Diyet

Gotu Kolanın Faydaları Nelerdir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır

Gotu Kolanın Faydaları Nelerdir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Gotu Kolanın Faydaları Nelerdir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Gotu Kolanın Faydaları Nelerdir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Gotu Kolanın Faydaları Nelerdir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır

Gotu Kola bitkisi; bir çok Asya ülkesinde doğada kendiliğinden yetişen şifalı bir bitkidir. Gotu Kola bitkisi bir diğer adıyla Centelle Asiatica diye bilinir. Bu şifalı bitki, şimdilerde bir çok tıbbi ve dermokozmetik ürünlerin içinde kullanılan bir bitkidir. Gotu kola bitkisi kolajen ve bağ dokusunu güçlendirerek, cilt sağlığını korur ve ciltte bir araya gelen yaraların iyileşmesini sağlar. Centelle asiatica bitkisinin; kalp-damar sağlığına, beyin sağlığına, deri ve cilt sağlığına bir çok faydası bulunmaktadır. 

Centelle Asiatica (Gotu Kola) Nedir?

Centelle asiatica (gotu kola) bitkisi; Çin, Japonya, Endonezya, Hindistan, Madagaskar ve Güney Afrika’ da doğal olarak yetişen fazla şifalı bir bitkidir. Gotu kola bitkisi içerdiği antioksidan ve antienflamatuar özellikleri aracılığıyla birden fazla, ilaç ve kozmetik ürünlerin içinde kullanılmaktadır. Küçük ve yuvarlak yapraklara sahip olan centella asiatica bitkisi, kalp damar hastalıkları ve depresyon hastalarının kullandığı ilaçların içinde yer alır. Aynı zamanda yara iyileştirici, cilt yenileyici özelliğine sahip olan gotu kola bitkisi, yara kremlerinde, merhemlerinde ve bir çok kozmetik ürünlerin içinde bulunmaktadır.

Centelle Asiatica (Gotu Kola) Ne İşe Yarar?

Gotu kola bitkisinin hem sağlığa hem de cilde sayılamayacak kadar çok faydası bulunur. Yapılan bilimsel araştırmalar gotu kola bitkisinin; beyin sağlığı, kalp-damar sağlığı, cilt sağlığını koruduğunu ve iyileştirdiğini göstermiştir. Sağlığa bir çok fayda sağlayan gotu kola bitkisi, bazı ilaçların ve kozmetik ürünlerin içinde bulunur. Özellikle ciltteki yaraların iyileşmesi ve iz kalmamasında etkili olan gotu kola, kremlerin, merhemlerin ana malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Centelle Asiatica (Gotu Kola) Faydaları Nelerdir?

Yaraları İyileştirir

Gotu kola bitkisi ciltteki yaraların tez zamanda iyileşmesini sağlar. Gotu kola bitkisi içerdiği beta karoten ve amino asitler aracılığıyla ciltteki yanık, yara ve ameliyat izlerini tedavi eder.

Deri Hastalıklarını Tedavi Eder

Gotu kola bitkisi; cüzzam, sedef, egzama, ve sivilce olmak üzere bir çok deri hastalıklarının nasıl tedavi edileceğinde kullanılır.

Cilt Kırışıklığını Önler

Gotu kola bitkisi kolajen ve bağ dokusunu kuvvetlendirir. Böylelikle cildin yaşlanmasını geciktirir ve cilt kırışıklarının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Tansiyon Düşürücü Etkisi Vardır

Centelle asiatica bitkisi içinde ihtiva ettiği enzimler ve mineraller aracılığıyla yüksek tansiyonu düşürür. Yüksek tansiyonu düşürerek, tansiyonun dengelenmesini sağlar.

Damar Sağlığını Korur

Gotu kola bitkisi, bacaklarda kan damarlarının şişmesiyle bir araya gelen varis sorununi de ortadan kaldırmaktadır. Aynı zamanda venöz yetmezliği gibi damar hastalıklarının nasıl tedavi edileceğinde de kullanılmaktadır.

Selülitleri Giderir

Kadınların ortak sorunu olan selülitleri, gotu kola içeren ürünler tercih ederek gidermek olabilecekdür. Yapılan araştırmalar gotu kola bitkisinin selülit azaltma hususunda bi hayli başarılı olduğunu göstermiştir.

Beyin Sağlığını Korur

Gotu kola bitkisi, hafızayı güçlendirerek Alzheimer hastalığına karşı koruyucudur. Zihni geliştirerek zeka kapasitesini arttırır. Bunun yanında B12 vitamin eksikliğinin yol açtığı ufak çaplı unutkanlıkları giderir.

Eklem Ağrılarını Azaltır

Centelle asiatica bitkisi, flavonoidler, karotenoidler ve antioksidanlar yönünden zengindir. Zengin içeriği aracılığıyla gotu kola bitkisi, vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Gotu kola bitkkisi kalsiyum içeriği aracılığıyla kemikleri kuvvetlendirirken, antienflamatuar özelliği aracılığıyla arttrit gibi eklem ağrılarını azaltır.

Centelle Asiatica (Gotu Kola) Nasıl Kullanılır?

Sağlığa bir çok faydası olan centelle asiatica bitkisi çeşitli metotlarla kullanılmaktadır. Gotu kola bitkisi ağız yoluyla yahut deri üzerine bölgesel olarak uygulanabilir. Gotu kola bitkisi bölgesel olarak uygulandığında eğer ciltte kaşıntı ve kızarıklık yapıyorsa bitkinin kullanılmaması gerekir. Karaciğer hastalarının, hamile kadınların gotu kola bitkisi kullanması sakıncalıdır. Aynı zamanda bitkisel ilaç tüketenlerin, gotu kola bitkisi kullanmadan önce doktora danışmaları gerekir.

Gotu kola bitkisi, bir çok kozmetik ürünlerin ve ilaçların içinde bulunmaktadır. Gotu kola bitkisinden yararlanmak için gotu kola bitkisi içeren dermakozmetik ürünler tercih edilebilir.

Gotu kola bitkisinin yapraklarından elde edilen çay içilebilir. Bunun için gotu kola bitkisini aktardan satın alabilirsiniz. Tek kişilik gotu kola bitkisi çayı için bir fincan su kaynatılarak içerisine bir tutam centelle asiatica atılır. 10 dakika kadar demlendikten sonra, çay süzülerek tüketilebilir. Haftada 1-2 fincan tüketilebilir.

Gotu kola bitkisini aktarlarda, kapsül ve tentür olarak bulmak olabileceküdür. Aynı zamanda cilde sürülmek üzere krem, merhem ve losyon halinde de temin edilebilir.

Gotu kola bitkisi kapsül olarak kullanılacaksa, kapsül başına 30 mg triterpenoid içeren standardize edilmiş ekstreler günde 1 veya 2 defa alınır. Gotu kola bitkisi kapsülü doktora danışıldıktan sonra kullanılmalıdır.

Selülit, sivilce lekesi gibi cilt problemleri için, gotu kola bitkisi iyice ezildikten sonra sorunlu bölgeye masaj yapılarak uygulanabilir. Yalnız çok fazla kullanılmamalıdır, aski taktirde şifa yerine zarar verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu