Psikoloji

Gençlerde Madde Kullanımı Nasıl Anlaşılır?

Gençlerde Madde Kullanımı Nasıl Anlaşılır?

Gençliğin en büyük tehlikelerinden biri olan madde kullanımı yeni yetişen neslin en büyük zararlarından biridir. Genel olarak ergenlik dönemi belirtilerini yansıttığı için aileler bu konuda hemen anlayamayabilirler fakat dışarıdan bakan biri rahatlıkla anormal bir durum olduğunu sezebilir. Bu konuda gençlerde madde kullanımı nasıl anlaşılır ve ne yapmak gerekir anlatalım:

Gençlerde Madde Kullanımı Nasıl Anlaşılır?

 

Madde Kullanımı Belirtileri Nelerdir?

Madde kullana bir genç aile tarafından ilk etapta tam anlaşılmayabilir. Bunun da nedeni ailenin çocuğuna bu durumu yakıştıramaması olabilir. Kimse çocuğunun böyle bir yanlışa düşeceğine inanmak istemez. Çocuğunuzda aşağıdaki gibi belirtiler varsa madde kullanımından şüphelenebilirsiniz.

 • Çocuğunuz eski sevincini kaybetmişse ve eskisi gibi sosyal aktivitelerden soyutlanmışsa farklı bir durum olduğu anlaşılabilir. Bu durum her ne kadar ergenlikteki deprosyonu andırıyor olsa da gençlerdeki madde kullanımı şüphesini de uyandırabilir.
 • Çocuğunuzun hareketlerinde saldırgan davranışlar ve ani duygusal çalkanmalar görülüyorsa madde kullanımı olabilir.
 • Sürekli uyuklama hali ve bitkinlik durumu
 • Yeni çevre ve arkadaş ilişkileri
 • Okuldaki ders başarısında ani düşüşler
 • Sürekli para isteme alışkanlığı
 • Evden para, değerli takı gibi eşyaların kaybolması
 • Kollarında çizik ve yaralar gibi pek çok şey çocuğunuzun madde kullanımında ortaya çıkabilecek olan belirtilerdir.

Madde Kullanımının Kesin Teşhisi Nasıl Yapılır?

 

Çocuğunuzun bütün düzenini alt üst eden ve sağlığını bozan madde kullanımının kesin teşhisi uzman doktor tarafından konulabilir. Bunun için birtakım laboratuar testleri uygulanır. Bunun için idrar testi ya da saç testi yapılır. Saç testi idrar testine göre daha kısa sürede kesin sonuç verir. Ancak biraz pahalı bir tekniktir. Madde kullanımının kesin teşhisi için bu testleri yaptırmanız gerekir.

Gençler Neden Madde Kullanır?

 • Sorunlu ailelerde çocuklar aradıkları ilgiyi bulamadıkları için madde kullanımına eğilirler. Bu konuda aileden yeterince ilgi ve sevgi göremeyen çocuklar dışarıya yönelirler ve çözümü bu yolda bulacaklarına inanırlar. Bu açıdan çocuğunuza yeterince ilgi ve sevgi verin.
 • Boşanmış ailelerde de madde kullanımına sık rastlanır. Boşanmış ailelerin çocukları yaşadıkları bu ruhsal bunalımdan çıkmak için maddeye sarılırlar.
 • Özgüven eksikliği: Özgüven eksikliği de gençlerde madde kullanımı konusunda etkili sebeplerdendir. Özgüveni düşük bireylerin yanlışa sapmaları daha çabuk olur.
 • Arkadaş Çevresi: Madde kullanımını en çok etkileyen sebeplerin başında arkadaş çevresi gelmektedir. Bu açıdan çocuklarımızın kimlerle arkadaşlık ettiğine çok dikkat etmeliyiz.
 • Özenti: Özentide madde kullanımında gençlerde etkili olan sebeplerdendir.

Madde Kullanımından Kurtulmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Öncelikle şunu belirtelim madde alışkanlığı olan biri hemen kolayca kurtulamaz. Çok ilerlediyse ve uzun süre madde kullanıyorsa tam anlamıyla kurtulmak için zaman gerekir. Zamanında müdahaleyle çok etkilenmeden çocuğunuz eski sağlığına kavuşabilir. Düzenli hastane tedavileri ve sizin ilginizle çocuğunuz eski sağlıklı günlerine kavuşabilir. Bunun için biraz sabırlı olmanız ve çocuğunuza her daim destek olduğunuzu hissettirmeniz önemlidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu