Diyet

Glisemik İndeks Diyeti

Diyet söz konusu olduğunda birçok farklı  diyet listesi karşımıza çıkar. Bu diyetler, kişinin kan şekerini etkileyerek kötü etkide bulunabilmektedir. Bu yüzden diyabet hastaları ya da tiroidi olan hastalar için farklı diyet uygulamaları tercih edilebilir.

 

Canan Karatay’ın  diyet önerilerinden biri olan glisemik indeksi yüksek ya da düşük yiyecekler özellikle şeker hastası olanlar için yol gösterici olmaktadır. Glisemik indeksi düşük olan yiyecekleri tüketenler genelde kilo vermek için oldukça etkilidir.

 

Kilo alma konusunda etkisi yüksek olan diyet listelerinde, sürekli tüketilen gıdalar takip edilerek   glisemik indeksi yüksek olanlar listeden çıkarılabilir. Bu şekilde daha pratik biçimde kilo vermek mümkün olabilir.

 

İdeal kilosuna ulaşmak isteyen birçok kişi sadece beslenme düzenini değiştirerek sağlıklı bir şekilde kilo verebilir.

 

Hangi Besinler Diyet İçin Uygundur?

 

Sarımsak, soğan, ıspanak ve marul gibi besinlerin glisemik indeksleri düşük olduğu için bol ol tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Ancak diyet listesinde en büyük tehlike, glisemik indeksi düşük olan yiyeceklerdir. Bu yiyecekler;

 

  • Paketlenmiş gıdalar,
  • Beyaz un,
  • Patates,
  • Karpuz,
  • Şeker gibi ürünlerdir. Bu ürünler diyet listesinde kesinlikle yer almaması gereken ürünler arasındadır.

 

Kilo sorunu olan ve ideal kilosuna ulaşmakta zorlanan birçok kişi, bu besinlerden uzak durarak istediği kiloya ulaşabilir. Yıllarca süren bilimsel araştırmaların sonucunda ortaya çıkan glisemik indeksi düşük olan besinlerin, insan sağlığı için diyabeti ve obeziteyi önlediği ifade edilmektedir.

 

Sağlıklı Beslenme Önerileri

 

Sağlıklı bir diyet doğru ürünleri dolabınızda bulundurmak yani beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmekle ortaya çıkacaktır. Alışverişlerinizde kesinlikle abur cubur türü besinler almamanız, bu alışkanlıktan vazgeçmeniz söz konusu olmaktadır.

 

Şekersiz çay içerek işe başlayacağınız sağlıklı beslenme sürecinde, paketli ve işlenmiş gıdalardan uzak durmanız, süt ve süt  ürünlerini bol bol tüketmeniz, şeker içerikli gıdaları minimum seviyede tüketmeniz uygun olacaktır. Doğru bir diyet şeker hastalarının kısa sürede tedavi edilmesini mümkün kılmaktadır.

 

Diyette Nelere Dikkat Edilir?

 

Haftada en az iki kere kurubaklagil tüketilmesi tavsiye edilen glisemik diyet için bu alışkanlıklardan vazgeçmeniz metabolizmanızı hızlandıracaktır. Hafta 1-2 kilo vermeye başlayacağınız bu diyetler sayesinde verdiğiniz kiloları da geri almanız söz konusu olmayacak. Yani her koşulda sağlıklı bir beslenme düzeni söz konusu olacağı gibi kilo verme hızı da artacaktır. Hayat boyu sürdürebileceğiniz bu alışkanlıklar, diyabet ve ciddi hastalıkların oluşmasının da önüne geçer. Bununla birlikte kalıcı kilo verir, hayat boyu kilonuzu korursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu