Sağlık

Göz Yorgunluğu Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göz yorgunluğu, gözün uzun süreli ve yoğun kullanımı ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ayrıca “göz yorgunluğu”, “göz yorgunluğu” veya “görsel yorgunluk” olarak da ifade edilebilir. Gözlerde yanma hissine, ışığa karşı hassasiyete ve ara sıra bulanık görmeye neden olur. Bu semptomlar, kişinin göz yorgunluğunu kötüleştirebilecek herhangi bir aktivite yapmak için harcadığı zamanı sınırlamasına neden olur. Bu makale, mümkün olduğunda kaçınmaya yardımcı olabilecek göz yorgunluğunun belirtilerini tanımlar ve açıklar.

Göz Yorgunluğunu Önleme Yöntemleri Nelerdir?

Göz yorgunluğunun tedavisi olmasa da bunu önlemenin yolları vardır. Bazıları açık havada rahat gözlükler veya koyu renkli güneş gözlükleri takmayı ve yatmadan hemen önce bilgisayar veya mobil cihaz kullanmamayı içerir. Bunun nedeni, bu aktivitelerden bazılarının uzun süreli kullanımdan sonra gözlerinizi ışığa karşı daha hassas hale getirebilmesidir. Okumak, televizyon izlemek, bilgisayar kullanmak ve spor yapmak göz yorgunluğunu tetikleyebilecek bazı aktivitelerdir.

Göz Yorgunluğu Nedenleri Nelerdir?

Göz yorgunluğuna genellikle bir şeye uzun süre bakma girişimleri neden olur. Göz yorgunluğu yaşadığınızda, gözlerinizde ağrı hissedebilir veya bulanık görüşe sahip olabilirsiniz. Bu rahatsızlık, basit resimlere bakarken veya okurken mutlaka meydana gelmez; bunun yerine gözler, bir şeye daha uzun süre odaklanmalarını gerektiren bir görevi yerine getirirken olur. Bu, bir bilgisayar ekranına bakarken başka işler yapmaktan veya ondan uzun mesafelerde bir mobil cihaz kullanmaktan kaynaklanabilir. Mola verdiğinizde, ağrı geçer. Ancak aynı işi ara vermeden yeterince uzun süre yaparsanız ağrı daha şiddetli hale gelebilir. Göz yorgunluğu yaşlıları olduğu kadar gençleri de etkiler.

Göz Yorgunluğu Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
göz yorgunluğu

Gözlerinizin gergin ve rahatsız hissetmesinin birçok nedeni vardır; ancak, buna neyin neden olduğunu söylemenin kesin bir yolu yoktur. Aşağıdakiler gibi birçok faktörden kaynaklanabilir:

Bir şeye uzun süre baktığınızda göz yorgunluğu oluşur. Örneğin, bir bilgisayarı veya mobil cihazı uzun süre ara vermeden kullanırken. Bu olduğunda, görüşünüz gün içinde kaybolabilir ve göz yorgunluğunu hafifletmeye yardımcı olmak için mümkünse bir ara verilebilir. Göz yorgunluğu yaşarken, bir şeye bakma şeklinizden küçük molalar vermek en iyisidir. Gözlerinizde ağrı varsa veya görüşünüz bulanıksa hemen durun. Tekrar denemeden önce 5-10 saniye uzağa bakmak en iyisidir. Bunu yapmak, gözlerinizi zorlamaktan kaynaklanabilecek her türlü ağrı ve rahatsızlığı giderebilir ve daha fazla görme kaybını önlemeye yardımcı olabilir.

Göz Yorgunluğu Nasıl Azaltılabilir?

Bilgisayar ekranına çok fazla bakmaktan dolayı göz yorgunluğu yaşıyorsanız, göz yorgunluğunun gözler üzerindeki etkilerini azaltmak için ekranı dikey yerine yatay olarak ayarlamak yardımcı olabilir. Ayrıca, yerleşik bir ekran parlaklık ayarı kullanmak veya f gibi bir uygulama indirmek. Lux, ekranınızı biraz daha turuncu hale getirerek göz yorgunluğunu azaltmanıza da yardımcı olabilir. Ayrıca, bir akıllı telefon veya mobil cihazda çok fazla zaman harcıyorsanız, akıllı telefon ekranı gibi bir şeyin maruz kalmasını uzun süre azaltabilen f.lux uygulamasını kullanmak yardımcı olabilir. Dışarıdan gelen ortam ışığı ayrıca gözlerin daha az ışığa maruz kalmasına yardımcı olabilir, bu da göz yorgunluğunu azaltmaya ve görüşü iyileştirmeye yardımcı olur.

Gözlerinizde şiddetli rahatsızlık veya ağrı hissediyorsanız, derhal tıbbi yardım almalısınız. Gözlerinizde hissedilen herhangi bir ağrıyı göz ardı etmemek en iyisidir çünkü birkaç saate kadar sürebilir, ancak uzun süre tedavi edilmezse kalıcı hasara neden olabilir. Gözlerinizde ağrı veya göz yorgunluğu yaşıyorsanız hemen bir doktora danışmak en iyisidir.

Göz Yorgunluğu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göz yorgunluğunun tedavisi ağrının şiddetine ve nedenine bağlı olarak değişebilir. Bazı tedavi biçimleri şunları içerir;

Gözlerinizde ağrı veya rahatsızlık hissetmenize neden olan bir şeye bakmak için kendinizi zorlamamak en iyisidir. Bu, durumunuzu daha da kötüleştirebilir çünkü sizi daha bilinçli hale getirecek ve zamanla birikerek gözlerinizin maruz kaldığı parlama miktarını artıracaktır. Bunu önlemek için, göz yorgunluğuna neden olan şeylere kısa aralar vermeyi deneyin, genel maruz kalma süresini azaltan veya bir bilgisayarda/mobil cihazda harcanan süreyi azaltan bir ekran (f.lux aracılığıyla) kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu