Sağlık

Gençlerde Sık Görülmeye Başlayan Boyun Düzleşmesi Nedir?

Gençlerde Sık Görülmeye Başlayan Boyun Düzleşmesi Nedir?

Pek çok sebeple ortaya çıkabilen boyun düzleşmesi hastalığı günümüzde gençlerde daha yaygın olarak görülmeye başlayan bir hastalık olarak kendini göstermeye başlamıştır. Yoğun ve yorucu iş hayatı, iş yerlerindeki satış ve başarılı olma baskısı gençlerde bu hastalığın yaygınlaşmasına sebep olmaktadır.

 

Boyun düzleşmesi hastalığının ortaya çıkışının asıl nedenleri arasında aşırı yorgunluk, çok düşünme ve stres-baskı altında olma gibi nedenler yer almaktadır. Boyun düzleşmesi kıvrımlı olan omurganın C şeklinin ana neden olan stres sebebiyle I şeklini alması olarak tanımlanabilir.

Gençlerde Sık Görülmeye Başlayan Boyun Düzleşmesi Nedir?

Boyun Düzleşmesinin Belirtileri

Ağrılı ve sıkıntı veren bir rahatsızlık olan boyun düzleşmesi belirtileri nelerdir diye baktığımızda öncelikle baş ağrısı ve boyun ağrısı olarak kendini göstermektedir. Boyun düzleşmesinden kaynaklı olarak arka tarafta, boyunda bulunan iki damar görevini tam yerine getiremez ve beyine yeterli kan ve oksijen ulaşamaz.

İlerleyen süreçte boyun düzleşmesinden kaynaklı olarak baş dönmesi, kulak çınlaması, unutkanlık, gün boyu yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Kollarda, omuzlarda ve sırtta belirgin ağrılar da boyun düzleşmesinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Boyun Düzleşmesinin Tedavisi Var Mıdır?

Boyun düzleşmesi olduktan sonra ameliyat ya da farklı yöntemlerle hastalığın tamamen iyileşmesi ve omurganın eski haline dönmesi artık mümkün değildir. Ancak ağrıları azaltmak hatta yok olmasını sağlayacak bazı yöntemler de mevcuttur.

Boyun düzleşmesi ciddi sorunlara yol açabilecek bir rahatsızlık olup erken teşhis ile acil olarak tedavi sürecine girilmesi gerekmektedir. Boyun kaslarını gevşetmeye yarayacak ilaç destekli tedaviye boyun düzleşmesi egzersizleri de eklenerek kasların eski esnekliklerine kavuşması sağlanmaya çalışılmaktadır.

Boyun Düzleşmesi Hastalığının Ana Nedenleri

Günümüzde belirgin bir şekilde aşırı stres ve baskı altındaki kişilerde görüldüğü bilinen boyun düzleşmesini tetikleyen diğer nedenler arasında masa başında boynu öne eğerek çalışma, yüksek ve sert yastık kullanımı, uzun süre bilgisayar ile uğraşmak, sürekli ağır yük altında kalmak sayılabilir.

 

Genel stres altındaki kişilerde sıklıkla görülen baş ağrısının boyun düzleşmesinden kaynaklanması da mümkündür. Boyun düzleşmesi baş ağrısı yapar mı sorusunun cevabı kesinlikle evettir. Ancak bilinmelidir ki her baş ağrısının nedeni boyun düzleşmesi değildir.

Boyun Düzleşmesinin Tedavisi ve Korunma Yolları

Boyun düzleşmesi oluşumu olduktan sonra tedavi ile ameliyat ile tekrar omurganın eski C haline getirilmesi imkansızdır. Ancak ilaçlarla birlikte uygulanabilen boyun düzleşmesi bitkisel tedavi yöntemleri ve egzersizlerle tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlarla rahatsızlıktan kaynaklanan kronik ağrılar hafifletilmektedir. Kronikleşmiş durumda ise mutlaka 20 seansa kadar fizik tedavi uygulaması yapılmalıdır. Fizik tedavi ile birlikte bitkisel kürlerle yapılan masajlar fizik tedavinin süresini 10 seansa kadar azaltacaktır.

Boyun düzleşmesi rahatsızlığı ortaya çıktıktan ve tedavi sürecine geçildikten sonra hasta kesinlikle ağır kaldırmamalı ve uzun süre boynunu öne doğru eğecek aktivitelerden uzak durmalıdır.

Bir Yorum

  1. Son zamanlarda boynumda cok ağrı oluşmaya başladı nedenini bilmiyorum ama yazdığınız yazıda verilen belirtiler benimle bire bir tutuyor umarım boyun düzleşmesi değildir :(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu