Tedaviler (Tıp)

Göğüs Kanseri Kolay Yenme Yolları

Göğüs Kanseri Kolay Yenme Yolları

 

Kadınların korkulu rüyası haline gelen meme kanserinde son 20 yılın tedavi ve teşhis anlamında büyük ilerlemeleri kaydedilmeye devam ediyor. Erken tanı sayesinde memeyi koruyan ameliyat seçenekleri ile hastalıktan kurtulma şansı da hızla arttı. Erken tanı konulan meme kanseri ise tamamen tedavi edilebilir. Erken tanıya önem verilmelidir. Kadınlarda en çok görülen kanser türü olup 10 kadından da birinde rastlanıyor. Meme kanseri erkeklerde de görülüp tanı konulduktan sonra gelişimi kadınlara göre oldukça hızlıdır. Meme kanserinin sebeplerinde sosyo ekonomik durum, kalıtımın etkisi, regl durumu, doğum kontrol hapları, doğumlar gibi pek çok etken etkilidir. Meme kanserinin görülme sıklığı en fazla 50 ile 70 yaş arasındadır. Ailede meme kanseri olan varsa risk de artmaktadır.

 

Meme Kanseri Belirtileri

 


Erken dönemde yakalamak tedavinin de başarıya ulaşmasını sağlamaktadır. Göğüste ele gelen kitle en büyük belirtisidir. Kanserli memenin belirtileri arasında şişlik ve renk değişimleri önde gelir. Meme boyutu ve şeklinde değişiklik, ağrısız, sert yapıda, zamanla büyüyen şişlikler, memede morluk, yaralar, damar genişlemeleri de belirtiler arasında yer alır.

 

Meme Kanserinden Korunmak İçin

 

Yağlı yiyeceklerden uzak durmak korunma da birinci faktördür. Egzersizler, fiziksel aktiviteler, hareketli bir yaşam da riski azaltmaktadır. Yürüyüşler de etkilidir. Göğüs kanserin yaşam süresi ise diğer türlere göre tedavisi mümkün olduğundan çok daha iyidir. Bu kanser türünde tedavi de mümkündür. İlk doğumun 30 yaşından sonra olması, hiç doğum olmaması da meme kanseri riskini artırır.

 

Meme Kanseri Nasıl Atlatılır?

 

Cerrahi yöntemler, basit mastektomi, cerrahi sonrasında cilt koruyucu mastektomi, radyoterapi, ilaç tedavisi ve çeşitli akıllı tedavilerle hastalık atlatılabilir. Tedavi sürecinde beslenme tedaviyi olumlu etkiler. Sebze, meyve ağırlıklı, kırmızı et oranı düşük beyaz et oranı yüksek beslenme modeli kanser hastaları için idealdir. Alkolden uzak durmak da kanser olma riskini ve gelişim seyrini de düşürür. Kanserli memenin görüntüsü de değişmektedir. Tuzlu gıdalar ve aşırı yemekten kaçılmalıdır. Endişe ve stresten uzak kalmak, stresli olmamak da hastalığın gelişimini engeller.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu