Hamilelik - Gebelik

Hamileler için tarçın düşük yapar mı, hamilelikte tarçın içilir mi?

Hamilelikte hem tarçın baharatı hem de tarçın çayı kullanılır, tarçının gebelikte faydaları ve zararları nedir?

Hamilelikte baharat olarak veya içecek olarak kullandığımız tarçın çayı, tarçın ağacının kabuklarından meydana gelir. Çay olarak, tatlılarda kullanmak gibi çeşitli alanları olan bu bitkinin hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Tarçın düşüğe neden olur mu?

Tarçının hamileler için düşük yapma korkusu kadınlar üzerinde yoğunca merak edilen bir konudur. Genelde düşük yaptığı konusunda tereddütler tarçından uzaklaşmaya neden olur. Uzmanlar bu konuda zararı olmayacağı görüşünde kullanılabileceği yönündedir. (Kaynak: Op. Dr. Nuri Delikara bir soru  üzerine konuya yer vermiştir.)

Diğer araştırmalarımız neticesinde de zararı olmadığı kanısına varılmıştır. Tabi bunlar bolca için anlamına gelmiyor. Aşırıya kaçtığınızda aşağıda da belirttiğimiz gibi zararlarını görürsünüz.

Aşırı tarçın rahmi uyarabilir. (Aşağıda düşük riski detayları öğrenebilirsiniz.)

Hamilelikte tarçının faydaları

  • Tarçın doğal bir antioksidan olarak kabul edilir ve mantarlar, parazitler, bakteriler gibi size zarar verecebilecek enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Soğuk algınlığına da ayrıca faydaları bulunur.
  • Tarçının diğer bir özelliği ise, 2 tip diyabetin şeker seviyesinde düşürme yapmasıdır ve hamilelerin şeker hastalığı riskini azaltır.
  • İçeriğindeki demir, kalsiyum ve lifler sayesinden bebeğin gelişimine katkıda bulunur. Fetüsün büyümesine yardım eder.
  • Gebelikte oluşabilecek diyabetin önüne geçer ve anti-diyabetik bir yiyecek oluşu kan şekeri seviyesini dengeler.
  • Stres yüzünden hamilelikte bağ ağrısı ve migren gibi sorunlar yaşayabilirsiniz ve bu tür rahatsızlıklara karşı tarçının olumlu etkileri bulunur.

Gebelikte tarçının zararları

  • Eğer normalin üzerinde tarçın tüketirseniz alerjik durumlarla karşılaşabilirsiniz. Kullanımına dikkat etmelisiniz.
  • Mide ile sorun yaşanlarda, ekşime veya hazımsızlıkları arttırabilir ve daha fazla bu sorunların kendini göstermelerine neden olabilir.
  • Önemli: Yüksek miktarda tarçın içmek rahmin uyarılmasına neden olabilir. Bu durumda düşük riski doğurabileceğinden çok dikkat edilmelidir.

Tarçın hamilelikte ne kadar içilir?

Tarçının günlük alım miktarı çok düşük olmalıdır. Haftalık olarak 100 gr üzerine çıkmamanız ve günlük olarak 1 çay kaşığı seviyesinin üzerinde olmamanız önemlidir.

Tarçın hakkında notlar

Tarçın aynı zamanda adet gecikmeleri için kullanılan bir yiyecektir, gebelikte çok miktar alınması rahme uyarı verebilir doktor onayı almanız gerekecektir. Aşırı tüketimden kaçınılarak az miktar kullanımı genelde güvenli sayılmaktadır.

Doktora danışarak kullanılması gereken bir yiyecektir.!

Diğer faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu