Hamilelik - Gebelik

Hamileler şeker yiyebilir mi, hamilelikte bayram şekeri yenir mi

Hamileler şeker yer mi? Gebelikte şeker yemek zararlı mı?

Hamilelik dönemlerinde çoğu şeyi canınız çekiyor olabilir. Özellikle ramazan bayramı gibi şekerlerin veya şekerlemelerin yoğun kullanıldığı dönemlerde biraz dikkat etmelisiniz. Bayram şekerini bir sefer yediğinizde bir zarar görmeyebilirsiniz ama şekerin hamileler için riksi vardır ve şekerlerden zarar görebilirsiniz. Ramazan şekeri veya bayram şekeri tadında bırakmanız faydanızadır.

Şeker ve gebelik diyabeti

Şeker bir besin kaynağı değildir ve sadece enerji verir. Uzmanlar bebeklerin sağlıklı şekilde doğabilmesi açısından şekerden uzak durulması gerektiğini ve gebelikte şeker tüketiminden uzak durulması gerektiğini söylemektedir.

Gebelikte oluşan diyabet bu anlamda önem taşıyor. Hamileliğinizin başlaması ile birlikte normalde olmayan diyabet, gebelik diyabeti olarak karşınıza çıkabiliyor. Diyabeti tetikleyense hamilenin gebelik haftalarında veya aylarında yemiş oldukları tatlılar, şeker gibi yiyeceklerin etkisidir. Kan şekeri yükselirse normal hamilelik sürecinin dışına çıkan belirtiler meydana gelebilir. Yüksek şeker daha da ileri boyutlara giderek bebeğin düşmesine (düşük) bile neden olabiliyor. 7. aylar ve 8. aylarda meydana gelebilen ani bebek ölümlerinde şekerin payı bulunmaktadır.

Sadece şeker değil aynı zamanda bebeğe faydalı olacağını düşünen annenin bal ve pekmez gibi gıda maddelerinin fazla alınması bile zarar verebiliyor.

Bayram tatlısı hamilelere zararlı mı, bayram şekeri hemileler için zararlı mı

Bayramlarda canınız tatlı veya bayram şekeri çekebilir. Bu maddeleri vücudunuza alırken dikkatli olmalısınız ve aşırısından kaçınmalısınız. Kilo alma korkusu yaşıyorsanız unlu ve şekerli gıdalar size faydalı değil kilo anlamında zararlı olacaktır.

Herşeyin aşırısı ve fazlası zarar!

Bayram şekerleri için dikkat edilmesi gereken diğer bir husus; içeriğindeki koruyucu, renklendirici ve tatlandırıcılardır. Doğal olmayan yollarla elde edilen bu maddeler anne ve bebek için faydalı değildir. Boşu boşuna şeker yüklemesi yapmış olursunuz.

Bayramlarda olası şeker yükseliğine sebep vermemek için yediğiniz bayram tatlıları, ramazan bayramı şekerleri miktarını dikkat ederek almalısınız. Çocuğa fayda vereceğini düşünebilirsiniz ama olası gebelik diyabetinden de kendinizi korumak zorundasınız.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu