Hastalıklar

Gırtlak İltihabı ve Gırtlak-Nefes Borusunun İltihaplanması

Gırtlak İltihabı ve Gırtlak-Nefes Borusunun İltihaplanması

Çocuklarda sıklıkla görülen gırtlak iltihabı oluşumunun ana nedeni virüslerden kaynaklanmaktadır. Yetişkinlerde soğuk algınlığı gibi ortaya çıkmakla birlikte aynı zamanda seste kısılma ve öksürük ile devam etmektedir.

Yetişkinlerde birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçer. Çocuklarda gırtlak iltihabı belirtileri ortaya çıktığı anda hemen tıbbi müdahale gerekmektedir. Çocuklar bu rahatsızlığı yetişkinler kadar kolay atlatamayabilirler.

Hastalığın Oluşumu ve Belirtileri

Larenjit, yani gırtlak iltihabı, daha çok kalabalık ortamlarda bulunan kişilerde ve sesini çok kullanmak zorunda olanlarda görülen bir hastalıktır. Üst solunum yolu rahatsızlığı ile birlikte gelişebilen gırtlak iltihabı boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısı gibi genel belirtiler göstermektedir.

Oluşumunda en çok virüsler etkili iken nadiren mantarlara ve bakterilere de rastlanabilmektedir. Reflü hastalığı, bu hastalığın tetikçisi olabilmektedir. Sesini çok fazla ve kötü kullananlarda da gırtlak-nefes borusu iltihabı ve gırtlak ağrısı görülmektedir.

Ses tellerini tahriş edebilecek olan astım hastalarının kullandığı spreyler ve sigara kullanımı da gırtlak iltihabı oluşum sebepleri arasında yer alan faktörlerdendir. Alerjiye neden olan faktörler, kronik gırtlak iltihabına neden olabilmektedirler.

 

Gırtlak İltihabının Tedavi Yöntemleri

Gırtlak iltihabı tedavisinde öncelikle o bölgenin nemlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gırtlak iltihabı bitkisel tedavi yöntemlerinden en geçerlileri, mentollü, papatyalı veya okaliptüslü buhar yapıp, gırtlağa sıcak buhar uygulaması yapılmasıdır.

Günlük sıvı tüketiminin az olmamasına özen gösterilmelidir. Mümkün olduğunca ılık su tüketilmelidir. Boğaz, gırtlak ve nefes borusu yumuşatılmalıdır. Papatya çayı, adaçayı, ıhlamur gibi bitkisel çaylar tüketilerek nefes borusu ağrısı azaltılabilecektir.

Virüsler nedeniyle ortaya çıkan bu rahatsızlıkta antibiyotikler buhar ve ılık bitki çayları kadar etkili olmayacaktırlar. Antibiyotiklerin hedefi bakterileri yok etmek olduğundan larenjit rahatsızlığında kullanılması önerilmemektedir.

Çok ağır geçen larenjit sürecinde ihtiyaç olması durumunda balgam söktürücü ilaçların kullanılması doktorunuz tarafından önerilebilir. Sadece bu ilaçla tedavi olamayacağını bilmeniz gerekiyor. Sıcak buhar uygulaması, ılık su ve bitki çaylarının yanında balgam söktürücü ilaç ek olarak kullanılabilir.

]}
Etiketler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı