Bebek ve ÇocukHamilelik - Gebelik

Gebelikte Cinsel Hayata Dair Bilgiler

Gebelik ve Cinsel Hayat

 

Hamilelik döneminde cinsel hayat da dikkat edilmesi gereken kurallar da bulunmaktadır. Cinselliğin gebelik döneminde sürdürülmesi olumsuz etki oluşturmamaktadır. Aksine eşler arası yakınlık erkeklerin ve kadınların kendilerini iyi hissetmesi, çiftlerin ilişkilerinin güçlenmesi açısından önem taşımaktadır. Sağlıklı çift ilişkilerinin çocuklarının ruhsal sağlıkları da iyidir. Gebelikte cinsel ilişki sırasında bebeğin durumu ise normaldir. Çift gebelik döneminde cinsel ilişkiler azalmakta ya da hiç olmamaktadır. Gebelik öncesinde kadınların cinselliğe bakışları tutumu neyse gebelik döneminde de benzer durum yaşanmaktadır. Eşler tarafından bu dönemlerde kaçınmalar da daha hoş görülebilir durum olacaktır.

Gebelikte Cinsel Hayata Dair Bilgiler

 

Gebelikte Cinsel Hayata Dair Bilgiler

 

Sadece kadınlarda değil erkeklerde de yanlış inanışlar sebebiyle gebelikte cinsellikten uzak durma eğilimleri gelişmektedir.  Özel durumlarda bazen jinekologlar birleşmeleri kısıtlamakta bebeklerin sağlıklarını düşünerek cinsel yaşamdan uzak durma eğilimleri de gelişmektedir. Tıbbi gerçeklerin varlığında da yasaklanan cinsel birleşmeler yaşanmaktadır. İkiz gebelikte cinsellik de yaşanan durumlar arasında yer almaktadır. Birleşme dışında cinsel davranışlara da yönelerek cinsel yakınlıklar her zaman sürdürülmektedir.


 

Gebelikte Bebek Sağlığı

 

Hamilelik kadınların hayatını kökten etkileyen son derece değişik bir süreçtir. Bu dönemde fiziksel değişikliklerin yanı sıra psikolojik değişiklikler de meydana gelmektedir. Yaşamın her kısmında önemli olan cinsellik ve cinsel hayat gebelikten de olumsuz etkilenebilmektedir. Bu dönemde annelerin gebeliğe uyum sağlaması söz konusu olduğundan cinselliğe karşı soğukluk da yaşanabilmektedir. Hamileyken ilişkiye girilir mi islamda en çok merak edilen konular arasındadır. Gebeliğin fark edilmesinden itibaren anne adayları cinselliğin zarar verdiğini de düşünebilmektedir. Bu duygunun amacı ise insanların kendi soyunu devam ettirme isteği olup bebeklerine zarar vermekten korkmalarıdır.

 

Gebelikte Cinsellik Zararlı Mıdır?

 

Normal şekilde ilerleyen gebelikte cinsel ilişkinin olumsuz ya da olumlu etkisi olmamaktadır. İlk gebeliğini yaşayanlar da cinsel hayatlarına müdahale etmeden bebeğe zarar vereceklerini düşünmeden cinsel ilişkilerini köreltebilir. Gebelikte cinsel hayata dikkat edilmesi gerekir. Halk arasında da erken zamanlarda yaşanacak cinsel ilişkinin bebeklerde ölüm, sakatlığa neden olacağı, düşükle sonuçlanacağı fikri de hakimdir. Bu durumun bilimsel dayanağı ise olmamaktadır.

 

Gebelikte Cinsel Hayata Dair Bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu