Hamilelik - Gebelik

Hamile limonata içebilir mi, hamilelikte sabahları limonlu su içmek, ballı limonlu su

Hamilelikte limonata, ballı limon ve su, bal, limon karışımları gebeler için faydalı mı, Sabahları içilebilir mi?

Hamile limonata icebilir mi?Hamilelikte sabahları limonlu su içmek faydalı mı?, Hamilelikte ballı limonlu su nasıl içilmeli?

Gebelikte sıvı tüketmenin önemi büyüktür ve hamilenin günde en az 2.5 litre su tüketmesi gerekmektedir. Suyun içerisine atacağınız bal, limon takviyeleri ile hem kendinize hem de bebeğe faydalı bir takviye yapmış olursunuz.

Limonlu su içerek kabızlığını önüne geçebilirsiniz. İçerik bakımından bolca bileşn barındıran limonun; niasin, magnezyum, folik asit, C vitamini, B6 ve kalsiyim gibi bileşenleri mevcuttur.

Hamilelikte limonlu su nasıl hazırlanır?

Limonlu suyu hamilelerin soğuk içimlerde dikkatli olmaları gerekir. Buz gibi beyin damarı çatlatacak şekilde değil de, ılık hafif soğuk içilmesi daha doğrudur.

Hazırlanışı:

1 su bardağına koyulacak limon miktarı, 2 tatlı kaşığı kadardır. Yarım limondan günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 20’sini alırsınız. Tadı konusunda hoşnut olmayanlar bir tatlı kaşığı bal ile soruna çözüm üretebilir.

Limonata / Limonlu suyun hamilelere faydaları:

Kabızlık: Günlük bir bardak içildiğinde kabızlığa karşı önlem almış olursunuz. Karaciğere etkisi vardır, peristalsis etkisini artırmasıyla bağırsakların çalışmasını kolaylaştır.

Bağışıklık: Bağışıklık sistemine etkisi C vitamini iledir ve olası soğuk sebebi olan hastalıklardan grip, ateş benzeri enfeksiyonlar için önlemdir.

Hazımsızlık: Limon suyu içerek sindirimin sitemini rahatlatabilir hazımsızlığa karşı önlem alınabilir.

Ödem: Özellikle ayaklardaki şişmeler sonucu toplanan suyun idrar söktürücü özelliğini kullanarak atılmasını sağlayabilirsiniz.

Bulantı/Kusma: Safra akışını kontrol ederek sindirim mekanizması içindeki biriken balkam giderilirilerek tıkanıklık giderilebiliyor.

Tansiyon: İçeriğindeki vitaminler ile damarlar daha esnek ve yumuşal olarak güçlenir. İç kanama riskine karşı önlem olurken, kan basıncı azalmasına yardım eder. Kötü kolesterol düşürme özelliği bulunur.

Kemik: Magnezyum ve kalsiyum içeriği ile hamilenin ve bebeğin kemik yapısına destek verir. Potasyum ile bebek beyin sinir hücresi besler ve bebeğin minarel ihtiyacına destek olur.

Kramplar: Limonlu su ile dehidrasyon sebebi yüzünden olan bulantılar, ödem, kramp, baş dönmeleri ve baş arğılarına karşı önlem alınır.

Limonata / Limonlu suyun hamilelere zararları:

Mide: Gebelikte son dönemlerde daha fazla olan mide yanması ve eklimesi gibi sorunların sıklaştığı dönemlerde yüksek asit içeren limon suyu yüzünden ekşimeler ve yanmaların etkisi artabilir ve bu konuda zarar görebilirsiniz. Mide sorunları ile boğuşuyorsanız hamilelikte limonlu suya bulaşmamanız tavsiye edilir.

Diş: Dişlerin hamilelikte hassaslaştığı dönemler gelecektir. Bu dönemlerde içilen limon suyundaki sitrik asit diş minelerine zarar verebilir ve diş problemleri yaşamaya başlayabilirsiniz. Limon suyuna başlanılan dönemlerde dişlerde olumsuzluklar hissediyorsanız bu etkiden kaynaklanabilir.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu