Sağlık

Genital Herpes (Vajinal Uçuk)

Genital Herpes (Vajinal Uçuk)

Genital Herpes, halk arasında uçuk olarak bilinmektedir. Bu uçak genital bölgelerde görülmektedir. Genital Herpes, Herpes Simpleks I (HSV-I) ve Herpes Simpleks II (HSV-II) tarafından oluşturulan kronik viral bir enfeksiyondur. HSV-I daha çok ağız ve dudak enfeksiyonlarından sorumluyken, HSV-II genital enfeksiyonlardan sorumludur. Genital Herpes genital bölgelerden kadınlarda vajina ve vulvayı erkeklerde penisi hem erkeklerde hem kadınlarda anüs ve kalçaları etkileyen viral bir enfeksiyondur.

Genital Herpes Enfeksiyonu Görülme Şekilleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Primer Enfeksiyon: virüsle karşılaştıktan sonra 3 -5 gün içinde görülür. Vulva, vajina ve servikste görülen içi sıvı dolu bu veziküller hızla birleşir ve çok ağrılı vulva ülserlerine neden olmaktadır. Servikste oluşan ülserasyona bağlı hiperestezi, lökore, kaşıntı ve yanma meydana gelir. Üretra etkilendiği için idrar yapmada güçlük ve dizüri görülmektedir. Bu evre hastalığın bulaşmasının yaygın olduğu dönemdir. Lezyonlar 2 veya 6 hafta içinde geçmektedir. Nemli bölgelerde lezyonların iyileşmesi daha geç olur. Lezyonlar kurur, kabuk bağlar ve daha sonra iz bırakmadan iyileşme göstermektedir. Primer lezyonlarla birlikte bulantı kusma, üşüme, ateş varsa enfeksiyon iyice yayılır ve menenjit, ensefalite ve viremia riski gelişebilir.

Sekonder Enfeksiyon: Primer lezyonlara bakış daha az ağrılı, daha lokalize ve daha çabuk iyileşen lezyonlardır. 3 -7 gün sürmektedir. Kadınlarda sadece kaşıntı görülebilirken erkeklerde çok hafif belirti verir.

Genital Herpes (Vajinal Uçuk)

Genital Herpes Nedenleri Nelerdir?

Herpes Simpleks’ in iki tipi genital enfeksiyonlara neden olmaktadır. HSV-I ve HSV-II. Herpes Simpleks görülmesinin temel nedeni immün sistem zayıflığıdır. İmmün sistemi zayıflayınca kadınlarda daha çok ilaçlar, enfeksiyon ya da stres nedeniyle hastalık sık aralıklarla nüks etmekte ve uzun sürmektedir.

HSV-I: Daha çok dudak, ağız ve yüzlerde görülen enfeksiyondur. Herpes Simpleks’ in en yaygın türüdür. Çoğu insan çocukluğundan itibaren geçirebilmektedir. Ağız içinde yara, kabarcık ve gözlerde kornea konjuktiva gibi enfeksiyonlara neden olur. Sosyo ekonomik açıdan düşük toplumlarda daha sık görülür. Tükürük ve salya ile bulaşır.

HSV-II: çoğunlukla cinsel ilişki ile bulaşır. Genital bölgede yara ve ülser şeklinde görülmektedir. Çapraz enfeksiyon görülmektedir. Yani ağızdan genital herpes, genital herpesten ağız herpesi alınabilmektedir.

Genital Herpes Bulaşma Yolu

  • Herpes Simpleks virüsü derisinde küçük çizikler olan veya mukozal lezyonları olan kişiyle direkt temas sonucunda ya da oral viral partiküller taşıyan kişilerin vücut sekresyonlarıyla ya da genital yollarla bulaşabilir.
  • Herpes Simpleks II’nin inkübasyon süresi 2 ve 12 gün içerisinde değişmektedir.
  • Gebelik döneminde daha sık görülen Herpes Simpleks Virüsü transplasental yolla fetüse geçerek ciddi komplikasyonlara neden olmaktadır. Lezyonlar çok ciddi durumdaysa annelerde sezeryan doğum tercih edilmektedir

Genital Herpes Tanı

Genellikle vücutta bulunduğu bölgelerde lezyonların görülmesiyle tanısı koyulmaktadır. Lezyonların direkt olarak alınan örneklerden viral izolasyon, DNA tespiti, EIA veya floresan antikor yöntemiyle yapılan antijen tespiti kesin tanıyı vermektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu