

Bu hafta baş ağrıları artabilir, unutkanlık sersemlik olacağından bebeğin sağlığını tehlikeye atacak ilaç veya bitki çaylarını kesinlikle doktorunuza danışmadan kullanmayın.

Mısır gevrekleri, yulaf ezmesi, süt gibi besinleri sabah kahvaltınıza koyabilirsiniz. Süt ve süt ürünleri, B vitamini, Kalsiyum, Meyve suları, C vitamini, Demir içerikli besinlere yönelmeniz faydalı olacaktır.

14. haftalık gebelikte annenin değişimleri ve 14 hafta bebek belirtileri

Unutmaya mı başladınız? Yoksa sersemlik mi var? Bu haftalar bunlar olağan şeyler. 14. haftanın belirtileri arasında;

 • Horlamalar oluşabilir.
 • Gece uyanmalar sıklaşabilir. Gece bebek emzirmelere hazırlıktır.
 • Daha önce sevmediğiniz yiyecekler ve ilginç şeyler canınız çekebilir. Gecenin bir yarısı japon yemekleri isteyip adamcağızı yormayın oraya buraya düşünmeyin fazla yemekleri : )
 • Soru şu: bebek hareketleri 14. hafta hissedilir mi? Daha önce doğum yapan anneler bu hafta sonlarında bebeğin hareketlerini hissedebildiğini söyler ancak hissettikleri aslında kendi vücudundaki bağırsak hareketlenmesidir. Kötü tarafı ise, ben hissettim şimdi neden hissedemiyorum endişesidir. Bugün hissettiğinizi 1-2 gün içinde hissedemez ve tereddütte kalırsınız yanılgıya düşmeyin.
 • Meme ve karında damarlar, meme ucu koyulaşmalar, meme ucunun büyümesi hız kazandı. Bebeğe hazırlıktır.
 • Burada şunu bilmenizde fayda var. Diğer anne adaylarından aynı döneme ait hamile olanlarla veya internet üzerinden 14. hafta karın ne kadar olur gibi aramalar yaparak göbek/karın büyümesini kıyaslamayın. Kimilerinde büyük olurken kimilerinde küçücük olabilir. Kişiye göre değişimler gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu