HamilelikSağlık

Hamilelik Belirtileri ve Doğum Haftası Hesaplama

Hamilelik Belirtileri ve Doğum Haftası Hesaplama

Doğal bir süreç olan hamilelik, yeni nesil anne adaylarının çok fazla merak ettiği özel bir durum haline gelmiştir. İnternet teknolojileri ve bilgi edinme sürecinin getirisi olan sabırsızlık nedeniyle, birçok anne adayı hamilelik konusunda merak ettiklerini araştırmaktadır.

Herhangi bir sağlık sorununun olmadığı durumlarda, her kadın kendi kendine bile doğum yapabilir. Günümüzde biraz daha abartılan gebelik süreci, modern kadının biraz daha nazlı olduğu bir dönem haline gelmiştir. Doğum sonrası sürecin zorluklarını dikkate aldığınızda, biraz daha haklı bulunan bu durumda en önemli merak konusu hamilelik belirtileri ve doğum haftası hesaplama konularıdır.

Bu konular hakkında bilgi sahibi olunması, her anne adayı için önemlidir ve bu süreçten doğuma kadar olan zamana kadar gerçekleşen belirtiler dikkatle izlenmelidir.

Hamilelik Belirtileri ve Doğum Haftası Hesaplama

Adet Öncesi Hamilelik Belirtileri

 

Adet öncesi gebelik belirtileri her kadında farklı şekillerde ortaya çıkar. İlk belirtilerden olan mide sorunları, adet öncesi dönemde görülmeye başlayacağı gibi, bazı kadınlarda hiç görülmeyebilir.

Midede özellikle sabah saatlerinde baş gösteren bir kazınma hissi, bulantı ve kusma görülebilir. Bu durum bazı kokulara karşı da hassasiyeti beraberinde getirir. Adet öncesi dönemdeki belirtileri sıralayacak olursak ;

 • Midede kazınma hissi,
 • Mide bulantısı,
 • Uykuya eğilim,
 • Sinirlilik veya duygusallık,
 • Hafif bir baş dönmesi olabilir.

Her kadında, hatta aynı kadında farklı hamileliklerde değişiklik gösteren belirtiler, bazen hiçbir belirti vermeyebilir.

Adet Gecikmesi ile Birlikte Görülen Hamilelik Belirtileri

 

Hamileliğin en önemli belirtisi, adetin gecikmesidir. Beklenen adet tarihi geldiğinde kanama olmuyorsa ve gebelik şüphesi varsa, ilk akla gelen hamileliktir.

Adet gecikmesiyle birlikte yapacağınız hamilelik testleriyle pozitif sonuç almaya başlayabilirsiniz. En çok merak edilen hamilelik belirtilerinden olan hamilelik testi en  erken ne zaman sonuç verir sorusunun cevabı, evde yapılan gebelik testleri için, adet gecikmesinin ilk günleridir. Kanda yapılan gebelik testi ise, şüpheli ilişki tarihinden 10 gün sonra sonuç verecektir.

Adet gecikmesiyle görülen gebelik belirtileri ;

 • Aşırı sinirlilik, duygusallık,
 • Evde yapılan idrar testinde çift çizgi çıkması,
 • Kan testinden BETA HCG hormonun yüksek çıkması,
 • Adet olacakmış gibi kasıklarda ağrı ve batmalar,
 • Uykuya eğilim,
 • Giderek artan idrar ihtiyacı gibi belirtilerdir.

Hamilelik Belirtileri ve Doğum Haftası Hesaplama

Hamilelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

 

Hamilelik haftası hesaplama, yıllardır hala anlaşılamamış sorunlardan biridir. Özellikle ay üzerinden hesaplanan gebelik durumu ve beklenen doğum tarihi çoğu zaman, hesaplamalara uymayan tarihlerde görülmektedir.

Hamilelik haftası hesaplama , hamileliğin türüne göre değişebilir. Doğal yolla elde edilen bir gebelik sonucunda hamilelik haftası hesaplama yapılırken, son adet tarihi dikkate alınır. Eğer adetleri düzensiz olan ya da hatırlamayan bir anne varsa, hekim ultrasondan izlenen sonuçlara göre tahmini bir SAT yaratacaktır.

Tüp bebek ve aşılama yöntemlerinde ise, aşılama günü dikkate alınarak bir hesaplama yapılır. Tahmini doğum zamanı, genelde tam olarak bilinmemekle birlikte, doğumların yüzde 5’i zamanında gerçekleşir.

Bebeğin Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır?

 

Bebeğin doğum tarihinin hesaplanması, son adet tarihine göre yapılır. İnsanlarda gebelik 40 hafta sürer ve doğumlar 36 – 40 hafta arasında gerçekleşir.

36 haftadan önce doğan bebekler, erken doğmuş olur ve doğum haftası ne kadar fazlaysa, bebeğin kilosu da o kadar fazla olur. 9 ay 10 gün olan gebelik süreci, aslında 10 aydır. Ancak hafta hesabında son adet tarihi konusunda net bilgiler olmadığı için, genelde ultrasona göre belirlenen bir hesaplama dahil edilir.

Muhtemel doğum tarihi yaklaşmasına rağmen doğum gerçekleşmemesi durumunda, suni sancı veya ameliyat tercih edilerek bebek alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu