Hamilelik

Hamilelik Dönemindeki Psikolojik Değişim

Hamilelik Dönemindeki Psikolojik Değişim

Hamilelik döneminde, kadınlar başlı başına bir değişim sürecine girerler. Hem fiziksel hem de duygusal anlamda yaşanan bu değişiklikler ne kadar zorlu bir süreç olsa da, kadınlara verilmiş en büyük armağandır. Anne olmak bir kadının başına gelebilecek en güzel şeyler arasındadır.

Anne olmak birçok açıdan önemlidir. Bir yandan duygusal ve fiziksel değişim yaşanırken, diğer yandan da sorumlulukların farkındalığı artar.

Hamilelik Dönemindeki Psikolojik Değişim

Hamilelikteki Önemli Etkenler

  1. Hormonal Değişim: Hamilelik dönemini tetikleyerek başlatan ve sonlandıran şey hormonlardır. Yoğun bir şekilde salgılanan östrojen ile progesteron hormonları, anne adayına fiziksel ve psikolojik sorunlar yaratır.
  2. Fiziksel Değişim: Anne adaylarını en tedirgin eden durumlardan bir tanesidir. İlk üç ay için bulantılar, sağlık sorunları, iştahsızlık ya da fazlasıyla iştahlı olmak gibi durumlar, inişli çıkışlı bir şekilde devam ettikçe anne adayları da endişeye kapılır. Eşi tarafından eskisi gibi beğenilmediğini düşünmek, vücudunun sarkacağını düşünmek ve doğum sonrasında kilolarını veremeyeceğini düşünmek kadınlar üzerinde strese neden olur.
  3. Psikolojik Değişim: Psikolojik değişim, anne adayının hayata bakışını neredeyse tamamen değiştirir. Hamilelik direkt olarak hormonlar ile alakalı bir durum olduğu için, psikolojideki değişim de bu hormonlar doğrultusunda olur. Yaşanılan bütün sıkıntı anne adayının çevresini de etkiler. Asıl değişim psikolojide meydana gelir. Anne adayını genellikle çocuğuna iyi bakamama, iyi bir anne olamama, çirkinleşme, kilo alma, eşi tarafından beğenilmeme gibi durumlar strese sokar.

Hamilelikteki Psikolojik Değişimler

  • Duygusal farklılıklar: Anne adaylarının birden sinirlenmesi, alıngan olması, normalde tepki göstermeyeceği şeylere tepki göstermesi, ağlaması, bazen iyi bazen kötü hissetmesi gibi durumlar yaşamasıdır. Çevresindeki insanlar bu durumlara anlam veremeyebilir. Bu yaşananlar anne adayının vücut değişimine, hormon seviyesine, vücut şekli ve ağırlığına vermiş olduğu tepkilerdir.
  • Yeni bir vücut: Anne adayı, aldığı kilolardan dolayı eski kıyafetlerini giyemediği için, bir nevi imaj değişikliğine gider. Hamilelik kıyafetleri içerisinde kendini pek de rahat hissetmeyerek dolaşır. Hatta doğum sonrasında bile kilolarını vermeyeceğinden endişe duyar.
  • Cinsel hayattaki değişim: Anne adayları, vücutlarındaki değişim yüzünden, eşlerinin kendilerini eskisi kadar çekici bulmadığını düşünürler. Bu sebepten cinsel ilişkiden kaçabilirler. Diğer yandan bebeğe zarar vereceğini düşünerek, eşler cinsel yaşamdan uzak dururlar. Tedirginlik yerine bir jinekolog yardımı almak daha yerinde bir karar olacaktır.
  • Hayatı yaşama şekli: Eskisi kadar yoğun bir şekilde çalışamayan anne adayları, uyurken bile istediği pozisyonda uyuyamaz. Yaşam şekli tamamen değişir.
  • Uyku düzeni: İstenilen pozisyonda yatamadıkları için anne adayları son dönemlerde sık sık uyanır. Bu durum uykusuzluğa ve gerginliğe neden olur.
  • Tedirginliğe düşme: Hamilelik çok yoğun kaygıların ve depresyonun yaşanacağı bir dönemdir. Çünkü anne adayının kafasında fazlasıyla soru işareti vardır. Bebek doğmadığı için bu soruların cevabını alamaz. Bazen de düşük yapma korkusu yaşayabilirler. Bu sebepten kendilerini aşırı derecede kontrol altına alırlar.
  • Konsantrasyon düşüklüğü: Birinci planı hamileliği ve bebeği olan anneler, ilgilendiği diğer işleri ikinci plana atar. Özellikle çalışan annelerin, işine olan konsantrasyonu son derece azalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu