Bebek ve Çocuk

Gece uyanmalarını azaltmak için 5 çözüm ipucu

Gece uyanmalarını azaltmak için 5 çözüm ipucu
Evet, 3 zorlu uyku sorunu serimizde geldi sıra gece uykuları konusuna.

Doğumdan sonraki ilk 7-8 haftaya kadar bebeklerde gece ve gündüz ayırımı net olmadığı için gündüz kolayca uzun uykular uyuyup, gece uzun süreler uyanık kalabiliyorlar, ki bunun olmaması için bazı çözüm ipuçlarından birazdan bahsedeceğiz.

2-4 ay döneminde de, hem gündüz uykularının verimsizliği, hem de özellikle beslenerek, sallanarak, kucakta ve farklı şekillerde destekli uyku alışkanlığının gelişmesiyle gece uykularında sık uyanmalar veya uyanıp tekrar uykuya geri dönmekte zolanma durumları oluşabiliyor.

Bugün paylaşacağımız ipuçları her iki grup için de faydalı olacaktır.

İpuçlarına geçmeden önce kesintisiz uyku nedir ve neden önemli, bu konuda net olmak faydalı olur.

Kesintisiz uyku, yani sürekli bölünmeden uzun bir blok halinde uyunan, sürekliği olan uyku, sağlıklı bir uyku düzeninin en önemli prensiplerinden biri.

Kesintisiz derken neyi kastediyoruz, öncelikle bunu netleştirelim.

Gece hepimiz bir uyku döngüsünü tamamlayıp yeni bir uyku döngüsüne geçerken arada “kısmi uyanma” yaşıyoruz.

Bu kısmi uyanma esnasında aslında çok hafif ayılıyoruz, farkında olmadan şöyle bir etrafı yoklayıp herşey yolundaysa çok kısa bir sürede uykumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz ve sabah bu uyanmaları hatırlamıyoruz dahi.

Dolayısıyla bu “kısmi uyanmalar”, uyandığımızın pek farkında olmadan hızlıca uykuya geri döndüğümüz sürece uykumuzu kesintiye uğratmıyor, bu şekilde tam dinlendirici, kalitesi yüksek, kesintisiz bir uykudan söz edebiliyoruz, ki bu da oldukça önemli.

Eminim bunu kendinizden de çok iyi biliyorsunuzdur.

Sık sık uyandığınız veya 1 kere dahi uyansanız kolay uykuya dönemediğiniz yani uykunuzun kesintiye uğradığı bir gecenin ertesi günü enerji düşüklüğü, uyku hali, dikkat dağınıklığı, duygusal hassasiyet, sinir, sabırsızlık, asabiyetgibi bize kendimizi çok iyi hissettirmeyen durumlarda olabiliyoruz.

Aynı şey, bebekler ve çocuklar için de geçerli, hatta çok daha geçerli çünkü verimsiz uykuya karşı onlar bizden daha hassas durumdalar.

Gece defalarca uyandıkları veya uyanıp hızlıca uykuya geri dönemedikleri uyku ile kesintisiz sabaha kadar uyudukları uyku arasında kalite farkı var.

Zor, talepkar, huysuz diye tanımlanan pek çok bebek ve çocuğun özellikle gece uykusuna baktığımızda sık sık uyandıklarını ve uykuya dönmekte zorlandıklarını görüyoruz, bu da hem uyku kalitelerini, hem de uyku miktarlarını olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Derin ve kesintisiz uykuyla gelen büyüme, yenilenme, beyin gelişimi, bağışıklık sistemi, obezite ve diabetten korunma, kalp sağlığı, öğrenme, hafıza, dikkat, akademik başarı, duygusal denge ve sosyal uyum, sağlıklı gelişimleri açısından oldukça çok önemli.

Dolayısıyla gece gerçekten beslenme ihtiyaçları olduğu sürelerin dışında, uykularının mümkün olduğunca bölünmeden kesintisiz olması, sağlıklı uyku açısından çok önemli.

Peki 0-4 ay döneminde daha kesintisiz ve daha uzun gece uykularını nasıl sağlayabiliriz?

Gelin bu konuda size destek olacak 5 faydalı çözüm ipucuna göz atalım.

1. Verimli beslenme düzeni
Bebeğiniz gündüz ne kadar verimli beslenirse, gece de buna paralel olarak çok daha az kaloriye ihtiyaç duyacaktır, en azından beslenme kaynaklı olarak daha az uyanacaktır.

Verimli beslenmesinden kasıt sık beslenmesi değil, bir beslenme öğününde karnının verimli şekilde doyması.

Bunun olabilmesi için de beslenme saatlerini gün içine verimli yaymak ve beslenme sırasında bebeğin uyanık kalmasını sağlamaya çalışmak gerekir.

Sürekli emerek sakinleşen ve uyuyan bebekler sık ve azar azar beslendikleri için bu verimi sağlamak zor olur.

Özellikle gece sık uyanıp tekrar emerek uykuya dönme alışkanlığı varsa, yani gece sadece karnını doyurma amaçlı değil, uyuma amaçlı da besleniyorsa gece gereksiz yere ekstra kalori aldığı için bu gündüz beslenme saatlerindeki iştahını da olumsuz etkileyebilir, bir kısır döngü oluşabilir.

Dolayısıyla bebeğiniz gece uyandığında beslenme ihtiyacı dışında olan zamanlarda bir önceki mesajda bahsettiğimiz şekilde yine destekli ama emmeden bağımsız uyku alışkanlığına teşvik edilirse gece sadece ihtiyacı kadar beslenip, gündüz daha verimli beslenmesi sağlanabilir.

Özetle uyku düzeni ve beslenme düzenini birbirlerinden ayrı düşünmek mümkün değil, ikisi de birbirini olumlu veya olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Bu konuda son olarak küçük bir not daha:

Beslenme esnasında uyanık kalma olayı doğumdan sonraki ilk haftalarda her zaman mümkün olmayabilir, bazen beslenirken uyuyakalabilirler çok doğal, önemli olan bilinçli şekilde elinizden geleni yapıp beslenme esnasında bebeğinizi uyanık ve aktif tutmak, gerisi zamanla oturacaktır.

2. Gündüz uyku miktarına dikkat etmek
Bebeğin gündüzleri ihtiyacından fazla miktarda uyuması, gece uyanıp uykuya dönmekte zorlanmasına sebep olabilir.

Özellikle de 0-2 ay döneminde gece / gündüz ayrımı henüz oturmamışken.

Bu dönemde bebeğiniz gündüz uyurken, bir uyku süresinde 1,5-2 saatten fazla uyumasına müsade etmemek, onu tatlı tatlı uyandırmak ve gündüz de makul ölçüde uyanıklık zamanları geçirmelerini sağlamak, gece uykularını daha uzun uyumalarına yardımcı olacaktır.

Keza 2-4 ay döneminde de gündüz uyudukları toplam miktarlara dikkat etmek gerekir ki gece uykusundan çalmasınlar.

Ama bu asla demek değil ki, gündüz ne kadar az uyursa gece o kadar çok uyur.

Tam tersi, gündüz ihtiyacından az uyku gece uykusuna çok yorgun başlamasına ve bu da daha sık gece uyanmalarına sebep olabilir.

Önemli olan içinde bulunduğu ayın ihtiyacına göre elimizden gelen dengeyi kurabilmek.

Uyku Bölümünde bebeğinizin ayına uygun yazılarda hangi dönemde ortalama ne kadar uyanıklık süresi olabileceği ve uyku saatlerini nasıl düzenleyebileceğinizle ilgili detaylı bilgiler mevcut.

3. Gün ışığından faydalanmak
Bebeğinizin biyolojik saatinin organize olmasına, gece/gündüz ayırımının oluşmasına en büyük desteklerden biri, gündüz saatlerinde güneş ve doğal gün ışığından mümkün olduğunca bol faydalanması.

Özellikle ilk 2 ayda, bir gündüz uykusunda 1,5-2 saatten fazla uyumasını istemememizin sebeplerinden biri de bu.

Gündüz uyanıklık sürelerinda doğal ışıktan faydalanıp iç vücut saatlerinin gündüz ve gece ayarlarını yapmaya başlaması.

4. Gece zamanı gece gibi davranmak
Bebeğiniz gece uyandığı zaman son derece sakin, sessiz, onu uyarmayacak şekilde hareket etmeniz, karanlığı veya loşluğu korumanız, ışıktan kaçınmanız (teknolojik aletlerden gelen ışıklar dahil) ve ona etraf karanlık olduğu zaman uyku saati olduğu mesajını vermeniz önemli.

5. Kendi kendine uyku alışkanlığı
Gece daha kesintisiz uykudan bahsedip de kendi kendine uykuya dalabilme alışkanlığından bahsetmemek mümkün değil.

Bebekler gece iki uyku döngüsü arası kısmi uyanmalarda ilk uykuya geçtikleri şartları aradıkları için gece sık sık uyanmaya devam ediyorlar, yani emerek, sallanarak veya başka desteklerle uyumaya alışıklarsa, gece uyandıkları zaman kendileri uykuya dönmek yerine yine aynı destekleri bekliyorlar, bu da gece defalarca uyanmalarına sebep olabiliyor.

Serinin önceki mesajlarında 0-4 ay dönemindeki bebekler için konuyu 2 ayrı e-posta halinde detaylıca kapsamıştık, şu an tekrar detayına girmeyeceğim, ihtiyaç hissediyorsanız geri dönüp tekrar bakmanız faydalı olabilir.

Çünkü gece daha kesintisiz ve uzun uykular uyuyabilmede oldukça kritik bir konu.

Bu 5 ipucunun hem bebeğiniz, hem de sizin için geceleri daha uzun ve kaliteli uykular uyumanıza yardımcı olacağını umuyorum.

Ama biliyorum ki iş sadece gece uykusuyla bitmiyor, özellikle 2-4 ay arası dönemde yoğunlaşan kısa gündüz uykuları konusu var.

Yarın da kısa gündüz uykularını uzatmanın çözüm ipuçlarını konuşacağız.

Sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu