Hamilelik - Gebelik

Hamileler hurma yiyebilir mi, Hamilelikte hurma yemenin faydaları

Hamilelikte hurma yenir mi, gebeler için hurmanın faydaları ve zararları

Çoğumuz hurmanın hamileler için zararlı bir meyve olduğunu düşünürüz veya büyüklerimizden gebelikte hurma yenilmeyeceğini duymuş olabilirsiniz. Ancak uzmanlar bu konuda hurmanın gebeler için faydalı bir besin olduğunda dir bilgiler vermektedir. Yani hamilelikte hurma yenilebilir. (Kaynak: Uzm.Dr. Erkut Harmancılar)

Hurma gebelikte zararlı mı?

Hurmanın zararlı olduğunu savunan görüş ise, oksidan içeriği ve doğum sancısı başlattığı yönünde. Ancak uzmanlardan bunlara itibar edilmemesi konusunda uyarılar bulunuyor. Kesinlik kazanmış ve hurmanın yenmemesine dair herhangi bir bilgi mevcut değil.

Hurmanın içeriği sayesinde doğal yoldan şeker almak mümkündür. Potasyum bakımından zengin, sodyum miktarı ise azdır. Bu içerikler sindirim sistemine etki ederek mekanizmanın düzenlenmesinde yardımcı olur.

Doğumu kolaylaştıran özelliğine dair bilgilerde mevcuttur. Doğum sancı sürecini azaltarak doğuma yardım ettiği araştırılarak yayınlanmıştır. (Obstetrics and Gynecology dergisi 2011)

Hurmanın içeriği

  • Potasyum,
  • Az miktar sodyum,
  • Şeker,
  • Çözünebilir ve çözünemeyen lifler,
  • Protein,
  • Folat,
  • K vitamini,
  • Demir,
  • Magnezyum

Yukarıda özellikle sindirim sistemi için faydalı olan içerikleri bulabilirsiniz.

Hamilelikte hurmanın faydaları

Şeker: Gebelikte halsizlik, yorgunluk gibi durumları ortadan kaldırmak için hurmanın doğal şeker içeriği enerji verir.

Protein: Bebeğin gelişimi için gerekli olan protein ihtiyacına karşılık verir. Bebek uzuvlarının sağlıklı gelişimi için protein şarttır.

Lifler: Sindirim sisteminin tartışmasız ihtiyaçlarındandır. Kabızlığın önüne geçmek adına çok faydalıdır. Kolesterol seviyesini düşürür, enfeksiyonlar için önlem alır. Tansiyon ve diyabet gibi gebelik sorunlarından korunmak adına faydalıdır.

Folat: Kansızlığı önlemek adına faydalıdır. Yeni hücre yapımında görev alır. Doğum kusurlarına karşı bebeği korur.

K vitamini: Kanın pıhtılaşması için destek verir. Kemik yapısının güçlenmesinde faydalıdır.

Demir: Gebeler için doğal yoldan demir almanın kolay yoludur. Globin moleküller le birleşimi sonrasında tüm vücuda oksiten iletimi sağlanır. Demir, bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi kansızlığı önlemek adına faydalıdır.

Potasyum: Kan basıncını korumak adına önemlidir. Gebelikte su dengesinin sağlanmasında etkili bir rolü vardır. Düzenli olarak potasyum alan gebeler, sinir ve kas düzeninin sağlıklı işlemesini destekler.

Magnezyum: Diş ve kemik oluşumunda rol üstlendiği gibi kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine yardımcıdır.

Not: Doktorunuza danışarak alabileceğiniz miktarı veya yemenize engel bir durumunuzun olup olmadığı hakkında bilgi almadan yemeyiniz.

Bunları öğrenin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu