Hamilelik - Gebelik

Hamilelik Döneminde Balık Yenilir mi?

Hamilelik Döneminde Balık Yemenin Önemi

 

Hamile annelerin gebelik döneminde beslenmeleri de önem taşımaktadır.  Annelerin beslenme düzeninin iyi olması bebeklerin sağlıklı olması gerekmektedir. Bebeklerin alerjik hastalıklara yakalanmaması için balık tüketimi gerekmektedir. Gebelik döneminde deniz ürünleri tüketilirse yüksek protein de kazanılır. Bebeklerin beyin gelişimleri ve genel sağlıkları için balık tüketimi de önem taşımaktadır. Hamilelikte balık yemenin faydaları da oldukça fazladır. Gebelik esnasında balık yağlarının tüketimi gıdaların alerjik yönlerine karşı duyarlılığı da artırmaktadır.

 

Hamilelikte Nasıl Beslenilmeli?

Hamilelik Döneminde Balık Yenilir mi?

Çocukluk çağında meydana gelen hastalıklar da balık tüketimi ile düzelmektedir. Gebelik döneminde yüksek civa içeriğine sahip balıkların da sık sık tüketilmesi gerekmektedir. Ton balığı, sardalya, somon, uskumru, alabalık gibi çeşitli balıkların da gebelik döneminde tüketilmesi gerekir. Civa içeren balıklar doktorlar tarafından önerilmemektedir bu nedenle civa içeren balık tüketimine dikkat edilmeli kullanılmamalıdır.. Balıkların bu türlerinde omega 3 içeriği de fazladır. Vitamin, mineral, protein de besleyici türler arasında yer almaktadır.

 

Hamilelikte Doğru Beslenmenin Önemi

 

Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri açısından zengin besin türü olan balığın gebelik döneminde de tüketilmesi gerekmektedir. Balık yiyerek vücuda alınan yüksek oranda civanın fetusa geçmesi sonucu sinir ve beyin gelişimi olumsuz etkilenmekte olup bebeklerin motor, dil, bilişsel becerilerini, görme yeteneğini de olumsuz etkileyebileceği belirtilmektedir. Araştırmaların sonuçlarına göre gebelik döneminde civa oranı düşük balıklar tercih edilmelidir. Büyük balıklar, derin su balıkları yüksek oranda civa içerir. Bebeklerin göz ve beyin gelişimi için de oldukça önem taşımaktadır. Hamileyken doğru beslenmek de önem taşımaktadır.

 

Hamilelikte Omeganın Zararları

 

D vitamini ve protein bakımından zengin balığın yüksek oranda civa içerdiği de bilinmektedir. Küçük balıklar ve yüzeysel su balıkları daha az oranda civa içermektedir. Sindirim, kalp sağlığı, sinir sistemi, akciğer, böbrek gibi çeşitli organ sistemlerine etki eden, beyin hasarına neden olan civa zehirlenmesi de fazla oranda balık yeme sonucunda meydana gelmektedir. Hamilelikte çiftlik balığı tüketilir mi sorusu da sık sık sorulmaktadır. Bazı kültürlerde cinsel birleşmeler ve ilişkilerin doğumu kolaylaştıracağına dair inanışlar da mevcuttur. Hamilelerin balık tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu