Sağlık

Göbek Fıtığı Hafife Alınmamalı

Tıp dilindeki adı Umblikal Herni olan göbek fıtığı, karın içi organ ve dokularının göbek deliği veya çevresinde fıtıklaşmasıdır. Avrupa Fıtık Derneği’ne göre; karın orta hattında, göbeğin 3 cm üst veya alt hizası arasında oluşan fıtıklaşmalar bu tipe dahil edilmektedir.

Yetişkinlerde Göbek Fıtığı Neden Oluşur

Göbek Fıtığı Hafife Alınmamalı

Yetişkinlerde göbek fıtıkları, karın içi basıncını artıran tüm durumlar sonucu ortaya çıkabilir. Bu durumlardan en bilindik ve sık karşılaşılanlara; kronik öksürük, gebelik, kabızlık ve ağır yük kaldırma olarak sıralanabilir.Kiloluveya fazla kilo vermiş kişilerde, fazla doğum yapmış olan kadınlarda ve sirozhastalarında da göbek fıtığına sıklıkla rastlandığı görülmektedir.. Kadınlarda daha sık görülmektedir.

Göbek Fıtığını Nasıl Anlarım?

Göbek fıtığında elle muayenede, açık olan göbek halkasını parmaklarla hissetmek mümkündür. Bunun dışında; göbekte ağrı, şişlik, aşırı hassasiyet veya şekil bozukluğu gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

Göbek fıtıkları doğum sonrası olabildiği gibi sonradan da oluşabilmektedir ve zamanla çok fazla büyüyebilir. Yetişkinlerde göbek fıtığı oluştuğu zaman, kendiliğinden kapanma söz konusu olmayacağından cerrahi gerekir.


Yetişkinlerde Cerrahi Müdahalede Vakit Kaybedilmemeli

Yetişkinlerde göbek fıtığının zararları, kendiliğinden kapanması sözkonusu olmadığı için ihmal edilip büyümesi sonucunda; bağırsak tıkanıklığı veya fıtık boğulması meydana gelebilmektedir. Fıtık kesesi içindeki bağırsağın, fıtık kesesinde sıkışması sık rastlanan bir komplikasyondur.

Bağırsağın karnın içine geri dönememesi sonucu zaman içerisinde fıtık kesesinin içinde şişme gösterir. Eğer ameliyatla müdahalede geç kalınırsa kangren oluşumu görülebilir, bağırsağın alınması gibi müdahalelere ihtiyaç duyulabilir.

Fıtık sırtüstü uzanıldığında ya da içeri doğru itildiğinde içeri girmiyor olması, Şişliğin aniden büyümesi, hassasiyet ve sancı artışı, tuvalet ihtiyacını görememeyle birlikte, bulantı ve kusma gibi şikayetlerin eklenmesi durumunda acil olarak hastaneye başvurulması gerekir.

Göbek fıtığı ameliyatı

ilerlemiş tıp teknolojisi sayesinde Göbek fıtığı ameliyatı protez türü bir yöntemle yapılmaktadır. Yama olarak da bilinen bu yöntemle göbek açıklığı kapatılır.

göbek fıtığı, tedavi sürecinden sonra da yeniden oluşum gösterebilen bir rahatsızlıktır. Göbek fıtıkları onarımı yani yaması yapıldıktan sonra tekrarlaması durumunda; öncekinden daha fazla büyüyerek onarımı zor karın duvarı açıklıklarına dönüşebilir. Bu sebeple göbek fıtıklarında yapılacak ilk cerrahi müdahale özenli bir şekilde uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu