Hamilelik - Gebelik

Hamileler hamama gider mi, hamilelikte saunaya girilir mi, kaplıca zararlı mı?

Hamilelikte sauna, sıcak havuzlar, şifalı sular, kaplıcalar ve hamamlar zararlı mı?

Şimdi siz birine deseniz ki, ben hamileyim ve saunaya gitmek istiyorum dediğinizde size doğurmak mı istiyorsunu diyeceklerdir. Sıcak su, hamam, sauna veya o kaplıcalardan doğal çıkan sıcak su havuzlarında uzun süre kalırsanız bütün kas yapınızda gevşeme, esneme olur ve rahatlarsınız ama bebeğin sağlığı açısından tehlikelidir. İlerleyen dönemlerdeyseniz bebek bile oracıkda doğum sancısına bile neden olabilir.

Hamileliğinizde uzun süreli sıcak sularda kalmak zarar verir. Gebelikte 38 derece üzerine çıkan su birikintileri, hamam, sauna, havuz, şifalı sular, banyolar, buhar odaları zararlıdır. Kaldı ki sıcak güneşte bile uzun süreli kalmak zararlıdır.

Vücut, sıcak suyun içerisinde 10 dakika sonunda tehlikeli boyuta ulaşacak seviyeye ulaşır. Yani sıcak suya girdiğinizde ellerin kolların dışarıda kalması ile aniden tehlikeye düşmezsiniz ama dakikalar ilerledikçe iş ciddileşir.

Yani sıcak suya girip çıkıyorsanız veya suda kısa süreli kalıyorsanız bunu bacaklarınızla kullanın. Belden yukarı, göbek suya girmesin.

Hamilelikte sıcak suyun içinde ne kadar kalınır?

Sıcak suyun içerisinde şu dakika kalabilirsiniz veya bu kadar saat durabilir veya şu dakikadan sonra tehlikelidir diye bir zaman dilimi yoktur. Ancak bu uygulamalar uzmanlar tarafından onaylanmamıştır.

Yani sıcak su havuzlarında, birikintilerinde veya sıcaklık derecesi yüksek olan ortamlarda uzun süreli durmayınız.

Hamilelikte sıcak su ve sıcak ortamların bebeğe zararları

Bebek organ gelişimi açısından olması gereken bir beden sıcaklığı vardır. Zaten vücudu saran yağ tabakasının amacı sıcaklık seviyesini olması gereken derecede tutmaktır. Çok sıcaklarda bebek gelişimi olumsuz etkilenerek sakatlık gibi doğum kusurlarına neden olabilir. Bu ilk gebelik haftaları içinde olabileceği gibi hamileliğin her dönemlerinde oluşabilir.

Yani anlatılmak istenen odur ki; bebeğe normal olmayan sıcak bindirmesi yani vücut sıcaklığının arttırılması risk demektir. Anne ateşinin ileri seviyeye yükselmesi ile bebek zarar görebiliyorsa diğer sıcaklık artışları da potansiyel tehlike demektir.

Gebelikle birlikte kan seviyesinin yükselmesi ve artışı ile sıcaklık artışı kanın beyne ulaşımında zarar vererek bayılmalara bile neden olabilir. Sadece annenin beynine giden ordanda değil bebeğe ulaşımında bile etkili olabileceğinden bu tür eylemlerden uzak durmanızda fayda olacaktır.

Not: Doktorunuza sormadanbu tür ortamlarda uzun süreli bulunmayınız. Girip çıkmalar sorun gibi durmuyor olsa bile vücut ısı seviyesini etkileyecek dereceye çıkmaları tehlikelidir. Uzun süreli sıcaklık seviyesi yüksek su dolu küvette durmak yine aynı duruma neden olur.

Bunları öğrenin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu