Bebek ve Çocuk

Göğüs Ucu Olmayan Anne Nasıl Emzirebilir?

Göğüs Ucu Olmayan Anne Nasıl Emzirebilir?

Bazı kadınların meme uçları dışarı çıkmamaktadır. Göğüs uçları içeriye doğru dönük olduğundan dolayı meme uçları da oluşmaz. Anneler böyle bir durumla karşı karşıya kaldıklarında emzirme sorunu yaşar.

Her kadının meme büyüklüğü ve meme ucu farklılıklar göstermektedir. Bazı kadınların memesi düz ve içe gömükken bazı kadınların memesi çıkıntılı ve uçları geniştir. Annelik durumunda kadınların göğüs ucu yapısı büyük önem arz etmektedir.  Bebeğin memeyi rahat bir şekilde emebilmesi için meme ucunu çekebilmesi ve üst damağa yapıştırması gerekmektedir.

Göğüs Ucu Olmayan Anne Nasıl Emzirebilir? Bebek ve Çocuk

Bebekler Anne Sütüne ihtiyaç Duyar

Bebekler doğdukları andan itibaren emme güdüsüyle hareket ederler. Anne sütünü emmek hem anneyle bebek arasında güzel bir ilişki doğmasına hem de bebeğin karnını doyurmasına imkan sunar.  Sağlıklı bir bebek gelişimi için anne sütü şarttır.

Hamilelik boyunca kadınlarda meme değişimleri meydana gelmektedir. Başarılı bir emzirme için meme boyutu ya da şeklinin bir önemi yoktur. Memede bir bozukluk yoksa annenin memesinin hangi şekle sahip olduğu önem arz etmemektedir.

Meme Ucunun Bulunmadığı Nasıl Anlaşılabilir?

Kadınlar meme ucunun olup olmadığı konusunda hamilelik dönemine kadar bilgi sahibi olmayabilirler. Düz görünen meme uçları bebekleri emzirmek için yeterlidir. Hamile kalan anne adaylarının memeleri esnekleşir. Bu aşamada dışarıya doğru çıkık olmayan meme ucunu anne adayları tespit edebilir.

Meme başını işaret parmağı ve baş parmağı arasına sıkıştırıp canınızı acıtmadan dışarıya doğu çekin. Bu durumda meme başı sertleşiyor ve dışarıya doğru çıkıyorsa meme ucunun bulunduğunu gösterir. Ancak meme başı soğuk bir ortamda sertleşip dışarıya çıkmadıysa meme ucu bulunamamaktadır.

Meme Ucunun Olmaması Durumunda Ne Yapılır?

Meme ucunuz içeriye gömükse meme ucunun dışarıya çıkarabilmek için egzersizler yapmanız gerekir.

Hoffman Egzersizi

Meme ucunu iki elin baş parmaklarıyla yanlardan tutun ve gerdirin. Germe hareketini sürekli tekrarladığınızda meme ucunun dışarıya çıkmasını sağlayabilirsiniz.

 

Germe Egzersizi

Meme başını baş ve işaret parmağınızın arasına alın ve nazikçe dışarıya doğru çekin. Günde birkaç defe germe egzersizini uygulayın.

Göğüs Ucu Çıkarıcı Aparatlardan Faydalanın

Göğüs ucu çıkarıcı aparatlar sütün memeden çıkmasını, meme ucu kaslarının uzamasını ve meme ucunun dışarıya çıkmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir