Hamilelik - Gebelik

Gebelikte Covid 19

Covid 19 virüsü bilindiği gibi 2 yolla bulaşmaktadır. Ya enfekte kişi ile yakın temas sonrası solunum yollarından kaynaklı ya da enfekte olmuş bir yüzeye kişinin dokunup elini ağzına, gözüne ya da burnuna götürmesi yoluyla bulaşmaktadır.

Genel olarak hamileler olan kişilerde influenza gibi solunum hastalığı oluşan durumlar çok daha şiddetli olabildiği için hastalığı daha ağır geçirebilecekleri düşünülmektedir. Avustralya kaynaklı bir yayına göre özellikle gebeliğin son dönemlerinde virüse yakalanılırsa çok ağır bir şekilde seyrettiği ancak erken haftalarda yakalandığında daha hafif geçirildiği tespit edilmiştir. 28. haftadan sonrasında enfeksiyon olması halinde anne adayının alması gereken ilaçlar sebebiyle erken doğum riskinde de önemli derecede artış olduğu belirtilmiştir.

Covid-19 şüphesi olabilecek hafif bulgular varsa evde kalmanız çok önemlidir. Ciddi derecede nefes darlığı ve ateş yüksekliği gibi durumlar olmadıkça sağlık kuruluşuna gitmek sakıncalı olabilmektedir.

Gebelikte Covid 19 Hamilelik - Gebelik

Gebelik Döneminde Covid 19 Bebeğe Bulaşır Mı?

Şimdiye kadar Çin tarafından sunulmuş vakaların genelinde anneden bebeğe geçtiği görülmediği yönünde olsa da 26 Mart 2020 tarihinde yayınlanan bir vakada ise anne karnında ki bebekte pozitif bulgular tespit edilmiştir. Bebeğe anne karnında iken geçmiş olan bu virüse yine bebeğin kendi oluşturduğu cevaba bağlı olarak olduğu düşünülmektedir. Bundan dolayı son zamanlardaki verilerin aksine anne karnında da bebeğe olduğu üzerinde çok sık durulmaktadır.

Gebelik Döneminde Rutin Kontrollere Gidilmeli Mi?

Gebelik döneminde doktorunuz ile iletişim halinde olmanız çok önemlidir. Eğer çok belirgin riskler yoksa rutin kontrollerin ertelenmesi ya da rutin olan kontrollerin sayısının düşürülmesi uygun olacaktır. Ama bu kararı verirken mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Kontroller için gelmeniz durumunda yanınızda kimsenin olmamasına özen göstermelisiniz. Muayene sürenizi de olabildiğince kısa tutmanızda fayda bulunmaktadır.

Gebelikte Covid 19 Hamilelik - Gebelik

Covid 19 Doğum Şeklini Etkiler Mi?

Şuana kadar yapılan araştırmalara göre Covid 19’un doğum şekli üzerine bir etkisi bulunmamaktadır. Normal doğum ya da sezaryen ile doğum kararı istediğiniz şekilde verebilirsiniz. Ama gebelik sırasında Covid-19’a bağlı genel durumda ciddi derecede kötüye gitme halinde sezaryen ile doğum kararı alınabilir. Ayrıca suyun içinde doğum enfeksiyon kapma riskini artırdığı için asla önerilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu