Sağlık

Göbek Fıtığı Ameliyatı

Göbek Fıtığı Ameliyatı

Göbek Fıtığı Nedir?

Göbek fıtığının en sık nedeni göbek bölgesinde oluşan şişliklerdir. Umblikal kanalın açık olmasına bağlı göbek fıtığı meydana gelmektedir. Umblikal kanal anne karnında ki bebeğin beslenmesini sağlayan damarların geçtiği yerdir. Doğumun sona ermesiyle göbek bağı kesilir ve bu kanalda kendi kendine kapanır. Karın bölgesinde en zayıf yer bu bölgedir. Bu bölgeden kaynaklanan fıtıklara Latince umblikal hernie denilmektedir.

Göbek Fıtığı Ameliyatı

Göbek Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Göbek fıtığı belirtilerinin en sık ve en önemlisi göbek deliğinde şişlik meydana gelmesidir. Öksürme, ıkınma gibi karın içi basıncın artmasına neden olan durumlarda bu şişlik artmaktadır. Zaman ilerledikçe fıtığın meydana geldiği delik çapı artmaktadır. Hatta bu durumda fıtığın içerisine çok fazla organ girerek fıtık daha da büyüyecektir.

Göbek fıtıklarında şişlik dışında ağrı görülebilmektedir. Genelde ağrının nedeni fıtık içerisine omentum yağının sıkışmasıdır. Sıkışmanın ortadan kalkmasıyla kendiliğinden ağrı geçecektir.

Göbek Fıtığı Riskleri Nelerdir?

Herhangi bir işlem yapılmadan göbel bölgesinde fıtığı ile yaşayan birçok insan bulunmaktadır. Ancak buna bağlı olarak göbek fıtığı masum bir hastalık olarak değerlendirilmemelidir. Özellikle fıtığın olduğu delik çok dar ise bu nedenle fıtık içerisine girmiş organların tekrar karnın içindeki yere geri dönmesi çok zordur. Bu durumda fıtık içerisindeki organlar daha fazla sıkışır. Ve böylece de günler ya da saatler içinde organların beslenmelerinde bozukluk meydana gelecektir.

Göbek fıtıklarında fıtık içine giren organlardan en sık yaşananı omentum yağının fıtık içine girmesidir. Omentum yağları dışında en sık fıtık içine giren organlardan biri de ince bağırsaklardır. İnce bağırsaklar beslenmesi çok nadir olan organlardır. Bu organın fıtık içinde sıkışması ile beslenmesi hızla bozulur ve gangren meydana gelir. Bu durumun devam etmesi sonucunda bağırsakta delinme ve ölüm riski meydana gelebilmektedir. Eğer göbek fıtığında ince bağırsaklar gangren olduysa ameliyat sırasında o bölümler çıkarılır. Böylece ameliyat çok komplike hale gelir.

Göbek Fıtığı Ameliyatı

 

Göbek fıtığının tedavisi cerrahi operasyondur. Fıtık deliği genelde küçüktür ve açık cerrahi operasyon tercih edilmektedir. Ancak ameliyat kapalı olarak da yapılabilir. Cilt açılarak cilt altı dokusundan sonra fıtık kesesine geçilir ve fıtık çevre dokulardan ayrılır. Karında oluşan delik dikişlerle direk kapatılabilir ya da özel yama yerleştirilebilir. Sonrasında cilt kapatılır ve operasyon tamamlanır.

Göbek Fıtığı Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Göbek fıtığı ameliyatı riskleri ikiye ayrılır. Ameliyat esnasında ve ameliyat sonrası riskler oluşmaktadır. Ameliyat esnasında; fıtık kesesi içinde bulunan organların yaralanma ihtimali ve ameliyat esnasında kanama kontrolü gibi risklere karşı kontroller iyice yapılmalı ve küçük sızıntılar için drenler ameliyat bölgesine yerleştirilebilir.

Ameliyat sonrası riskleri arasında ise erken dönemde kanama olabilir. Aktif ve çok miktarda kanama var ise kanama kontrolünün yapılması için ikinci bir operasyon yapılabilir. Ya da ameliyat yerinin olduğu yerde yara enfeksiyonu gerçekleşebilir. Bunun için antibiyotik tedavisi yapılmaktadır. Ancak yara yama yerinde oluşmuşsa nadir de olsa yamanın çıkarılması gerekmektedir.

Göbek fıtığı ameliyatı riskleri arasında nadir olan bir diğer burum ise göbek fıtığının kendini tekrarlamasıdır. Bu gibi bir durum olunca tekrar fıtık ameliyatı yapılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu