Ana sayfa » Sağlık » Gebelikte Tiroidlere Dikkat

Gebelikte Tiroidlere Dikkat

Tiroid bezi boynumuzun tam ortasında bulunan kelebek şeklinde, 25 gram ağılığında bir bezdir. Salgıladığı hormonlar sayesinde büyüme ve gelişme de önemli rolü vardır. Tüm vücut fonksiyonlarını ve metabolizmayı düzenler.

Tiroid bezinden 2 hormon salgılanır. Bunlar T4 (tiroksin) ve T3 hormonlarıdır. Tiroid, bezi beyinde bulunan hipofiz bezinden salgılanan TSH (tiroidi uyarıcı hormon) sayesinde çalışır.

Tiroidin anormal şekilde büyümesine guatr denir. Gebe kadınlarda geneliğin başlangıcından itibaren organlarda bir miktar fizyolojik büyüme görünür. Tiroid bezleri de büyüyebilir. Tiroid bezi hastalıkları gebelikten önce tanısı konmuş olabileceği gibi gebelik sırasında da gelişip tanı konulabilir.

Gebelikte tiroidin anormal çalışması hem anne hem de bebek için riskli bir durumdur. Aile de ya da gebe kadında tiroid hastalığının bulunması, gebenin daha önce tiroid ameliyatı geçirmesi, guatr varlığı, Tip-I diyabet ve her hangi bir otoimmün hastalığın olması, anemi, kolestrol yüksekliği gibi durumlar tiroid hastalığı için risk faktörüdür.

 

Tiroidin Anne ve Bebeğe Etkileri
 

Gebelikte tiroit bezi fonksiyonlarındaki aksaklıkların hamilelik sürecinde fark edilmemesi hem anneyi hem bebek açısından ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Tedavi edilmeyen tiroit hastalıklarının doğacak bebekte zeka geriliğine, düşüğe ve anne karnında ölüme neden olabilir hatta anne adayının hayatını riske sokabilir.

 

Bebeğin, hamileliğin birinci yarısında sağlıklı gelişebilmesi için anneden plasenta yolu ile tiroit hormonu alması gerekir annedeki tiroit azlığı sebebiyle bebeğin ihtiyaç duyduğu tiroidi alamaz.

 

Hamileliğin ikinci 3 aylık döneminde bebeğin beyin gelişiminin başlar bu nedenle ikinci 3 aylık dönemde oluşan hipotiroidi, çocuğun beyninde geri dönüşümsüz bozukluklara neden olur. Gebeliğin ikinci yarısında annedeki tiroit hormon azlığı çocuğun IQ’sunun normale göre düşük olmasına, tedavi edilmeyen hamilelerde ise çocuğun IQ’sunun normalden çok daha düşük olmasına yol açar. Tedavi edilen vakalarda ise çocuğun IQ’su normaldir.

 

Gebelikten önce, gebelik esnasında, doğuma yakın dönemde hatta doğumdan sonra tiroid fonksiyonlarına, serbest T3, serbest T4 ve TSH’la birlikte tiroit antikorları denilen Anti TPO ve Anti Tg değerlerine bakılmalıdır. Tiroit sorunuyla karşılaşan gebenin ihtiyaç duyduğu tiroidi ilaç tedavisi ile karşılanabilir, doğum sonrasında da annenin kontrollere devam etmesi ve tedaviyi sürdürmesi gereklidir.

] }
Henüz Yorum Yok