Hamilelik - Gebelik

Hamileler zencefil kullanabilir mi, hamilelikte zencefil çayı nasıl yapılır

Hamilelikte zencefil içilir mi, gebelikte zencefil çayı içmek bebeğe zararlı mı?

Hamileler için zencefil faydalıdır. Aşağıda gebelikte zencefilden alacağınız değerleri görebilirsiniz ama zencefilde dikkat edilmesi gereken söylenen miktarın üzerinde tüketilmemesidir. Doktorunuzun önereceği miktarın üzerinde tüketimi düşük riski doğurabilir. Zencefil çayı ile bir şifa deposu elde edebilirsiniz. Bulantıyı kesme, şişkinlik giderme, sindirim kolaylığı gibi faydalarından yararlanabilirsiniz.

Gebelikte zencefil çayının en belirgin özelliklerinden biri bulantıyı kesmesidir. Kusma gibi sorunlarını ortadan kaldırmak için bu çay iyi bir tercihtir.

Gebelikte zencefil çayı içenler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre 250 miligram olarak içilen günlük 4 sefer çayın %50’nin üzerinde kişilerde faydalı olduğu görülmüştür.

250 miligram burada kafanızı karıştırabilir, 250mg *4=1gramdır. Yani günlük toplamda 1 gram üzerine çıkmıyoruz. Zencefilin adet söktürücü özelliği uyarım yapacağından düşük riski doğurur mutlaka önerilen miktarın üzerine hiç çıkılmamalı gerekirse içilmemelidir.

Prof. Dr. Erdem Yeşilada tarafından hazırlanan “Doğadan gelen sağlık kitabı” içeriğinde günlük 1,5gramın üzerine aşılmaması gerektiği vurgulanmaktadır. Rahim hareketlenmesine neden olacağından yine düşük riski vurgulanmaktadır.

Hamilelikte zencefil çayının faydaları

  • Kadınlarda yumurtalık kanserine karşı önlem ve tedavi edici özelliği bulunan çayın, 1 fincan olarak tüketilmesi fayda sağlıyor.
  • Hamilelik dönemlerinde sıkça şikayetler arasında olan kas ve kemiklerdeki ağrıya zencefil fayda sağlıyor.
  • Diyabet hastalarına glikoz seviyesindeki etkisi ile fayda sağladığından önerilmektedir.
  • Zencefilin gıdaların emilimine faydası vardır. Besinlerin daha iyi emilimini sağlar.
  • Gebelikte sıkça sabah bulantısı ile sorun yaşayanlar için zencefil fayda sağlar.
  • Zencefil çayı halsizlik ve yorgunluğu alır.
  • Vücudunuzda bebeğin mideye baskısı veya gıdaların verdiği gazlar yüzünde sancılar olabilir. Zencefil çayı gazların giderilmesi açısından faydalıdır.
  • Zencefil bağışıklık sistemini güçlendirir hastalığa karşı daha güçlü olmanızı sağlar.
  • Strese iyi gelen bitkisel yöntemlerden biri de zencefil çayı içmektir.

Hamilelikte zencefil çayının zararları

Yukarıda bulunan zencefilin faydalarını okuduğunuzda içmemek elde değil diyebilirsiniz ancak zencefil çayı çok dikkat isteyen ve doktorunuzun onayı gereken bir içecektir. Yani hamile bu çayı kafasına göre demleyip içmemelidir. Çoğu kaynaklar çayın günde 1 ile 1.5 gram üzerine çıkılmaması aksi halde bebek düşük riski ile karşı karşıya kalarak zarar görebilir.

Günümüzde zencefil çayının zararları ve içimi halen tartışılan bir konudur. Dikkat etmelisiniz.

Şunları da öğrenin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu