Sağlık

Gribi Önlemenin 5 Yolu

İçinde bulunduğumuz sonbahar ayları gibi mevsim geçişlerinde evde, işte, okulda etrafımızda birçok kişinin grip olduğunu görmek hiç de zor değil. Yakalandıktan sonra gribi atlatmak da günler, bazen haftalar sürebiliyor. Bu süreci yaşamamak ve gripten korunmak için alabileceğiniz 5 önlemi bu yazımızda sizler için listeledik…

1)Meyve ve Sebze Yönünden Zengin Beslenme

Soğuk havalarda gripten korunmanın en iyi yollarından biri de sebze, meyve yönünden zengin bir beslenme programı uygulamaktır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için A,B,C ve E vitaminlerini bol bol almaya dikkat etmelisiniz. Hangi sebze ve meyvelerin bu vitaminleri içerdiğini internetten araştırarak bulabilirsiniz.

2) Uyku Düzenine Özen Gösterin

Uykunun düzenli olması çok önemli. Bu, hem bağışıklık sisteminizi güçlendirir hem de gün boyu daha enerjik ve zinde hissetmenizi sağlar. O nedenle her gün aynı saatlerde uyuyup uyanmaya ve günde 8 saat uyumaya özen gösterin.

3) Su ve Antioksidan Gıdalar 

Vücudunuzu korumanın en iyi yollarından biri bol su tüketmektir. Kışın su içmek zor gelebilir ancak günde en az 2.5 litre su içmeniz vücudunuzu güçlendirmek ve hastalıklarla savaşmak için oldukça önemlidir.

4) Düzenli Egzersiz Çok Önemli 

Egzersiz ile grip arasında bir bağlantı kuramıyor olabilirsiniz ancak uzmanlar gripten korunmak için düzenli olarak egzersiz yapılmasını tavsiye ediyor. Günde 45 dakikalık bir yürüyüş yeterli olacak.

5) El ve Vücut Temizliğine Dikkat 

Toplu taşıma araçları, halka açık alanlar, alışveriş merkezleri grip gibi bulaşıcı hastalıklar için en riskli ortamlardır. Okula ya da işe giderken toplu taşıma araçlarını tercih ediyorsanız mutlaka ellerinizi sık sık yıkamalısınız. En iyisi siz her dışarı çıkıp eve geldiğinizde ellerinizi yıkayarak, grip bulaşma riskini minimum seviyeye indirmeye çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu