Hamilelik - Gebelik

Hamilelik belirtileri kaç gün sonra başlar, hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar,  gebelik belirtileri kaç gün sonra görülür

Gebelik belirtileri, hem bebek bekleyen hem de bebek istemeyenlerin kendi yöntemleri veya tıbbi araçlar kullanark yaptıkları testler sonucunda ortaya çıkar. Varlığı veya yokluğu yapılan testler sonunda belli olurken bazı ipuçları “hamilelik belirtileri” ortaya çıkarak kendini belli eder.

Bebek beklentisi olanların veya olmayanların adet döneminin gecikmesi ile beraber ilk belirti olarak kabul ettikleri adet gecikmesidir.

En çok merak edilen konular ise şu şekildedir;

 • İlk hamilelik: ilk hamilelik belirtileri nelerdir
 • Adetin gecikmesi ile: hamilelik belirtileri kaçıncı günde başlar, hamilelik belirtileri kaç gün sonra başlar
 • Belirtilerin zamanı: hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar, hamilelik belirtileri en erken ne zaman belli olur
 • Kendini gösterme biçimi: hamilelik belirtileri akıntı, hamilelik belirtileri ilk hafta

İlk hamilelik: ilk hamilelik belirtileri nelerdir

Bu sorunun yanıtı adetin gecikmesi ilk belirtidir. Adetin gecikmesinin hemen ardından hamilelik yeterli bir kanıt elde edilemez. Adetin gecikme ihtimalleri yüksektir. Bu ihtimaller, strese, hastalıklara, ilaçlara bağlı olarak gecikebilir. Eğer adette 7 günün üzerinde bir gecikme ortada hiçbir sorun yokken gerçekleşiyorsa ihtimal yükselir.

Adetin gecikmesi ile belirtiler bazı kişilerde ilk hafta kendini gösterirken bazılarında ilk ayında ortaya çıkar.

Hamilelik belirtileri nelerdir?

Hamilelik öncesinde çıkan vücut değişimleri size gebe olup olmadığınız hakkında bilgiler verir. Belirtileri öncesi ve sonrası olarak kıyaslayan her kadın kendi değişimlerini gözleyerek bir çeşit tanı koyabilir ve kendinin gebelik teşhisini yapar. Vücudunu en iyi tanıyan kendisidir. Aşağıdaki belirtiler size hamilelik olasılığında ortaya çıkabilecek belirtilerdir.

Hamilelik göğüslerden nasıl anlaşılır

Tıpkı adetten önceki anlarda gerçekleşen hassasiyetler hamilelik belirtilerinde de ortaya çıkar. Hassaslık derinleşmesi her iki durumda da aynıyken, gebelik belirtisi olarak göğüslere şişme ve büyüme eklenir. Yani göğüsler olduğundan daha olgunlaşır. Bu durum gebeliğin oluşması ile progesteron ve östrojen hormonlarındaki değişimlerden kaynaklanır. Tıpkı adetteki gibidir ancak daha etkili şekilde oluşur. Göğüslerinizi incelediğinizde dikleştiğini ve meme uçlarındaki belirginlik ve koyulaşma dikkatinizi çekecektir. Bu dönem 3 ayın sonunda kendiliğinden daha hafif duruma gelir. En iyi çözümü destekleyen sütyen alarak ağrıları hafifletmektir.

Adet gecikmesinden sonraki yorgunluk ve halsizlik hamilelik belirtisi mi?

Hormonel değişimler gebeliğe ilk adımda başlar ve yorulma, halsiz düşme gibi kendini gösterir. Kan basıncındaki ve kan şekerindeki düşüşler bunda etkilidir. Çünkü bebek için plesanta oluşmaktadır ve sizi yormaktadır. Bu hisler gebeliğin ilk 3 ayında daha belirgin olduğundan hamilelik belirtileri arasındadır. Standart yorgunluk olarak düşünebilirsiniz ancak hamile olabileceğinizi aklınızdan çıkarmamalısınız.

Adetin gecikmesinden sonra koku hassaslığı hamilelik belirtisi mi?

Adet gecikti ve kokuya karşı hassaslaştıysanız gebelik belirtileri arasındadır. Bedeninizdeki östrojen değşimi ile hassaslaşarak kokulara karşı duyarlı olursunuz. Eğer koku ile birlikte canınız değişik şeyler çekiryorsa “aşerme” ihtimal daha kuvvetlenmiştir. Yine bu durumdayken pişen yemek sizi rahatsız edebilir, kokusundan tiksinebilirsiniz. Tiksintiler bu dönemde normaldir. Koku hassaslığı bazen tiksinti ile kendini daha fazla belli eder.

Adet gecikmesi ve baş dönmesi

Bu durum hemen herkesin mide bulantılarında olduğu gibi bildiği bir belirtidir. Hamilelikle beraber progesteron seviyesindeki artış damarlarda genleşme yaratır. Kan basıncının normal olarak düşüşü söz konusudur ve beyne giden kanın azalması baş dönmesi ile sonuçlanır. 3 ay çok olur ve sonradan hafifler. Kansızlık hastalığından muzdarip olanlara daha fazla olur.

Adet gecikmesi mide bulantısı ve sabah kusma hamilelik belirtisi mi?

Hem erkekler hem de kadınlar mide bulantısı ve kusmanın hamilelik belirtisi arasında olduğunu bilir. Hamile kadınların neredeyse %20’lik kısmı hariç hepsininde aynı durum görülüyor. Genelde sabah kusma yoğundur ve geceleri buna eşlik eder. Yani gece kusma oluşabilir. Kusmalar hamileliğin 2. haftalarında kendini gösterdiğinden adet gecikme sürelerinin sonu demektir ve hamilelik ile sonuçlanır.

Adet gecikmesi ve duygu bozukluğu neden olur?

Mide bulantısı, kusma derken şimdi geldik ruh haline. Hamilelik belirtileri arasında karakter bozukluğunun oluşması da vardır. Uysalken hırçın, sakinken, sinirli, veya ileri derecede duygusal olabilir dokunsalar ağlar pozisyonu alabilirsiniz. Bunun sebebi hamilelikle birlikte beynin nörotransmitterlerdeki hormonel değişimlerdir. Adet öncesinde de hemen hemen aynı belirtiler olur ve birbirine karıştırılır. Adet öncesinden daha şiddetli seviyede ise hamilesiniz.

Adet gecikmesi ve kramp girmesi

Ortada sebep yokken şiştiğinizi hissediyorsanız hamile olabilirsiniz. Döllenen yumurta rahme yapışma evresindeyken karın bölgesinde şiddetli ağrılar oluşur.  Yine adet belirtileri ile karıştırılır. Sebepsiz şişkinlikler ilk belirtiler arasındadır. Gaz olması, kabız ve hazımsızlık beraberinde gelebilir. Kramplar bu dönemde daha sık görülür.

Adet gecikmesi ve idrar sıklığı

Gebelik oluşumu ile birlikte kan oluşumuda artar ve böbrekler daha çok süzme yaparak sizi tuvalete sürükler. Çok susamanın nedeni de budur. Su içtikçe idrar sıklığı artmaya başlar. Bebeğin büyümeye başlaması ile mesane torbası daralır ve hacmi azalarak sık sık tuvalet ihtiyacı getirir.

Aşağıdaki belirtiler hamilelik belirtisi olarak düşünülebilir!

 1. Adet gecikmesi beyaz akıntı gelmesi.
 2. Adet gecikmesi sarımsı akıntı gelmesi.
 3. Adet gecikmesi yüksek ateş çıkmaları.
 4. Adet gecikmeleri baş ağrıları.
 5. Adet gecikmesi bel ağrısı.
 6. Adet gecikmesi sırt ağrısı.
 7. Adet gecikmesi ve iştahsızlık.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu