Faydalı BilgilerSağlık

Greyfurt’un 9 Muhteşem Faydası

Grip olmaktan en çok korktuğumuz aylardayız. Sonbahar ve ilkbaharda, yani mevsim geçişlerinde grip diğer aylara oranla daha fazla görülüyor. Sizi gripten koruyacak en temel vitamin olan C vitaminini bol miktarda içeren greyfurt, gribe kalkan oluşturmasının yanında daha birçok faydası ile meyve sepetlerindeki yerini alıyor. Portakal kadar çok sevilmese de, sırf bu faydalarını duyduğunuz için bile yemek isteyeceksiniz. İşte greyfurtun faydaları…

1)Bağışıklığı Güçlendiriyor

Yukarıda da söylediğimiz gibi, greyfurt içerdiği vitaminler ile vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Grip başta olmak üzere bağışıklık sisteminin zayıflaması ile ortaya çıkan tüm hastalıklardan korunmak için kış aylarında bolca greyfurt yemenizi öneriyoruz.

2) Yaraların İyileşmesini Hızlandırıyor

Sihirli bir meyve olan greyfurtun yaraların iyileşmesini hızlandırdığı birçok uzman tarafından kabul edildi. Ayrıca enfeksiyonlara karşı da koruyucu bir etkisi bulunuyor.

3) Sivilcelerle Başa Çıkıyor

C vitamini yönünden zengin olan greyfurt, sivilcelerle en iyi başa çıkan sebze ve meyveler listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Greyfurtun suyunu sıkıp içmek yerine, meyvesini yemenizi öneriyorum. Greyfurtun ayrıca antioksidan özelliği bulunuyor. Akne probleminiz varsa, onların tedavisinde akne oluşumunu azaltmak için greyfurt tüketimini ihmal etmeyin.

4) Kabızlığı Önlüyor 


İçerdiği yüksek lif miktarı sayesinde kabızlık oluşumunu önleyen greyfurt, kabızken tüketildiğinde kabızlığa doğal çözüm olarak da karşımıza çıkıyor. Ayrıca sindirim sisteminin sorunsuz bir şekilde çalışmasına da yardımcı oluyor.

5) Kötü Kolesterolü Düşürüyor

Greyfurtun faydaları arasında kötü kolesterolü düşürmesi de yer alıyor. Yapılan araştırmalar düzenli tüketildiğinde greyfurtun kötü kolesterolü %25’e varan seviyelerde düşürdüğü sonucuna varılmış. Ayrıca iyi kolesterolü de yine %25 oranında arttırıyor.

6) Metabolizmayı Hızlandırıyor

Sayısız faydasının yanında metabolizmanın hızlanmasına da yardımcı olan greyfurtun yağ yakımının hızlanmasına yardımcı olduğu da söyleniyor.

7) Diş Eti Kanamalarını Azaltıyor

En çok karşılaşılan ağız sağlığı problemlerinden biri olan diş eti kanaması için greyfurt tüketildiğinde bu sorunu ciddi oranda azaltıyor.

8) Kansere Karşı Koruyor

İçerdiği likopen ve liminoids ile kansere karşı koruyucu görevi bulunan greyfurt, başta prostat kanseri ve ağız kanseri olmak üzere birçok kanser türünden korunmak için tüketilmelidir.

9) Nikotinin Daha Hızlı Atılmasını Sağlıyor 

Özellikle sigara içenler için çok önemli bir maddeye sıra geldi. Sigara ile birlikte vücuda giren nikotinin daha hızlı atılmasına yardımcı olan greyfurtun faydaları arasında sigara içme isteğini azaltması da yer alıyor. Eğer sigarayı bırakamıyorsanız, her gün 1 adet greyfurt yemeye özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.

** Yine de greyfurtun bazı ilaçlarla etkileşimi olduğunu ve düzenli tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu