Doğal Tedaviler

Gotu kolanın faydaları nedir, Gotu kolanın zararları nedir?

Gotu kola nedirGotu kolanın faydaları ve zararlarıGotu kola varisGotu kola hangi hastalıklara iyi gelir

Bu bitkiyi çoğumuz yanlış yazıyoruz. Gotugola, gotogola, gutugola, kotukola, gutu kola gibi yanlış yazım hataları yapıyoruz. Doğrusu “Gotu kola” olarak yazılır ve bir çok rahatsızlığa karşı şifalı bir bitkidir.

Gotu kola nedir?

Gotu Kola tropikal ve yarı tropikal bölgelerde yetişen uzun ömürlü bir bitkidir. Genel kullanım amacı ki bu binlerce yıldır; hafıza zayıflığı ve sinir sistemine fayda sağlamak üzere kullanılmaktadır. Yaygınlaşması ise verdiği faydalardan dolayıdır.

Gotu Kola hangi hastalıklara iyi gelir?

Gotu Kola varise iyi gelir: Btikiyi kullanan varis şikayetli hastalarda bacak ağırlık hissinin gitmesi, ödemde de ciddi azalma yaptığı saptanmıştır.

Cilt izleri, kesik izleri ve yara iyileştirme: Gotu Kola içerisindeki doğal triteroenoidler sayesinde ciltte güçlendirme, deride antioksidan takviyesi, kan akımında hızlandırma, doku iyileştirme gibi durumlarda faydalıdır. Sedef, doğum ve cerrahi operasyon izlerin geçmesi için kullanılmaktadır.

Ödem için faydalı: Yine faydaları arasında toplardamar basıncı, ayak bileklerindeki ödemler, cilt altındaki dokularda kalınlaşmalara karşı faydalıdır.

Diyabet damar bozluğu: Diyabeye bağlı olarak damar sorunlarında, cillte kan gölleşmesi/toplanmasını azaltmakta, cildin oksijen seviyesinde arttırmada faydaları vardır.

Ayrıca; afrodiziyak, ayrıca astım, diyare, epilepsi, ateşli hastalıklar, apse, hepatit, yüksek tansiyon, mental yorgunluk, mide ülserleri, sarılık, böbrek ve idrar yolu taşları, hematüri, travmatik yaralanmalar, çıban tedavisi ve sifilis tedavisi için kullanılmaktadir.

Gotu Kola neye iyi gelirGotu Kolanın faydaları nelerdir?

 1. Damarları korumakta faydalıdır. Kılcal damarları güçlendirir. Hasarları onarır.
 2. Konsantrasyonu arttırır.
 3. Depresyon hastalarını rahatlatır.
 4. Deri iltihaplanması ve cilt rahatsızlıklarına faydalıdır.
 5. Kan akışını hızlandırarak hızlı yara iyileşme yapar. Merhem olarak kullanılır.
 6. Gotu kola asiatikozit içeriği ile bakterilere karşı koruma sağlar.
 7. Haftalık 3 sefer 20 mg gotu kola ekstresi alan deri ve eklem hastalarının eklemlerinde daha esneklik sağlar.
 8. Gotu kola selülit için faydalıdır. Glikosaminoglkan üretimini arttırır. Bacaklardaki damaları çevreleyen bağ doğuklarında güçlendirme sağlar.
 9. Gotu kola varis için faydalıdır. Bacak ağrısı ve bacak şişliklerine de ayrıca faydalıdır.
 10. Gotu kola tansiyonu düşürür.
 11. Gotu kola sedef için faydalıdır.

Not: Gotu kola hamileler ve emzirenler için sakıncalıdır. Hamileler kullanmamalıdır. Tansiyon düşmesi ve narkotik etki yapabilir. Özetlemek gerekirse, kök hücreler dahil hemen her tür rahatsızlığa karşı sifalı bir bitkidir.

Gotu kola varisGotu kola selülit

Varisler için kan arttırıcı etkisi sayesinde fayda görürsünüz. Kremlerini kullanarak bölgeye sürülür. Masaj yapar gibi yedirin ve akşamları yorgun bacakları uzanarak yastıkla destekleyin. Belirgin durumdaki kılcal damarların üzerine kan akışını hızlandıracak derecede baskıyla sürülür.

Gotu kola çayı:

Ayrıca çay olarak bitkiden faydalanabilirsiniz. 150 ml suyun içerisine 3 gram bitkiyi atın ve 10 dakika demleyin. Not: Bitki kaynamış suya atılır. Su ile kaYnatılmaz. En fazla günde 3 bardak süzülerek içilir.

Gotu kolanın zararları

Tansiyonel sorunlar yaşatabileceğinden dolayı hamileler kullanmamalıdır. Bitkinin zararları hakkında pek bilgi mevcut değildir ve zararının olduğuna dair kayda değer kaynaklar yoktur.

Not: Eğer bu bitkiyi bir ilaç olarak hastalık tedavisinde kullanacaksanız doktorunuzdan onay almalısınız. Bitkiyi kullandıktan sonra herhangi bir yan etki görüldüğünde acilen doktora gidilmelidir.

Gotu kola fiyat, Gotu kola sipariş

Bu bitkinin ortalama 100 kapsül fiyatı 60-70 TL arasında değişmektedir. Aktarlar üzerinden de değişik şekillerde veya internetten sipariş verirken krem, toz ve kapsül olarak alabilirsiniz. Normal fiyatlandırmalar ise 30-40 TL arasında gram ve kapsüle göre artacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu