Diyet

Hamilelik Öncesinden Doğuma Kadar Kilo Kontrolü

Hamilelik Öncesinden Doğuma Kadar Kilo Kontrolü

Anne olmak isteyenlerin en büyük korkularından biri de kilo alma sorunlarıdır. Kilo alan anne adayları doğum sonrasında bu kilolardan kurtulmakta zorlanmaktadır.

Bu nedenle sağlıklı bir beslenme sistemi benimsenerek, hareketli bir yaşama geçiş yapılmalıdır. Hamilelik öncesinde, ideal kilonuza ulaşmak için diyetisyen desteği ile kilo vermeye başlamalısınız. Böylece sağlıklı yiyecekler tüketmeye başlayabilirsiniz ve hamileliğiniz de iyi bir şekilde başlamış olur.

 

Şekerli gıdalardan ve karbonhidratlardan uzak durduğunuz sürece, kilo vermemeniz için hiçbir sebep yoktur. Bu nedenle öncelikle ideal kilonuza ulaşın.

Hamilelik Öncesinden Doğuma Kadar Kilo Kontrolü

İdeal Kiloda Hamile Kalmak

İdeal kiloda hamile kalmak her zaman en ideal yöntemdir. Çünkü anne adayları bazen fazla kilolarından dolayı bebek sahibi olamazlar.

Bu nedenle kilo vermeden, anne olmak için acele etmemeniz gerekmektedir. İdeal kilonuza ulaştığınızda da, yanlış beslenme alışkanlıklarınızdan uzak durmanız ve sağlıklı beslenme sistemini sürdürmeniz gerekmektedir.

Herkesin ideal kilosunda olmasını hesaplaması için bir çok hesaplayıcı bulunmaktadır ve bu hesabı yaparak ideal kilonuzu bulabilirsiniz.


Hamilelikte Kilo Alımı Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı bir hamilelikte, her ay 1 kilo almak normaldir. Çünkü 9 ayda 10 kilodan fazla alan anne adayları sağlıklı bir kilo alımı gerçekleştirmemiş demektir.

Bebeğiniz zaten sizin kanınızdan beslendiği için, ihtiyacı olan tüm besinleri alacaktır. Ancak sizin gereksiz olarak aldığınız her kalori, bebeğinize yarar sağlamadığı gibi size de kilo olarak geri dönecektir. Hamilelikte kilo alımı konusunda dengesiz bir profil sergiliyorsanız, mutlaka bir diyetisyenle görüşmelisiniz.

 

Aksi halde aldığınız fazla kilolar yaşam kalitenizi düşürecek ve kola bir şekilde veremeyeceğiniz yağ kitlelerine dönüşecektir.

Doğum Sonrası Kilo Vermek

Doğumdan sonra kaybedeceğiniz en azından bir 10 kilo olacaktır. Çünkü bebeğin ağırlığı, plasenta, su ve rahim ağırlığı en fazla 9 kilo kadardır ve doğumdan sonra 1 ay içinde bu kilolar kendiliğinden gidecektir.

Ancak çok fazla kilo aldıysanız bu 10 kilodan daha vermek için sağlıklı beslenmeniz gerekebilir. Sağlıklı beslenme konusunda istikrarlı olduğunuz halde kilo veremiyorsanız tiroid sorununuz olabilir. Bu nedenle tetkiklerinizi düzenli olarak yaptırmanız gerekmektedir.

Doğum sonrası ideal kilonuza ulaşmadıysanız emziren anne diyeti yaparak, abartmadan kilo vermeye başlayabilirsiniz. Emzirmek de kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Fazla Kiloları Vermeye Ne Zaman Başlamalı?

Fazla kilolarınızı vermek için emzirme döneminde şok diyetler yapmaktan kaçınmalısınız. Kontrollü bir şekilde kilo verebilmeniz için, diyetisyen desteği alarak sağlıklı bir beslenme programı yaptırabilirsiniz.

Aynı zamanda bir çok kişi, emzirmenin kilo vermeye etkisini bilmektedir. Kilo vermek istiyorsanız, sağlıklı beslenip bebeğinizi emzirdiğiniz sürece sorun yaşamazsınız. Çünkü bebeğinizle ilgilenmek ve diğer işleriniz zaten aktif bir yaşam sürmenizi sağlayacaktır.

Kilo vermek için bebeğinizi emzirmeli, sağlıklı beslenerek abur cuburdan uzak durmalısınız. Aksi halde bir çok açıdan sorun yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu