Hamilelik - Gebelik

Gebelikte Virüs İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

COVID 19’un özellikle de gebelik döneminde olan kadınlar ve bebekler üzerindeki etkisi ile ilgili olarak çok fazla şey bilinmemektedir. COVID 19 ile ilgili mevcut bilgiler, gebelik döneminde olan kadınların çok fazla risk altında olduğunu göstermemektedir. Ama gebelik döneminde olan kadınların grip ve nezle gibi hastalıklardan ciddi derecede etkilendikleri gözlemlenmiştir. Bundan dolayı, gebe olan kadınların COVID 19 için risk altında oldukları düşünülmektedir.

Gebelikte Virüs İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik - Gebelik

Gebelik Döneminde Virüs İçin Neler Yapılmalıdır?

Gebelik döneminde COVID 19 hastalığından korunma yöntemleri aslında herkesin uyguladığı yöntemler ile aynı gibidir. Gebe kadınların virüsten nasıl korunacağını ve neler yapmaları gerektiğini maddeler halinde inceleyelim.

•Bu hastalığın olduğu ülkelere asla gidilmemelidir.
•Eller en az 20 saniye süresince sabun ve su ile birlikte yıkanmalıdır.
•Öksürme ya da hapşırma sırasında burun ve ağız kağıt mendil ile kapatılmalıdır.
•Kalabalık ve kapalı ortamlara ihtiyaç dışında girilmemelidir. Eğer girmek zorunda kalıyorsanız maske takmaya özen göstermelisiniz.
•Hasta olan insanların yanına gidilmemelidir.
•Rutin kontroller haricinde sağlık merkezlerine gidilmemelidir.
•İyi derecede pişirilmiş hayvan ürünleri tüketilmelidir.
•Dışarıdan yemek söylemek yerine kendiniz evde yemek yapmaya özen göstermelisiniz. Eğer yemek yapacak durumda olmadığınızdan dolayı dışarıdan ambalajlı yiyecek aldıysanız, mutlaka aldığınız ürünü havalandırıp, hemen sonrasında da ellerinizi yıkamayı unutmayınız.
•Seyahat yaptıysanız ve sonrasında 14 gün içinde de herhangi bir öksürüp, hapşırık, grip gibi solunum yolu hastalığı olursa maske takarak en yakın sağlık merkezine gitmelisiniz.

Gebelikte Virüs İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik - Gebelik

COVID 19 Olan Anne Bebeğini Emzirebilir mi?

Anne ve doktor birlikte karar vererek emzirme yapıp yapamayacağını belirlemelidir. Burada asıl önemli olan konu, virüsün anne sütü ile bulaşması değil, hastalığı kapmış olan bir annenin emzirme sırasında solunum yoluyla bebeğine bulaştırıp bulaştırmayacağıdır. Bunun için, COVID 19 olmuş anne, bebeğini emzirmeden önce ellerini iyice sabunlu su ile yıkamalıdır ve hatta mümkünse bebeğini emzirirken maske takmalıdır. Böylece virüsün bebeğe geçmesi bir nebze de olsa engellenmiş olacaktır. Eğer anne, sütünü bir elektrik pompası vasıtası ile sağlıyorsa, anne şişeye ya da pompaya dokunmadan önce iyi bir şekilde kendini dezenfekte etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu