Sağlık

Gırtlak Kanseri Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Gırtlak, insanlarda ve diğer memelilerde burun boşluğunu ağız boşluğuna bağlayan boşluktur. Epiglot ve yumuşak damak da bu bölgede bulunur. Basit bir ifadeyle, genellikle ağzınıza veya burnunuza giriş olarak tanımlanır.

Gırtlak Kanseri Olmasına ne Sebep Olur?

Gırtlak kanserinin ana nedeni tütün dumanıdır, ancak alkol, H.Pylori veya sitomegalovirüs enfeksiyonu gibi diğer faktörler de buna katkıda bulunabilir. Bazı insanlar alkolü kötüye kullanmaktan Gırtlak da kronik iltihaplanmaya kadar Gırtlak kanserine yakalanırlar. Enflamasyon, plazmasitomları oluşturmak için çekebilir. Plazmasitoma, plazma hücrelerinden oluşan tümörlerdir. Bazı araştırmalara göre, sigara içenlerin %5’inde tümör gelişebilir.

Gırtlak Kanseri Tedavisi Nedir?

Gırtlak kanseri tedavisi, boyun ve kafadaki bitişik yapılara ve dokulara kalıcı hasar vermeden mümkün olduğunca fazlasını çıkarmaya odaklanır. Cerrahi yaygın olarak kullanılır, böylece tümörün bir kısmı, çevreleyen dokulara veya sinirlere ciddi hasar vermeden kesilebilir, çıkarılabilir veya yakılabilir. Radyasyon tedavisi, tümörü tedavi etmek için kullanılır ve genellikle doğrudan yüksek yoğunluklu radyasyon ışınlarıyla hedeflenir. Bazı durumlarda, vücudun diğer bölgelerine yayılmış olabilecek kalan hücreleri reddetmesini önlemek için kemoterapi kullanılır.

Çoğu Gırtlak kanseri türü için bir tümörün cerrahi olarak çıkarılması önerilir, çünkü genellikle hiçbir kalıntı veya metastatik (yayılmış) hastalık bırakmaz. Tek istisna, tümörün kendisinin yakındaki yapılara ciddi hasar vermesidir.

Radyasyon tedavisi tek başına veya cerrahinin bir parçası olarak kullanılabilir. Bazı durumlarda radyoaktif iyot kullanılır. Yüksek yoğunluklu tedavi ışınları, kanserli bir tümörün yakınındaki lenf düğümlerini ve kan damarlarını hedefleyebilir, böylece daha fazla tümör üretemezler. Bununla birlikte, bu tedavi, ameliyatla birlikte kullanıldığında en etkilidir.

Gırtlak Kanseri Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Sağlık
gırtlak kanseri

Kemoterapi, birçok farklı kanser türünü tedavi etmek için kullanılır. Sitotoksik ajanlar hücreleri öldürür ancak sert yan etkileri vardır ve ilerlemiş kanserli kişiler için asla ilk tercih olmamalıdır. Kemoterapi ilaçları, bir hücrenin üremesine ve büyümesine müdahale ederek etki eder; vücuttaki enzimleri bloke eder, böylece daha az hücre büyüyebilir ve bölünebilir, böylece kanserli olma olasılığı daha düşüktür. Bazı insanlar, lösemi ve diğer kanserleri tedavi etmek için kullanılanlardan tamamen farklı ilaçlar kullanılarak tedavi edilir. Bu nedenle, size gırtlak kanseri teşhisi konulursa, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzdan tıbbi yardım almanız önemlidir.

Gırtlak Kanseriniz Vücudun Diğer Bölgelerine Yayılırsa Ne Olur?

Bazı Gırtlak kanseri türleri, özellikle agresif olanlar, tanıdan birkaç hafta sonra lenf bezlerine yayılabilir. Bu, “metastaz” olarak bilinir ve tümörün yalnızca küçük bir bölümünün çıkarıldığı vakaların ana nedenidir. Bununla birlikte, tam bir rezeksiyonunuz varsa ve kalp hastalığı veya diyabet gibi diğer önemli tıbbi rahatsızlıklarınız yoksa, bu kanser türüyle uzun yıllar hayatta kalma olasılığınız daha yüksektir.

Gırtlak kanseri teşhisi konduysa, genel sağlık durumunuzda önemli bir değişiklik olduğu ve prognozun birçok faktöre bağlı olacağı anlamına gelir. Çoğu durumda, Gırtlak kanseri tamamen rezeke edilebilir ve beş yıl veya daha uzun süre hayatta kalma şansı çok yüksektir. Ancak bu, gırtlak kanseri olan ve tanıdan sonraki beş yıl boyunca hayatta kalmayan birçok insan olduğu için, gırtlak kanseri olan tüm kişilerin komplikasyonları olmayacağı anlamına gelmez.

Genel olarak, çok sayıda farklı kanser türü için hayatta kalma oranları son on yılda iyileşmiştir. ABD Ulusal Kanser Enstitüsü’nden alınan istatistikler, mide kanserleri için 5 yıllık sağkalım oranının 1975’te %50’den 2014’te %63’e yükseldiğini gösteriyor. Kolon ve rektum kanserleri gibi diğer yaygın kanserler için bu oran çok daha düşük, %22 ve 22 %. Birçok Gırtlak kanseri türü çok agresif değildir ve insanlar teşhis konulduktan sonra uzun yıllar hayatta kalır. Örneğin, 2014 yılında, ağızda yassı hücreli karsinomu teşhisi konan kişilerin yaklaşık %16’sı on yıl veya daha fazla hayatta kaldı ve %32’si en az beş yıl hayatta kaldı.

Birleşik Krallık’taki tüm kanserler için medyan genel sağkalım oranı 6 aydır. Çoğu durumda, kanser ileri bir aşamada teşhis edilir, bu da kişinin çok kısa bir ömrü olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, hastaların ilerlemelerini ve tedavilerini mümkün olduğunca çabuk izlemek için uygun kontrolleri almaları çok önemlidir, böylece komplikasyonlardan kaçınılabilir veya en azından ortaya çıktıklarında tedavi edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu