Hamilelik

Gebelikte Fazla Demir Alımının Bebeğin Gelişimine Olumsuz Etkileri

Gebelikte Fazla Demir Alımının Bebeğin Gelişimine Olumsuz Etkileri

 

Anne adayları gebelik döneminde kendilerine ve bebeklerine büyük bir dikkat ve özen gösterir. Gebelik döneminin başarılı bir şekilde sürdürülebilmesi için anne adayları doktor kontrolü altında gerekli besin ve ilaçları ihmal etmeden tüketmektedir. Ancak gebeliğin orta dönemlerinde demir eksikliği durumu söz konusu olmamasına rağmen demir takviyesi yapılması halinde bebekte gelişim bozukluğu sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Anne adayları kontrolleri esnasında demir eksikliğinin tespit edilmemesi halinde demir almaları çok ciddi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Demir takviyesinin gerekliliği testlerle kanıtlanmadıysa anne adayları demir almamalı ve ciddi sağlık sorunlarının önüne geçmelidir.

Gebelikte Fazla Demir Alımının Bebeğin Gelişimine Olumsuz Etkileri Hamilelik
Despite public health campaigns urging women in the U.S. to take folic acid, many are still not taking the supplements when they become pregnant.

Gebeliğin Ortasında Demir Takviyesinin Doğurduğu Olumsuz Sonuçlar

Gebeliğin orta dönemlerinde demir takviyesi alınması birçok araştırmaya konu olmuştur. Bebek bekleyen kadınlara demir takviyesi önerisi yapılmadan önce gerekli testlerin yaptırılması gerekmektedir.

Testlerle kontrol edilen kadınların demir takviyesi ihtiyacının olup olmadığı değerlendirilmeli ve demir seviyeleri kontrol edilmelidir. Ardından kişinin testlerle ortaya çıkarılan demir seviyelerine göre kişiye özel demir takviye önerisi yapılmalıdır. Ancak anne adayları gebelik döneminin en başından itibaren doğru beslenme şekliyle demir miktarını arttırabilme imkanına sahiptir.

Gebelik Döneminde Demir Eksikliğinin Önüne Geçebilmek İçin Beslenmenin Önemi

Gebeliğin başarılı bir şekilde sürdürülebilmesi için anne adaylarının doğru ve kaliteli bir şekilde beslenmesi çok önemli bir yere sahiptir.

Bu sebeple anne adaylarının yeterli düzeyde demir almaları sağlanmalı ve doğru beslenme konusunda anne adayları gebelik döneminin en başından itibaren bilinçlendirilmelidir. Anne adaylarının dikkat etmesi gereken husus beslenme miktarı değil, besinlerin kalitesidir.

Gebelik Döneminde Demir Eksikliğinin Önüne Geçebilmek İçin Neler Tüketilmeli?

Anne adayları gebelik döneminde 27 mg, emzirme döneminde ise 18 mg günlük demire ihtiyaç duymaktadır. Gebelik döneminde günlük demir ihtiyacını karşılayabilmek için demir minerali açısından zengin olan besinler tüketmelidir.

Demir minerali en yüksek olan besinler arasında kuru kayısı ve kuru üzüm çok önemli bir yere sahiptir.

Ayrıca kırmızı et, tahıl, pekmez, yumurta, fasulye, pancar, patates, fındık, şeftali, armut, hurma, kabak ve balık gibi besinlerde de demir minerali oldukça yüksektir. Demir eksikliği nedeniyle ilaç tüketen gebe bayanlar süt ve süt ürünlerini ilaçla birlikte tüketmemelidir.

 

 

 

Gebelikte Yeterli Demir Alımı Neden Önemlidir?

Gebelikte yeterli demir alımının gerçekleşmemesi halinde ortaya çıkan anemi hastalığı çıkabilmektedir. Anemi rahatsızlığının önlenebilmesi için yeterli düzeyde demir alımının gerçekleşmesi sağlık açısından çok önemli bir yere sahiptir.

Genel olarak hamileliğin son aylarına doğru demir yeterli gelmez ve demir takviyesi doktorlar tarafından önerilir. Ancak bu aşamada demir eksikliğinin oranı belirlenmeli ve en düşük dozun hamile kadına uygulanması gerekmektedir.

Demirin emilimini arttırabilmek için C vitamini le birlikte almaya özen gösterilmeli ve yemek sonrasında alınarak faydası arttırılmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu