Sağlık

Hamilelik Testi Nedir, Amacı Nedir?

Hamilelik testi, hızlı, güvenilir ve doğru sonuçlar vermeyi amaçlayan biyolojik bir tanı testidir. Hamilelik testinin amacı, hamile bir anne ile annenin kan veya idrarından alınan bir örnekte hCG-insan koryonik gonadotropin varlığının yeni hamile kaldığına dair bir gösterge olup olmadığını kontrol etmektir. Hamilelik testi, bir doktorun ofisinde yapılan en yaygın kan testlerinden biridir. Genellikle üç bölümden oluşur: idrar testi, kan testi ve/veya servikal sürüntü.

İlk kısım, hamileliğin erken döneminde vücudunuz tarafından üretilen insan koryonik gonadotropin (hCG) hormonunun varlığını arayan bir idrar testidir. Bu süre zarfında hCG seviyeleri her 48 saatte bir ikiye katlanabilir! Testin ikinci kısmı, bir laboratuara gönderilebilecek ve kantitatif bir hCG testi yoluyla hCG seviyelerini ölçebilecek kanınızı almaktır. Testin üçüncü kısmı, doktorun genişlemiş rahim veya hassas göğüsler gibi hamilelik belirtilerini arayacağı bir fizik muayenedir.

Hamilelik Testleri Nasıl Çalışır?

Hamilelik testleri, idrar, kan veya tükürükte insan koryonik gonadotropinini (hCG) ölçer. hCG, gebe kaldıktan yedi ila 10 gün sonra tespit edilebilir. Çoğu evde gebelik testi, gebe kaldıktan 3 hafta sonra hamileliği tespit ettiğini iddia eder, ancak bunların güvenilirliği, Tüketici Raporları gibi gruplar tarafından bağımsız olarak sorgulanmıştır. Birkaç çalışma, döllenmiş bir yumurtanın implantasyonunu takip eden günlerde evde yapılan gebelik testlerinde olumlu sonuçların alınabileceğini ileri sürmüştür. Hamilelik testlerinin doğruluğunda önemli farklılıklar vardır. Doğru olan testler genellikle pahalıdır ve her ülkede her zaman mevcut değildir.

Hamilelik Testi Nedir, Amacı Nedir? Sağlık
hamilelik testi

Hamilelik testleri için kullanılması gereken ağırlık veya hacim referansı ve sonuçların nasıl yorumlanması gerektiği konusunda çok fazla tartışma olmuştur.

Bazı ticari kitler, test sonucunu ayarlamak için yalnızca iki referans ölçüm sağlasa da, diğer referanslardan herhangi birinden daha önemli olabilecek üçüncü bir değer de hesaplanır (F84): ya tek bir değer olarak ya da ikisinin oranı olarak (için örneğin, 1/2 = 0,5). Bazı gebelik kitleri hem Cc hem de F84 değerlerini hesaplar, ancak bunların sonuç okuması üzerinde daha az etkisi olduğu görülmektedir.

Çoğu evde hamilelik testi, bir şişe hormon çözeltisine batırılmış mavi bir test kağıdı kullanır. Şişe, hormonun idrarda bulunup bulunmadığını test eden test kağıdına yerleştirilir. Evde hamilelik testinin iki ana türü vardır;

  • nitel
  • nicel

Kantitatif kitlerde genellikle pembeden koyu kahverengiye kadar değişen, idrarda ne kadar hCG bulunduğunu gösteren, ortalama bir kadının günlük idrarındaki hCG miktarına kıyasla bir renk tablosu bulunur. Bu değer elde edildikten sonra, tespit edilen toplam gebelik hormonu yüzdesini vermek için 100 ile çarpılır. Farklı test sonuçları, her bir kit ile birlikte verilen çizelgede bulunabilir.

Kalitatif evde hamilelik testleri, hamilelik için pembeden pozitife veya hamilelik olmayanlar için negatife değişen tek renkli şeritlere sahiptir. Şerit idrara batırılır ve pozitif bir sonucun olup olmadığını gösteren bir gösterge çizgisi olması gerekir. Bir test sonuçlarının doğru olup olmadığını bilmenin tek yolu, test şirketinin kullanıcıya ücretsiz bir sonuç kartı göndermesidir.

Evde hamilelik testlerinin doğruluğu kesinlikle tartışmaya açıktır ve her iki şekilde de kesin kanıtları kanıtlayan çok az çalışma vardır.

Evde hamilelik testinin negatif sonucu, 10 mIU/mL’den daha düşük bir negatif okuma veren sonuç olarak tanımlanır. Kantitatif testte 11 ila 25 mIU/mL’lik bir sonuç şüpheli kabul edilir, ancak bu, kadının hamile olmadığı anlamına gelmez, çünkü hormon seviyeleri yükselebilir veya düşebilir. Kontrol çizgisinin üç katından daha az olan bir nitel gösterge çizgisinin de genellikle şüpheli bir sonuç verdiği rapor edilir (bunun güvenilmez olduğu çalışmalarda gösterilmiştir).

Alternatif olarak, erken bir ultrason taraması kullanarak sonuçlar hakkında daha emin olabilirsiniz. Bu, hCG seviyeleri ticari testler için yeterince yüksek olmadan önce hamileliği tespit edebilir ve bu nedenle hamileliği doğrulamada çok daha güvenilir olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu