Sağlık

Gülüş Estetiği Nedir?

Gülüş Estetiği Nedir?

Kişilerin dişlerinde bulunan renk ve şekil bozuklukların birçok psikolojik rahatsızlığı da beraberinde getirmektedir.

Diş hekimliği kapsamında estetik ve restoratif maddelerin gelişmesi nedeniyle dişlerin şekil, renk ve pozisyon bozuklukları rahatlıkla düzeltilebilmektedir.  Gülüş estetiğinde gülüş tasarımının rolü oldukça büyüktür.

Gülüş Estetiği Nedir?

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı ideal gülüşü elde edebilmek için hekimlerin uyguladıkları yöntemlerden biridir. İdeal gülüşünüzü yenilemek ve kişisel istekler doğrultusunda sağlık ve doğallığı kaybetmeden güzel gülüşler yaratmak amaçlanmaktadır.

Gülüş tasarımı yapılırken kişilerin cinsiyetine, yaşına, yüz şekline, mesleğine veya karakter ve kişisel özelliklerine göre tasarlanabilmektedir. Gülüş tasarımında sağlık ve doğallık korunmakta ve gülüş tekrar tasarlanmaktadır.

Gülüş Tasarımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gülüş tasarımı yapılırken kişilerin cinsiyeti, yaşı, gülüş simetrisi, dişlerin sıralanışı ve rengi, dudaklar ve diş etleri baz alınmaktadır.

Erkeler ve kadınların anatomileri birbirinden farklılık göstermektedir. Erkeklerin yüz hatları daha keskin ve belirginken kadınlar daha yumuşak yüz hatlarına sahiptir.

Erkeklerin burun ve çene ucu kadınlara göre farklıdır. Kadınların kaş kemerleri daha silik olup dişlerde de aynı paralellik gözlemlenmektedir.

Gülüş Estetiği Neden Yapılır?

 

Gülüş estetiği, gülüş tasarımı çerçevesinde kişilerin gülüşünü zirkon kaplama, bonding, diş eti operasyonu, beyazlatma, diş boyu ayarlama, köprü ve dudak şekillendirmeleri gibi teknikler kullanarak gülüşü istenilen şekle getirmeyi amaçlamaktadır.

Gülüş estetiği sonrasında kişilerin diş etleri normal bir görüntü kazanır. Dişlerde herhangi bir kırık, çizik veya çatlak olması halinde tüm bu sorunlar çözüme kavuşturulur.

Gülüş tasarımı diş hekimleri tarafından yapılmaktadır. Hekimler yüzün yapısı, dişler, ten rengi ve dudakları inceleyerek en uygun gülüş tasarımını oluşturmayı amaçlar.

Gülüş estetiğinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise diş ve diş etlerinin uyum içerisinde olabilmesidir.

Gülüş Estetiği Hangi Tedavileri Kapsar?

Gülüş estetiği çerçevesinde uygulanan gülüş tasarımı tedavileri aşağıda belirtilmiştir:

  • Pembe estetik
  • Diş beyazlatma
  • Zirkonyum veya porselen kullanılarak yapılan kaplamalar
  • Bonding
  • Ortodontik tedavi süreci
  • Lamina porselen
  • Dudak konturlarına şekil verilmesi
  • İmplant

Gülüş Estetiği Sayesinde Ortadan Kaldırılan Sorunlar

Gülüş estetiği yaptıran kişilerde diş rengi sorunları, diş etindeki şekilsizlikler, dişlerin dizilişinden kaynaklanan sorunlar, kaybedilen diş problemi, yüzdeki şekil bozukluğu, diş boylarının uyumsuz olması ve kırık, çatlak diş yapıları düzeltilmektedir.

Gülüş Estetiğinde Tedavi Süreci Nasıl İşlemektedir?

Gülüş estetiğinde kişilerin tercihleri dikkate alınmaktadır. Gülüş estetiği uzun bir zamanda gerçekleştirilebileceği gibi kısa bir sürede de sorunlar giderilebilir.

Gülüş estetiğinde ilk olarak kişilerin ağız yapısı ve diş sağlığı hakkında bilgi verilir ve kişilerin fikir edinmesi sağlanır.

Kişilerin ağız sorunları ve diş eti problemleri dikkate alınarak kişiye uygun tedavi yöntemleri belirlenmektedir.

Tedavi planı yapılan hastaların sorunları sadece diş ve diş etlerini kapsıyorsa tedavi birkaç haftada sonuçlanabilmektedir. Ancak ortodonik tedavi ve operasyon gerektiren tedaviler 6 aydan uzun sürede tamamlanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu