Sağlık

Genç kızın memesi, kızlarda gögüs gelişimi13 yaş, 14 yaş, 15 yaş, 16 yaş, 17 yaş, 18 yaş kızlarda meme ve göğüs gelişimi

Genç kızlarda erinliğin ilk yollarında büyüme hormonundaki çok çalışma sonucu boy uzaması fazlalaşarak yıllık 6 ile 10 santim kadar olur. Adet görmeye başlamasıyla beraber bu büyüme hızlı yavaşlayarak 18 yaşına kadar genç kızlarda ortalama 5 ile 6 santim arasında değişir. Kızların genel olarak boyları 18 yaşına kadar uzar.

10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 yaş kızlarda cinsel gelişim

Yaş Kızlar
10-12 İç organların gelişiminde kritik dönem
11-12 Göğüslerin ve kalça kemiğinin büyümesinin başlaması
12-13 Kasıklarda kıllanmaların başlaması
13-14 Koltukaltı kıllarının gelişimi ve ay halinin görülmesi
15-18 Dişi biçim ve fiziğinin tamamlanması

Sivilceler, yüzde yağlanma, saçta kepeklenme, sesin kalınlaşması, göğüslerde kabarma ve sertleşme sonucu oluşan göğüs düğümcükleri bu dönemin diğer özellikleri arasında sayılabilir.

Kızlarda cinsiyet hormonu artışı ile yumurta hücrelerinde de artış meydana gelir. Kızların kilolarında gözle görülür artış, göğüslerde büyüme, kalçalarda genişleme meydana gelir.

Bu dönemlerde oluşan değişiklikler sonucunda cinsel salgı bezleri kana bol miktarda salgı bırakır. Kızlarda östrojen salgıları, beyindeki hipofiz bezinin uyarılması ile bolca üretilir. Adet kanaması ile birlikte ergenliğin ilk belirtileri ortaya çıkar.

Ergenlik dönemlerinde kızların kilosunda ortalama 16 kilo kadar artış olur.

Ergenlik döneminde kızlar erkeklerden daha üstündür. Boy farkı ve kilo farkı oluşur. Yani 16 yaşındaki bir erkekle 14 yaşındaki kız aynı iskelet gelişimi seviyesinde olur.

8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 yaşındaki kızın memesi

Kızlarda meme büyüme, kıllanma, yağlanma ve adet görme yaşları şu ortalama ile görülür;

  • Kızlarda Göğüslerin büyümesi  8-13 yaş
  • Pubik bölgede kıllanma 8-14 yaş
  • Koltuk altında kıllanma Pubik kıllanmadan yaklaşık 2 yıl sonra
  • Ciltte yağlanma Koltuk altı kıllanmasıyla aynı dönem
  • İlk menstruasyon 10-16.5 yaş
genç kız meme gelişimi, göğüs boyutları
Gençkız memesi

Kızda ergenlik (puberte), vücudun çocuk görüntüsünden çıkarak olgunlaşmaya başlaması ile yeni fiziksel görünüme kavuşmaya başladığı çağlardır.

Bluğ çağ genç kızlığın ilk adımlardır.

Ergenlikle kızın fiziki gelişimi ve yapısına bağlı olarak 13 yaş ortalaması ile ilk regl görmesi görülür.

16 yaş üzerindeki kızlarda eğer adet kanaması gerçekleşmemişse doktora gidilmelidir.

Ergenlik dönemi kızların meme gelişimine başlaması ile kendini belli eder (telarj) başlar, sonrasında kıllanmalar (Pubarj), son olarak ilk aybaşı kanaması (Menarj) meydana gelir.

Resim üzerinden genç kızlardaki meme gelişimini görebilirsiniz.

8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 yaşındaki kızın göğüsleri

Göğüslerde büyümenin başlaması ile birlikte gelişen vücut için beslenmenin önemi büyüktür. Meme boyu kızın omuz, bel ve kalça yapısı ile orantılı olmalıdır. Genel anlamda vücut yapısı zayıf kızlarda memeler küçük olabilir. (Memelerin küçük olması ile emzirmenin, bebek beslemenin ve süt üretiminin alakası yoktur.) Kız yapı olarak daha hızlı gelişim ve daha çabuk hatlara sahip olmuşsa memeleri genelde büyük olur.

Kızın memesi büyümeye başladığında meme uçlarının birinde veya ikisinde küçük ve hassas kabarıklar meydana gelir. Bu oluşumlar zamanla 1-2 yıl sonra büyüyecektir. Meme büyümesi sırasında ilk başlarda memenin biri küçük veya büyük olabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir