Hamilelik - GebelikSağlık

Gebelikte Susuzluk Nasıl Anlaşılmaktadır?

Gebelikte Susuzluk Nasıl Anlaşılmaktadır?

Gebelikte Susuzluk Nasıl Anlaşılmaktadır?

Hamilelik döneminde susuz kalmayı önlemenin yollarından biri bol su içmekten geçmektedir. Hamile kadınlarda halsizlik probleminin temelinde de su içmek olmaktadır. Enerji düzeyinin düşmesine de neden olarak anne adayları kendilerini yorgun hissetmektedir. Bu durumu engellemek için her gün mutlaka gereken miktarda su içilmelidir. Susama fark edilmeyen belirtilerden biridir. Anne karnında bebek susuz yaşar mı diyenler için mümkün olmadığını söylemeliyiz. Susama durumunda bu durum asla göz ardı edilmemelidir. Vücudun çağrısına uyarak su içilmelidir.

 

 

Hamilelikte Susuzluk ve Önlenmesi

 

Sık sık su içme rutinleri de yaratılmalıdır. Her saat başı mutlaka bir bardak su içilmelidir. Ayakta dururken eğilirken bir anda da baş dönmesi durumu yaşanabilir. Göz kararması da meydana gelebilir. Migren ya da baş ağrısı da susuzluğun belirtilerinden biridir. Bu sebeple bu tarz ağrılar ile başa çıkmak için öncelikle bol miktarda su içilmelidir. Suyu biten bebek ne kadar yaşar sorusuna doktorlardan bilgi alınması gerektiğini söyleyebiliriz. Susuz kalan vücutta idrar rengi koyulaşarak ağır şekilde kokmaktadır. Burun ve ağız kuruluğu da yaşanmaktadır. Dil şişmesi, dudaklarda çatlama, kusma ve mide bulantısı da meydana gelmektedir.

 

Gebelerin Ne Kadar Su İçmesi Gerekir?

 

Gebelerin bol miktarda su içerek hem kendilerinin hem de bebeklerinin sağlığını düşünmeleri gerekmektedir. İlk 6 ayda ise bebeklerin su ihtiyaçları anne sütüyle karşılanmaktadır. Altı aydan sonra da su da eklenmektedir. Bebekler büyüdükçe bedenlerinde olan su yüzdesi de azalmaktadır. 2 yaş altında olan çocuklar sıcaktan erişkin bireylere göre daha çok etkilenmektedir. Yaz aylarında susuzluk sonucu kusma, ishal durumu yaşanmaktadır.

 

Gebelikte Hastalıkların Önüne Geçmek İçin Ne Yapılmalı?

 

Mide ve bağırsak hastalıklarına da çok fazla rastlanmaktadır. Bu hastalıkların önlenmesi için hamilelerin de bu dönemde su içmeleri ve susuzluk riski ile hem kendilerini hem de bebeklerini bırakmamaları gerekmektedir. Anne karnında bebeğin suyu biterse ne olur sorusuna zarar göreceğini belirtmeliyiz. Bebeklerin sağlıklı büyümesi için su içilmelidir. Doğal mineralli su tüketmeleri, ph değerleri yüksek su içmeleri çok daha yararlı olmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu