Sağlık

GenitalHerpes( Genital Uçuk)

GenitalHerpes( Genital Uçuk)

Tıpliteratt üründe genital herpes olarak adlandırılan genital uçuk, ağız, vajen ya da genital bölgede yer alan mukoz ve iltihabik rahatsızlıkların, temas ile veya cinsel yol ile bulaşması sonucu oluşan viral bir rahatsızlık türüdür. Erkeklerde penis, kadınlarda ise vajina ve pop çevresini etkileyen bir enfeksiyon türüdür. Ve kalçalarda sık görülen sivilce ve siyah nokta şeklinde ortaya çıkar. Bu tür iltihabik kabarcıkların patlatılmaması önemlidir. Yoksa yerine daha fazlası türeyebiliyor. Siz ne kadar fark etmeseniz de sıkma anında mikropların sıçraması çoğalmalarına neden oluyor.

GenitalHerpes( Genital Uçuk)

Genital Uçuğun Sebepleri

Genital uçuk sebepleri iki şekilde ortaya çıkar. Bunlar HSV-1 ve HSV-2. HSV-1’ de genellikle ağız içinde bir takım kabarcıklar meydana gelir. HSV-2’ de ise genital bölgede yaralar ve anüs etrafında sıklıkla görülen lezyonlar mevcuttur. Uçuğun meydana gelmesi immun sistem ile yakından ilgilidir. Stres, enfeksiyon veya ilaçlardan kaynaklı olarak bağışıklık sistemi zayıflayan kadınlarda uçuk daha sık görülmektedir. Bu nedenle ilaç kullanırken daha dikkatli beslenmeli ve özellikle iç çamaşırlarınıza her giyimden önce ütü yapmalısınız. Bu şekilde oluşabilecek her türlü lezyondan kendinizi rahatlıkla korumuş olursunuz. HSV-2 oluşumunda dudaklarda ve ağız içinde bir takım yaralar meydana gelir.

Genital Herperte HSV- 1

Genital herpes HSV- 1 çoğunlukla kendisini dudaklarda ve ağız içinde oluşan yaralar ile gösterir. Bu belirti gözlerde enfeksiyona bile yol açabilir. İleri vakalarda beyin enfeksiyonlarına yol açar. Sosyoekonomik gelişimi düşük ülkelerde görülmesi daha sık olan HSV-1 genel olarak tükürüğün salya ile karışması sonucu oluşur. Erişkinlerde yüzde otuzun üstünde, yüzde doksanın altında olarak hesaplanmıştır.

Genita lHerpes Hangi Sıklıkta Görülür?

Genital herpes görülme sıklığı kişinin dirayetine, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve temizliğe göre değişir. Bilindiği üzere bu hastalığın ilk sebebi enfeksiyoneldir. Genital herpes sadece direkt temaslarda yayılır. Herpes belirti olarak kadınlarda da erkeklerde de aynı şekilde ortaya çıkar. Virüse rastlandığında lezyon oluşmadan önce 3 ila 7 gün ara ile süren bir yumurtlama dönemi vardır. 7-15 gün aralığında tam olarak gelişir ve dokununca çok acı verir. Bu rahatsızlık sıklıkla 14 ila 49 yaş arasında görülüyor.

PrimerGenital Herpes

Primer genital herpes yani ilk kez görülen primeren feksiyonların belirtileri genellikle daha kötüdür. Fakat yeni nessil HSV virüsü çoğu durumda belirti vermeyebilir. Bu tür vakalarda genellikle ilk belirtiler cinsel ilişkiden bir iki hafta sonra ortaya çıkar. Etkilenen bölgelerde karıncalanma, iğnelenme, kızarıklık gibi belirtiler görülür. İki veya üç hafta sonrasında oluşan lezyonlar patlamaya başlar, kurur ve kabuk bağlar. Sonrasında kavlayarak dökülmeler başlar. Nemli bölgelerde meydana gelen kabarcıkların iyileşmesi daha uzun sürecektir. Bu konuda yapmanız gereken şey o bölgeyi kuru tutmaktır. Bunun için bebek pudrası kullanabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu