Faydalı Bilgiler

Günlük Hayatın Stresini Atmanın Yolları

Günlük Hayatın Stresini Atmanın Yolları

Günlük hayatın stresini atmanın yolları nelerdir? Stresi atmak için neler yapabiliriz? Stres altında olduğumuzu başkaları anlar mı? Bu yazımızda bunları öğreneceğiz.

Günlük Hayatın Stresini Atmanın Yolları Faydalı Bilgiler

Stres Nedir?

Stres, kısaca bireyde fiziksel ve ruhsal problemler olarak tanımlanabilir. Günlük hayatta hemen herkes stresi yaşamaktadır. Stres altında olmayan bir birey yoktur. Bu çocuk stresi, iş stresi, okul stresi, özel yaşantınızın stresi… Yani hayatta karşılaştığınız her problem sizi strese sokabilmektedir. İster iyi olsun ister kötü olsun olaylar karşısında inşalar tepki verir ve bu tepkilere göre insanın ruh hali hakkında bir fikir yürütülebilir. Örneğin; Ayşe Hanım bugün yeğeni olacağın öğrenmiştir yüzünden ve hareketlerinden mutluluğunu anlayabilirsiniz. Ya da Ayşe Hanım iş yerinde birtakım sorunlar yaşamıştır ve gergindir, yine hareketlerinden bunu anlamak çok kolaydır. Duygu ve mimiklerimiz bizi ele veren şeylerdir. Ne kadar saklamaya çalışsanız da başarılı olamazsınız.

Stres Atmanın Yolları Nelerdir?

Stres atma yolları, birey ailesi, işi, arkadaşları, ekonomik nedenler yüzünden ya da toplum baskısıyla stres altında olabilirler. Bireyi strese yönelten birçok faktör bulunmaktadır. Bunların baş mimarı da yine insandır. İnsanların yapmış olduğu ya da yaptırıma zorladığı nedenler bireyi stres altına sokmaktadır. Stres altında olan birey bu stresini yenemezse hayatının ilerleyen döneminde hem iş yaşantısı olsun hem de kişisel yaşamında verimsiz bir hayat sürmeye mahkûm edilir. Peki, stres atmanın yolları nedir?

  • Günlük yaşamın size sunduğu olaylarla yaşamayı öğrenmek ve onlara zaman ayırmak gelir en başta.
  • Eğer ki günlük yaşamın sıkıntılarını başka aktivitelerle vakit geçirerek düşünmemeye çalışırsak bedenen ve ruhen kişi de rahatlama meydana gelir. Fakat bunun aksine bir durum söz konusu ise hem bedeniniz hem ruhunuz çökmeye başlar.
  • Bu günlük yaşamın stresini atmak için kendinize bir günlük tutabilirsiniz. Bu sayede stresi azaltmak mümkün olabilmektedir.
  • Ilık bir duş ve aromatik yağlar ve kokular rahatlamanıza yardımcı olacaktır.
  • Stres altında olan kişi uyku problemleri çekeceği için melatonin hormonuna sahip olan ilaçlar almakta sizi rahatlatabilmektedir.
  • E vitamini içeren yiyeceklerde stres atmak için etkili yöntemlerden biridir. E vitamini sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Örneğin; avokado meyvesi E vitamini içerdiği için stresinize iyi gelecektir.
  • Yine stresi azaltmak için serotonin hormonu içeren yiyecekler tüketmekte faydalıdır. Serotonin hormonu içeren yiyecekler hepimizin bildiği ve sevdiği çikolata ve muzda yüksek oranda bulunmaktadır. Mutluluk hormonunuz salgılandıkça stresiniz azalmaktadır.
  • Evinizde ya da kendinizi mutlu hissettiğiniz bir ortamda geçirdiğiniz sakin bir ortam veya hayvanlarla ilgilenmekte sizin stresinizi azaltacaktır.
  • Stresle baş etmenin en temel yollarından biri kesinlikle düzenli nefes egzersizleridir. Düzenli nefes egzersizleri içeren yoga gibi sporlar yapmakta hem bedeninize hem de ruhunuza iyi gelecektir.
  • Gülmek, şarkı söylemek, insanları sevmekte stresinizi atmada önemli bir faktördür.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu