Hamilelik - Gebelik

Göbekte çizgi hamilelik belirtisi mi? Hamilelerde göbek çizgisi neden olur?

Hamilelikte göbekten aşağıya inen çizgi, göbekteki çizgi ne anlama gelir?

Göbekteki kahverengi çizgi nedir?

Gebelikle oluşan göbekteki çizginin adı “line nigra” göbek deliğinden başlayarak aşağıya doğru kasıklara uzanan rengi koyu bir çizgidir. Çizginin oluşma nedeni hamilelikte hormonların değişmesi ile gerçekleşiyor bu sebeple akla; göbek çizgisi hamilelik belirtisi mi sorusunu getiriyor. Hamilelikte göbek çizgisi görülen kadın sayısı ortalama %75 civarında. Uzmanların görüşü bu yönde.

Doğumdan sonra göbek çizgisi geçer mi?

Koyu tona sahip bir cilt rengi olan kadınlarda çizgi daha fazla görülüyor ve çizginin geçmesi ise çoğunda doğum sonrası giderken bazılarında hormonların düzene girmesi ile kendiliğinden gidebiliyor. Hafif iz kalması veya silik şekilde kalması da olabiliyor.

Göbek çizgisi nerede olur?

Çizginin belirginleşmesi sık olarak gebelikte 4-5 ay seviyelerinde daha fazla belli oluryor yani bebek belirginleşmeye başladıkça çizgide aynı şekilde belirginleşiyor. Hamilelik başlangıcında çok fazla belli olmayan bu çizgi hamilelik belirtileri arasına koyulması çoğu kadına göre değişiklik gösterdiğinden pek doğru olmayacaktır ama gebelik belirtisi olarakta karşılaşılabilmektedir. Linea nigra karnın tam ortasında aşağıya doğru inen dik bir çizgi şeklinde göbekte olur.

Gebelikte göbek çizgisi neden olur?

Göbekteki çizginin oluşumunda melanin pigmentinin artışı ile meydana gelir. Yani hormonel salgılarla alakalıdır. Östrojen ve progesteron hormonlarındaki fazla salgı miktarı sonucu melanin pigrmentinin artışıdır. Hem ortaya çıkışı hem de ortadan kayboluşu hormonlarla alakalıdır. Çok nadir olarak kullanılan ilaçlarla birlikte gebe olmayan kadınlarda ve erkeklerde de görülebilir.

Göbek çizgisi hamilelik belirtisi mi?

Tıpta gebelik belirtisi olarak tanımlanıyor. Koyu renk kadınlarda daha fazla görülen bu çizgi açık renk hamilelerde daha açık tonda görülebiliyor. Koyu renk almayan bu çizginin adı ise “linea alba” çizgisidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi her kadına göre hamilelik belirtisi olarak değişim gösterebilmektedir. Birinde hamilelik belirtisi olabilirken diğerinde gebelik belirtisi olmayabiliyor.

Göbek çizgisi nasıl geçer?

Karın çizgisi bir sorun değildir. Bu çizgi hormonların düzene girmesi veya gebeliğin doğumla sonuçlanması durumunda kendiliğinden geçeceği gibi çok silik şekilde iz bırakarak kaybolabilmektedir.

Göbek çizgisi için bitkisel yöntemler

Bu yöntemleri doktorunuza danışaral göbek çizgisini gidermek için deneyebilirsiniz;

Kakao yağı: Yağı göbek çizginiz üzerine sürerek hem nemlendirebilir hem de rengini açarak soluklaştırabilirsiniz. Günde 1-2 sefer sürülebilir. (Eczanelerden temin edilebilir.)

Vitamin: E vitamini kapsülü veya ampülünü kırarak çizginin olduğu alana sürün. Çatlaklara ve çizginin geçmesi için faydalıdır.

Limonlu karışım: Bu yöntem sizde tahriş ve yan etki yapabilir. Önce kolun iç yüzeyinde küçük bir alanda deneme yapın. Kahverengi lekeleri gidermek için kullanılan bu yöntemde limon suyu ile rubbing alkol karıştırılarak sürülür.

Not: Uygulamalar için doktor onayı almalısınız.

Bunlarda size faydalı olabilir

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu