Hamilelik - Gebelik

Hamilelik sonrası hemoroid, gebelik sonrası basur

Hamilelik ardından yani doğum sonrası basura ne iyi gelirlohusalıkta basur nasıl geçer?

Doğum sonrası oluşan halk dilinde mayasıl veya basur olarak tabir edilen bu rahatsızlık hemoroiddir. Hamilelikte gelişebilen ardından doğum sorasında makat bölgesinde sancılı bir dönem geçirmeye neden olan bir sağlık problemidir.

Gebelik öncesinde hemoroid sorunu yaşayanların hamilelikle beraber basur problemi ile karşılaşmalarının genel sebepleri altında kabızlık sorunu yatar. 9 aylık süreç içerisinde hamile bayanlarda kabızlık yaygın bir rahatsızlıktır. Tedavisi edilmediği sürece makat bölgesinde bu ve benzeri rahatsızlıklara neden olabilir. Hamilelik dönemlerinde bolca sıvı alımı ve lifli yiyecekler bu sorunun önüne geçmek adına faydalıdır.

Doğum sonrası basur nedir?

Makat (rektal) bölgesi damarlardaki şişmeler ve bu bölgedeki damarların tahrişi sonucu hemoroid meydana gelir. 2 şekilde yaşayabilirsiniz bunlar; iç ve dış basurdur. Dış olan dışarıdan belirgindir ve damar sarkması şeklinde görülebilirken iç basur dışarıdan görülemez. Büyüklüğü genelde zeytin boyutunu geçmemektedir. Büyük tuvalet esnasında kanamalar olabilir, kaşıntı yapabilir aynı zamanda bu bölgede ağrılar görülebilir.

Doğum sonrası basur neden olur?

Büyüyen rahim ile beraber pelvik damarlarda ve makat damarlarında zorlamalar olur. Kanın akışındaki azalmalar alt bölgelere kan gitmemesine neden olur ve rahim altı damarın basınçla genişlemesi meydana gelir. Hamilelikte artan progesteron hormonu ile damar duvarındaki büyüme kolaylaşır. Kabızlığında beraberinde gelmesi ile baskı artarak basur (hemoroid) oluşumuna neden olur.

Doktora gidilerek alınacak tedavi ilaçları ile durumu kontrol altına alarak kurtulabilirsiniz.

Doğum sonrası basur (hemoroid) için doğal çözümler

Doğumdan sonra olan basur nasıl giderilir, doğum sonrası hemoroid nasıl geçer?

Basur için zeytinyağı: Makat bölgesine 1 hafta süre ile pamuğa sürülen zeytinyağı koyulur ve gece boyunca çıkarılmaz. 1 hafta süre ile her gece yaparak sabaha kadar bekletin.

Basur şişmesine buz: Basurun olduğu bölgeye buz paketi ile destek olarak şişmenin azalmasına yardım edebilirsiniz.

Basur için ılık su: Damarların sertliğini çözmenin kolay yoludur. Küvet, leğen gibi malzemeler ılık seviyede su ile doldurarak damarları gevşeterek rahatlayabilirsiniz. 15 dakika kadar hemoroidli bölgeyi suda bekletmek rahatlatır.

Buz paketini biz beze sararak ağrılı bölgeye yerleştirip ardından sıcak suya oturmak daha fazla yararlı olacaktır. Birkaç sefer tekrarlanmalıdır.

Basurlu bölge temizliği: Tuvalet sonrası tahrişten kaçınmalısınız. Yumuşak bir tuvalet bezi/kağıdı tercih edin. Su ile temizleme esnasında parmak ucu ile hafif dokunuşlar yapın.

Basur için krem: Eczaneden reçete olmadan kremler alabilirsiniz. Rahatlatmaya yarayacaktır.

Not: Basur için kendi kendinize müdahale yapmadan önce doktorunuzdan onay alınız. Eczanelerden alacağınız basur için ağrı kesicileri mutlaka doktorunuza danışınız. Çok fazla oturur pozisyonda kalmayın, çok uzun süre ayakta dikilmeyin.

Az miktarda müshil ilacı kullanarak dışkının yumuşamış halde çıkmasını sağlayabilirsiniz. Böylece zorlanmadan kurtulursunuz.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu