Hamilelik - Gebelik

Hamileler goji berry (kurt üzümü) yiyebilir mi, goji berry faydaları ve zararları nedir?

Hamileler için goji berry (kurt üzümü) sağlıklı mı, gebelikte yemenin zararı var mı?

Goji berry (kurt üzümü) denildiğinde ilk akla gelen zayıflamadır. Bu üzün sayesinde odak noktamız kilo verme ve zayıflamay odaklanmıştır. Goji berry bir meyvedir ve bu kurt üzümünü gebelikte yemek faydalıdır. Hamileler güvenle tüketebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise yediğiniz miktardır. Bu miktarın üzerinde yerseniz zarar görme riski vardır. Dikkatlice tükelimelidir.

Gebelikte goji beri yiyerek besleyici bir meyve, kuru öksürükle savaşma ve bel bölgesi ağrılarına karşı önlem almış olursunuz. Bebek için ayrıca faydaları vardır.

Goji berry (kurt üzümü) yerken nelere dikkat edilmelidir?

Meyveyi tüketmek isteyen yüksek tansiyon hastalarının, diyabetli olanları veya antikoagülan benzeri sağlık problemleri olanların doktor onayı ve miktarı konusunda bilgi almadan yememeleri gerekmektedir. Zarar görebilirsiniz.

Goji berry’nin faydaları

Bulantı ve kusma için meyve

Gebelikte oluşan sabahları bulantılar ve kusmalar için rahatlatıcı bir etkisinin yanında halsizlik gidericidir. Tavsiye edilen miktar ise meyvenin çok az tüketilmesidir.

Prenatal gelişim için meyve

Hamilelik döneminde endokrin ve sindirim mekanizmasının değişimi ile birlikte gebede farklılıklar oluşur. Rahimdeki bebeğin gelişmesine yardımcı mineral ve vitamin desteği ihtiyacı vardır. Goji berry meyvesinde bu ihtiyaçları karşılayan vitaminler ve mineraller mevcuttur. Antioksidan özleri ile hamileye ve bebeğe hücre zararından korumak üzere destek verir.

Hamilelikte kolesterol düşüren meyve

Gebelikte meyvenin diğer bir özelliği ise kötü kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olmasıdır. Toksin ve zararlı olan bileşenleri vücuttan atmaya yardım eder.

Hemoglobini arttıran meyve

İçeriğinde yüksek seviyede demir bulunur. Demir içerikli meyvelerle beslendiğinizde demir eksikliği ve hemoglobin seviyesini arttırmış olursunuz. Hemoglobin seviyesi yeteri miktarda olduğunda kansızlık riski azalır.

Kabızlığa iyi gelen meyve

Goji berry içeriğindeki kendi doğallığında bir lafsatiftir. Yiyerek kabızlıklığa karşı önlem almış ve kabızlık gidermek için fayda görürsünüz.

Goji berry uyku yapar

Uyku ile sorunlar yaşıyorsanız çözüm için deneyebilirsiniz. Uyku ve stres için hem gebe hem de bebek için faydalı bir besindir. Derin uyku çekmek isteyenlere tavsiye edilen bir meyvedir.

Goji berry’nin zararları

İçeriğinde selenyum miktarı fazladır ve bu özelliği doğumlarda kusura neden olabilir. Hamilelikte yemeyi düşünüyorsanız mutlaka doktor kontrolünde ve çok az miktar tüketilmelidir. Betain adı verilen azotlu maddesi ile rahim kasılması ve düşük riski doğurabilir.

Not: Kurt üzümü yiyecekseniz bu oranları kendi düşüncenizle belirlememelisiniz. Doktor kontrolünde alınmalı ve doğacak riskler üzerine hareket edilmelidir.

Faydalı bağlantılar

  1. Hamilelikte fındığın önemi, hamilelikte fındık yenir mi?
  2. Hamilelikte minoset içilirmi, hamilelikte parol kullanımı (Ağrı kesiciler)
  3. Hamileyim grip oldum, grip için ne içebilirim, hangi çay iyi gelir?
  4. Girip nedir, gripten nasıl korunulur, grip nasıl bulaşır?
  5. Hamilelikte meyveli dondurma yenir mi, hamileler dondurma yiyebilir mi?

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu