Ana sayfa » Bebek ve Çocuk » Grip olan bebeğe ne içirilir, gripli bebeğe ne yedirilir?

Grip olan bebeğe ne içirilir, gripli bebeğe ne yedirilir?

Grip olan bebeklere ne içirilir, ne yedirilir, hangi ilaçlar verilir?

Bebeklerde grip gibi nezle ve soğuk algınlığı rahatsızlıkları en çok kış aylarında görülür. Bebeklerde grip eğer şiddetli değilse evde yapılacak tedavi şekilleri ile doktordan onay alınarak geçirilebilir. Durumu kötüleşen bebekler ise zaman kaybedilmeden doktora götürülmelidir.

Grip olan bebeğe ne içirilir, gripli bebeğe ne yedirilir?

Gripli bebeğe evde yedirip içirebileceğiniz şeylere dikkat ederek bu dönemde tavuk çorbası, papatya çayı ve elma suyu besin maddeleri ile gribin geçmesini kolaylaştırabilirsiniz. Şunları yapın;

Grip olan bebek için sıvı ve anne sütü

Sıvı beslenmek bolca sıvılar vermek grip dönemlerinde önemlidir. Eğer bebek sıvı alımını fazlalaştırırsa burundaki katı akıntılar incelerek daha kolay burundan süzülür. Bebek 6 aydan büyükse meyve suyu ve su içirebilirsiniz. 6 aydan küçük bebeklere ise anne sütü verilir. Ama alan bebekse mama verilir.

Bebekler için burun aspiratörü

Eczaneye gidin ve burun aspiratörü alın. Burunda biriken mukus sümük kolayca çekilerek bebeğin nefes alma güçlüğü ortadan kaldırılır.

Buhar makinesi ve dinlenme

Hasta bebek aynı zamanda enfeksiyonla savaştığından harcanan enerji bebeği güçsüzleştirir. Oyun oynayarak ter attırmak yerine dinlenmesini sağlayın. Nefes yollarının daha rahat açılması için odayı nemlendirebileceğiniz buhar makinesi çok fayda sağlar. Uyuması ve dinlenmesi daha kolay olacaktır.

Bebeklerde grip için vazelin kullanımı

Doktordan onay alınarak bebeğin burun kenarlarındaki kızarıklık, tahriş, ağız çevrelerindeki yaralar için vazelin kullanabilirsiniz.

Bebeklerde grip için vicks kullanımı

Vicks 3 aydan büyük bebekler için doktora sorarak kullanılabilir. Nefes alımı rahatlaması için göğüs, boyun ve sırtına sürerek uygulanır. Masaj yolu ile vicks kullanmak için doktorunuzla görüşmelisiniz.

Grip olan bebeğe Calpol, Peditus şurup

Bebeklerde 3 aylık üzeri içim asetaminofen, 6 ay ve üzeri yaşlarda bebekler için ibuprofen kullanılabilir. Calpol, Peditus şurup doktorla görüşülerek kullanılır.
Grip olan bebeğe bal verilir mi?

Bal bebeklerde ılıkça olduğunda boğaz ağrısını geçirmek için etkili bir yöntemdir.Dikkat edilmesi gereken husu; balı 1 yaş altındaki bebeklere yedirip içirmemenizdir. Balın botulizm riski olduğundan 12 aydan küçük bebeklere bal verilmez!

Şunları da öğrenin;

  • 10 aylık bir bebeğiniz varsa burun akıntısı, hapşırık, gözlerde kızarma gibi sorunlarda burnuna serum fizyolojik damlatılır ve ateşi için ateş düşürücü verilebilir.
  • Nezle gibi burun akıntılı bebeklerde peditus şurup verilebilir.
  • 5 aylık bir bebek için burun damlası ve peditus kullanılabilir.
  • 7 aylık bebeklerde öksürük, tıkalı burun gibi belirtilerde Sekrol da kullanılabilir.

Önemli not: Bu makalede yazılanlara göre ilaç, şurup kullanımı yapmayınız. Buradakiler bilgi vermek amacı ile çeşitli kaynaklardan alınmaktadır. Doktorunuza sorarak grip ilaçları kullanabilirsiniz.

Bebeğiniz için bunlarıda öğrenin!

] }
Henüz Yorum Yok