Sağlık

Göbek Fıtığı Ameliyatlarında Sentetik Yama Kullanımının Faydaları

Göbek Fıtığı Ameliyatlarında Sentetik Yama Kullanımının Faydaları

Fıtık sorunu birçok insanda rastlanan önemli sağlık sorunlarından biri haline geldi. Pek çok insan fıtık ağrıları nedeniyle yaşam kalitesinde düşme yaşıyor. Geçmişte uygulanan fıtık ameliyatlarında tekrarlama riski nedeniyle çeşitli tedirginlikler yaşanmaktaydı. Ancak günümüzde fıtık ameliyatlarında sentetik yamalar kullanılmaya başlandı.

Sentetik yamalar fıtığın tekrarlama riskini ortadan kaldırdığı için çok tercih edilmektedir. Sentetik yamalar gerek açık fıtık ameliyatlarında gerekse laparoskopik yöntemde kullanılmaktadır.

Göbek fıtığı genel olarak kadınlarda sık rastlanılan fıtık çeşitlerinden biridir. Kadınlarda özellikle hamilelik döneminde karın içi basıncı arttığı için göbek fıtığı oluşma riski artış göstermektedir. Göbek fıtığı göbek deliğinin içinde veya yakınında çıkmakta ve büyüklükleri farklılıklar gösterebilmektedir.

Göbek Fıtığı Ameliyatlarında Sentetik Yama Kullanımının Faydaları Sağlık

Göbek Fıtığı Neden Olur?

Göbek fıtığının meydana geldiği yer doğumsal yönden kişinin en zayıf noktalarından biridir. Göbek bölgesinin zorlanması halinde göbek fıtığı sorunu ortaya çıkmaktadır.

Göbek fıtığını meydana getiren sebepler arasında; ani eğilip kalkmak, ağır sporlar yapmak gibi hatalar yer almaktadır. Ayrıca kilolu kişilerde, hızlı kilo alıp veren kişilerde, kronik kabızlık durumlarında ve öksürürken zorlanma hallerinde göbek fıtığı ortaya çıkabilmektedir.

Göbek Fıtığının Belirtileri

 

Göbek fıtığı olan kişilerde dışarıdan da görülebilecek bir şişlik meydana gelmektedir.  Göbek halkasının olduğu yerde sürekli bir şişlik bulunmaktadır. Göbekte ağrı meydana gelebilmektedir.

Göbek fıtığının belirtileri ortaya çıkmadan da göbek fıtığı rahatsızlığı ortaya çıkabilmektedir.  Küçük fıtıklarda hastanın anlaması mümkün olmayabilir. Bazı kişilerde ise ağrı olmasına rağmen belirgin bir şişlik görünmeyebilmektedir.

Göbek Fıtığı Tedavi Edilmezse Hangi Sorunlara Neden Olur?

Göbek fıtıklarının büyümesi ve tedavi edilmemesi halinde fıtık boğulması riski ortaya çıkabilmektedir. Göbek fıtığının boğulma riski diğer fıtık türlerine oranda daha azdır.  Göbek fıtıkları küçük dahi olsa göbek fıtıklarının tedavi edilmesi gerekmektedir.

Göbek fıtıklarına muayene ile tanı konulabilmektedir. Tanıdan emin olunmaması halinde ise ulrasonografi yapılarak tanının konulması sağlanmaktadır.  Şişman kişilerde göbek fıtığını teşhis etmek daha zordur. Bu durumlarda görüntüleme cihazları kullanılarak radyoloji uzmanları göbek fıtığı teşhisini koymaktadır.

Göbek Fıtıklarında Zamanında Ameliyatın Önemi

Göbek fıtığının en etkili tedavi yöntemlerinden biri de zamanında yapılan göbek fıtığı ameliyatıdır. Ameliyat dışındaki tedavi yöntemlerinin başarıyla sonuçlanması oldukça zordur.  Ameliyatın açık veya laparoskopik yöntemle yapılması doktorun veya hastanın tercihine göre belirlenmektedir.

Tek taraflı fıtıklarda açık ameliyat uygulanırken hastanın günlük yaşamına erken dönmesi gereken hallerde laporoskopik yöntem tercih edilmektedir. Göbek fıtığı için uygulanan ameliyatlar tekrar tekrarlama riski taşıması nedeniyle hastalar tarafından tedirginlik yaratmaktadır. Ancak günümüzde göbek fıtığı ameliyatlarında sentetik yama kullanılmaktadır.

Sentetik yama kullanılarak göbek fıtığı ameliyatları başarıyla sonuçlanıyor ve göbek fıtığı tekrarlama riski en aza düşürülüyor. Doktorların göbek fıtığı ameliyatlarında sık sık kullandığı sentetik yamalar sayesinde göbek fıtığı hastaları için büyük bir umut ortaya çıkmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu