Ana sayfa » Hamilelik - Gebelik » Gebelikte Yeşil Çay Tüketilir Mi?

Gebelikte Yeşil Çay Tüketilir Mi?

Bu konuda çok çeşitli söylemler vardır. Bazı uzmanlar genellikte abartılmadığı sürece günde 3-4 fincan yeşil çay içilebileceğini söylemiştir. Bunun yeşil çay antioksidan açısından zengin bir içecektir. Antioksidanlar vücudumuzdaki hücre hasarının giderilmesinde önemli rol oynar. Kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon ve bazı tür kanserlere karşı yeşil çayın faydalı olduğunu savunulmaktadır.

Bazı uzmanlar ise abartılı düzeyde fazla yeşil çay tüketiminin vücuttaki folik asit seviyesini olumsuz etkileyeceğini savunmaktadır. Folik asit gebelikte alınması gereken en önemli besin değerlerinden biridir.
Yapılan bir araştırma gene kalma evresinde fazla yeşil çay içen anne adaylarının bebeklerinde nöral tüp defektleri yaşanabileceğini savunmaktadır. Kanıt oldukça az olsa da gebelikte yeşil çaydan kaçınılması önerilmektedir.
Yeşil çayın içerisinde diğer çaylarda olduğu gibi kafein bulunur. Kafein gebelikte mümkün olduğu kadar uzak durulması gereken bir maddedir. Ayrıca tüm çaylar demirin vücut tarafından emilimini azaltır. Bu da anne adayında anemiye sebeb olabilir.
Yeşil çay içilip içilmemesi de konusunda uzmanların açıklamaları şu şekildedir:

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Sernaz Çakır Ercil; “Yeşil çay kafein oranı yüksek olduğundan hamilelik süresinde kullanılması önerilmez. Siyah çayı ise açık ve limonlu olarak günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.”
Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Arda Saygılı; “Anne adayları hamilelik döneminde yeşil çay içmemelidir çünkü yeşil çay içmek bebeğin kalbinin açıklığını kapatıp, hayatını tehlikeye sokuyor. Yeşil çay içmek anne karnında duktusu kapatıp anne karnındaki bebeğin yaşamını tehdit ediyor. Çünkü yeşil çayda, antienflamatuar maddeler var. Aşırı üzüm suyu içmenin de benzer etkisi var.”

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Alper Mumcu; “Bazı çalışmalar yeşil çayın özellikle gebeliğin ilk 3 ayında fazla miktarda tüketilmesi halinde bebeğin gelişimi için zararlı olabileceğini ileri sürüyor. Gebe kalmaya çalışırken ve gebeliğin ilk üç ayında fazla miktarda yeşil çay tüketiminden kaçınmak gerekir. Bugün için kabul edilen görüş günde 1-2 bardak yeşil çay içmenin hiçbir zararı olmadığı ancak gebe kalmak isteyenlerin çay tüketimini günde 2 bardak ile sınırlamaları gerektiğidir.”

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Ferin Batman; “Hamilelere genel tavsiyemiz bitki çaylarından uzak durmalarıdır. Çünkü bu çayların içeriği henüz tam bilemiyoruz. Gebe kadınların bitki çayı içmeleri taraftarı değilim.”

Kadın Doğum Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer; “Folik asit seviyesini olumsuz yönde etkileyebileceği tespit edildiğinden hamile bayanların yeşil çay tüketiminden uzak durmaları tavsiye edilir. Yine bebek emziren bayanlar için içerisindeki kafein miktarından bebeğin uyku düzeninin bozulabileceği söylenerek yeşil çayı fazla tüketmemeleri önerilmektedir.Çok seviyorsanız ve yeşil çaydan vazgeçemem diyorsanız günde bir fincandan fazla tüketmemek gerekir.”

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen İrem Başar; “Yeşilçay, karahindiba, ahududu, sinameki, civanperçemi, lavanta, kedi otu, oğul otu, sarı kantaron, lavanta, anason, ebegümeci, ısırgan, adaçayı, zayıflama çayları gebelikte uzak durmamız gereken besinlerdir”

] }
Henüz Yorum Yok