Faydalı Bilgiler

Güneş Işınlarının Zararları Ve Korunma Yolları

Güneş Işınlarının Zararları Ve Korunma Yolları

Güneş altında fazla kalarak güneş ışınlarından olumsuz olarak etkilenen kişileri, kısa vade ve uzun vade olmak üzere birçok sağlık sorunu beklemektedir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı cildin korunmaması nedeniyle, ortaya cilt yanığından cilt kanserine kadar birçok sıkıntılı durum çıkabilmektedir. Oldukça zararlı ışınlar olduğundan dikkat etmeli ve güneşten korunmanın yollarını öğrenmelisiniz.

Güneş ışınlarının kısa vade de oluşturduğu zararların en başında, güneş yanıkları gelmektedir. Güneş ışınlarına maruz kalan cilt, öncelikle kendini korumak amacıyla kalınlaşmakta, eğer hala güneş ışınlarına maruz kalıyorsa, cilde rengini veren melanin vücut tarafından fazla üretilmesiyle, ciltte kızarıklıklar meydana gelmeye başlar. Güneş yanıkları, güneşte kalma süresine ve cildin hassasiyet durumuna göre, hafif kızarıklık ya da çok daha ciddi bir durum olarak, ciltte şiddetli hassasiyet, baş ağrısı, kusma gibi belirtiler verebilmektedir. Ciltte oluşan hafif kızarıklık ve acı, evde soğuk kompres uygulayarak tedavi edilebilirken, daha ciddi durumlar söz konusu ise, zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekmektedir.


Güneş ışınlarında fazla kalınması ve güneş ışınlarından korunmamak, cildin erken yaşlanmasına zemin hazırlamaktadır. Güneş ışınları, ciltte kuruluğa, kırışıklığa, sarkmalara, damarların genişlemesine ve kahverengi cilt lekelerinin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Dünyada en çok görülen kanser türlerinden biri olan cilt kanseri de, uzun süre korunmasız olarak maruz kalınan güneş ışınlarından kaynaklanmaktadır. Güneş ışınlarının gözler üzerinde de büyük etkileri vardır. Güneş ışınlarının büyük bir bölümü, gözlerin ön bölümü ile emilmekte ve bu durum korneanın zarar görmesine neden olmaktadır. Ayrıca güneş ışınlarının gözlerde katarakt hastalığına yakalanma riskini artırıcı bir özelliği de bulunmaktadır. Gözlerin güneş ışınlarından etkilenmesi, körlüğe kadar gidebilmektedir.

Güneş ışınlarının bu kadar çok olumsuz etkisi olduğu için, güneş ışınlarından korunmak büyük önem taşımaktadır. Güneşe çıkmadan önce, uygun bir güneş koruyucu kullanmak gereklidir. Güneş ışınlarından korunmak için, güneşin en yakıcı olduğu saatlerde, mümkün olduğunca dışarı çıkmamak gereklidir. Güneş ışınlarının zararları ve korunma yolları konusunda bilgi sahibi olmak ve ona göre davranmak, güneş ışınlarının zararlı etkilerini en aza indirgemek adına doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu