Ana sayfa » Bebek ve Çocuk » Göğüs çatlamasına bitkisel çözüm, göğüs çatlakları nasıl geçer, göğüs yaralarına ne iyi gelir

Göğüs çatlamasına bitkisel çözüm, göğüs çatlakları nasıl geçer, göğüs yaralarına ne iyi gelir

Göğüs çatlamasına ne iyi gelir, göğüs ucu çatlakları, yarıkları ve yaraları nasıl geçer?

Emziren annelerin yanlış emzirme yöntemlerini kullanmaları yüzünden memede tahriş olur. Bu tahrişler, çatlama, yarık, yara ve emme esnasında acıma ile kendini gösterir. Çatlaklar ve yaralar yüzünden bakteriler içeriye sızarak meme iltihaplanması yapar. Doğal olarak durum sancılı bir hal alır.

Meme ucunda çatlak, yara, yarıklar neden olur?

Memede çatlak, yarık, yırtık olmasının en büyük sebebi bebeği emzirirken aldığınız pozisyonun tutuş şeklinin yanlış oluşudur. 100 hamile kadından 30 tanesi bu hata yüzünden memelerini tahriş ederek acılı bir süreç yaşar. Bebeği emzirirken memenin başı etrafındaki kahverengi kısım (areola) tam olarak bebeğe ağzı ile kavratılmalıdır.

Sadece meme ucunun bebeğin ağzına verilmesi ile uç zedelenerek ağrı ile kendini belli eder. Tedavisi veya emme şekli düzeltimediğinde çatlak ve yarıklar oluşur.

Diğer bir neden ise; meme ucunun sürekli ıslanması ve kuruması ile nem ve sıcak durumu ise aynı şekilde meme ucu ekzama (egzama), yarık ve ağrılar yapabilir.

Meme çatlakları için önlem baştan alınmalıdır

Gebeliğin 8. aylarında memeler emzirmeye hazırlanmalıdır. Banyoda memelerde kullanılan lanolin ve zeytinyağı içerikli kremler kullanılması emzirmeye başlandığında ağrı ve sancıları önler. Zeytinyağı olan kremler bakteri ve mantar gibi kötü mikropların üremesine engel olur.
Göğüs çatlamasına ne iyi gelir, tavsiyeler

  1. Bebek emzirmesi doğru yöntem kullanılarak emzirmeye devam edilir.
  2. Memenin emilmesinden sonra bir damla anne sütü meme başına bırakılır ve kuruyana kadar açıkta tutulur. Anne sütü meme çatlaklarına karşı faydalıdır.
  3. Eğer memenin acımasından dolayı bebeği emziremiyor, memeniz çok dolu kalıyorsa bebeği emzirmek güçleşebileceğinden elle süt sağma veya süt pompası ile memeyi boşaltarak bebeğe kaşıkla yedirebilirsiniz.

Doğal veya bitkisel yönden tedavisi

  • Memeler ılık su ile silinerek hava alacak şekilde kuru tutulmalı/kurutulmalıdır.
  • Emzirme işlemlerinden sonra kuruyan meme başına süt damlacıkları sürülerek kuruması beklenmelidir.
  • Zeytinyağı veya kremleri ile göğsünüze bakım yapabilirsiniz. Bu uygulamayı yaparken az miktar krem sürmek yerine bir katman olacak şekilde sürülmelidir.
  • Sızıntı yapan memeler için meme pedi kullanılabilşr, emzirme aralarında havalandırılarak kurutulmalıdır.
  • Antibiyotik veya ilç kullanımlarında meme ucu emzirmeden önce su ile durulanarak temizlenmelidir.

Not: 1 aydan sonra oluşan meme ucu enfeksiyonlarındaki sebep mantar enfeksiyonlarıdır.

Faydalı bağlantılar

] }
1 Yorum

emel says: - 30 Nisan 2018, 15:11

ben göğüs ucu yaralarım için coresatin pembe kremi kullandım.çok memnun kaldım.şahane bir ürünmüş gerçekten.