Psikoloji

Geceleri Neden Uyuyamıyorum?

         Merhaba arkadaşlar, yeni bir konumuzla sizinleyiz. ‘ Uykuya dalmakta güçlük çekme problemi ‘ Bu konu maalesef ki ülkemizde olabildiğince yaygın. Araştırma yapmadık lakin daha önce okuduğumuz haberlere göre yapılan araştırmalarda bizim ülkemizde daha yaygın olduğunu, diğer ülkelerde bu derece yaygın olmadığını gösteriyordu.

         Öncelikle şu durumu belirtmeliyiz ki, insanın isterse yapamayacağı hiç bir şey yoktur! Öncelikle buna inanmanız gerek. İnanmak, öylesine inanmak olmamalı. Gerçekten inanmalıyız ki bilinçaltımızı da inandırabilmeliyiz. Temiz bir bilinçaltı ile elde edemeyeceğiniz hiç bir şey olmayıp, Kendinizi tamamen kontrol etmenin lezzetini yaşayabilirsiniz. Bu anlattığımız olayın uyku ile bir alakasının olmadığını düşünen arkadaşlarımız da vardır tahminimce. O zaman konumuzu anlatarak tekrar aynı yere bağlanalım ki beni daha iyi anlayın.

Neden Kolay Uyuyamayız?

Kolay uyumak için düşündüğünüz, kendinize takıntı yaptığınız tüm herşeyi bırakmanız gerekir. Beyninizin bırakması yetmeyip, bilinçaltına da bunları bıraktırmanız gerekir. Örnek vermek gerekirse;

  • Borcu olan bir insan borcunu çok düşündüğü için kolay uyuyamaz.
  • Sevgilisinden ayrılmış bir kişi acının, üzüntünün verdiği hazla kolay uyuyamaz.
  • Eşiyle/Sevgilisiyle tartışmış biri sinirle kolay uyuyamaz.
  • Yarın iş görüşmesine gidecek biri kolay uyuyamaz.
  • Yarın hoşlandığı biriyle buluşacak olan kişi kolay uyuyamaz.

vs. vs. Milyonlarca benzeri örnekle çoğaltılabilir.

 

Kolay uyumak için ne yapmalı?

Sorunu aslında kendimiz de çoğu zaman fark ederiz lakin çözümünü bulmakta güçlük çekeriz. Yada çözümü bulsak da uygulamakta güçlü çekiyoruz. Kendimde aynı durumdan müzdarip olduğum için bir kaç farklı çözüm kaynağına ulaşıp hallettim, umarım sizlere de faydalı olur. Öncelikle yapmanız gereken tek şey inanmak, inanarak bilinçaltını temizlemektir. Kendinizi yorarak, düşünerek gece uykuya geç dalarsanız, uyandığınızda sizi uykuya dalmakta güçlük çektiren konu sizinle birlikte uyanacak. Üstüne de uykusuzluğunuz eklendiğinde, Agresif, sinirli, düşünceli ve aynı zamanda uykusuz bir insan olacaksınız. Tedavi görmeniz şart olacak. Bu yüzdendir ki çok düşünmeyi bir an evvel bırakmalı, bilinçaltınızı temizlemeli, düşünerek bir yere varamayacağınızı kendinize inandırmalısınız!

Bu çözümün yanında yapabilecekleriniz;

  • Uykuya dalmadan biraz kitap okumanız uykuya dalmanıza faydalı olacaktır.
  • Uykudan 1 Saat evvel 1 Bardak Melisa çayı veya 1 Bardak Sarı Kantaron çayı içmeniz uykuya dalmanızda size faydalı olacaktır.
  • Çok hafif sesle dinlendirici müzikler dinleyebilir, hipnoterapi tekniklerini deneyebilir ve kolayca uykuya dalabilirsiniz.
  • Bugün yine uyuyamayacağım, sabah yine uykusuz kalacağım düşüncesini kafanızdan silerek güzel bir uyku çekebilirsiniz. Zira beyniniz bunu düşündükçe, düşündüğünüz şeyi size sunar.

Geceleri Neden Uyuyamıyorum?

 

 

Sağlıcakla, Sağlıkla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu