Hamilelik - Gebelik

Gebelikte nabız kaç olmalı, Hamilelikte nabız neden yükselir?

Hamilelikte nabız kaç olmalı, gebelikte nabız neden yükselir?

Hamilelik süresince gebeliğin getimiş olduğu hormonel değişimler vücutta çoğu değişimi hissetmenizi sağlar. Gebelik dönemlerinde nabız atımlarında da önemli değişimler meydana gelir ve hamilelik öncesi nabız atımı ile gebelik ve bebeğin kalp atımı başlaması ile birlikte hareketli bir nabza tanıklık edebilirsiniz.

Nabız ölçümü denildiğinde aklınıza kan ve kalp gelmeli, pompalanan kan sayısına göre yapılan ölçümler nabız ölçümleridir. Kalbin atış hızına göre bu sayı ortaya çıkar. Nabzınızı ölçtürdüğünüzde ortaya çıkan rakamlar size hamilenin kalbi dakikada kaç sefer atar sorusunun yanıtını vermiş olur. Bu dönemlerde yapılan nabız ölçümleri kişiye göre 5-10 farklılıklar gösterir.

Nabzın atışını etkileyen spor, sağlık durumunuz ve yaşa bağlı olarak çeşitliliğe sahiptir ve değişen atışlar görülür.

Hamilelerde kalp atış sayısı kaç olmalı

Sağlıklı bir kadının hamile olmadan önceki kalp atım sayısı 60 ile 80 arasında değişir. Bu rakamda farklar olmasının nedeni ise kişinin yaşına, aktivitelerine göre bir çok sebepten dolayıdır. Gebelik durumunda biraz daha farklıdır. Normalde sağlıklı yetişkin kadının nabzı 80 sefer atıyorsa gebe olduğu dönemde bu sayı 10 artar ve 90 seviyelerindedir. Gebeler arasındaki farklılıklara bakıldığında ise ortalaması 80 ile 90 arasında değişmektedir.

Hamilelikte nabız yükselmesinin nedenleri

Dinlenirken nabzını ölçtüren bir kadının hamile kaldığında nabız ölçtürmesinde ortaya çıkan sonuç farklı olacaktır. Hamilelikte bebeğe gerekli olan kanın tedariğinde daha çok kan pompalanması ihtiyacı doğar. Çünkü orada ilgilenilmesi gereken bir bebek vardır ve kalp biraz daha fazla çalışarak pompalar ve doğal olarak nabız ve kalp atışı artmış olur. Hamilelikte nabız düşüklüğü çok sık rastlanan bir durum değildir.

Hamilelikte nabız ne zaman ölçülmeli

Nabızın doğru tesbiti için en doğru zamanın belirlenmesi önemlidir. Yorgun veya nefes alışlarınızın yoğun olduğu dönemde daha yüksek çıkar. Doğru sonucu bulmak için sabah ve dinlenir haldeki ölçümler en doğrusudur. Nabız ölçme aletiniz yoksa bileğinizdeki şah damar üzerinden kendiniz bir saat yardımı ile ölçebilirsiniz. En sağlıklı nabız ölçmek için nabız cihazı gereklidir. Eczanelerde nabız ölçümleri ücretsiz olarak veya sağlık ocaklarından herhangi birine giderek nabzınızı ölçtürebilirsiniz.

Parmak ve elleri kullanarak nabız nasıl ölçülürkendi kendine evde nabız nasıl ölçülür

Bileğinizin iç kısmında şah damarınızı bulun ve üzerine diğer elinizin parmak uçları ile atım hissini alacak şekilde bastırın. Yanınızda bir saat bulunsun ve 15 saniye boyunca kaç sefer tıkladığını sayın. (Dinlenmiş olmalısınız) Çıkan rakamı 4 ile çarptığınızda çıkan sonuç sizin nabız atım sayınız (kalp atış sayısı) olacaktır. Doğru sonucu bulmanız için 2 sefer tekrar etmenizde fayda olacaktır.

Faydalı bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu