Hamilelik - Gebelik

Gebelikte Çatı Muayenesi Nedir Nasıl yapılır

Gebelikte Çatı Muayenesi Nedir Nasıl Yapılır

Gebelik sonucunda iki şekilde sonuç gerçekleşir. Birincisi anne adayı normal bir şekilde doğum yapar. İkinci ihtimalse sezaryen ile doğum gerçekleşir. Her iki durumda da öncelikle bebeğin ve annenin sağlığı düşünülür. Genellikle uzmanlar normal yoldan doğum yapmanın hem anne açısından hem de bebek açısından daha sağlıklı olduğuna işaret eder. Ancak sezaryen yöntemi ise kimi durumlarda mecburi olarak yapılır. Günümüzde sezaryen ile doğum kimi annelerin isteği üzerine de yapılmaktadır. Ancak anne ve bebeğin sağlığı için doktor öncelikli olarak hangi yöntemin daha normal olacağına karar vererek o yöntemi seçer. Sezaryen ya da normal doğum yöntemlerinin belirlenmesi için yapılan muayeneye çatı muayenesi denir.

Sezaryen Doğum

Sezaryen doğum ile normal doğum arasındaki fark normal doğum rahim yoluyla gerçekleşirken sezaryen ile doğumda anne karnı yırtılarak bebek alınır. Sezaryen yönteminin seçilmesinin bazı nedenleri vardır. İlk olarak eğer anne muayene sonrasında yapılan tetkiklerde eğer uygun rahim genişliği yaşamıyorsa bu yöntem tercih edilir. Diğer bir durum da bebeğin kordon dolanması yaşamasıdır. Anne ile bebeği besleyen kordon bağının bebeğe dolanması sonucu bebek rahimden dışarı çıkamaz. Bu durumda bebeğin anne karnından bir an önce alınması gerekir. bebeğin anne karnından alınması bebeğin boğularak ölmesi tehlikesini önler. Bu durumda sezaryen acil olarak uygulanır.

Çatı Muayenesi Ne Zaman Yapılır

Çatı muayenesi annenin rahim genişliğinin ölçüldüğü bir muayenedir. Sezaryen masasına yatırılan anne rahim kontrolü yapılarak normal doğum için uygun olup olmadığı kontrol edilir. Eğer annenin rahim ağzı genişlemişse normal doğum beklenir. Bu muayene gebeliğin 37. Haftasında yapılmaktadır. Yapılan muayene kesin sonucu belirlemez. Doğum esnasında oluşacak anormal bir durum sezaryeni gerektirebilir. Bu durumda sezaryenle doğum kaçınılmaz olur. Anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye atmadan sezaryen uygulamasına gidilir. Yine de normal doğum yapabilirse anneye bu yol uygulatılır.

Normal Doğum

Normal doğum rahim ağzından bebeğin gelmesiyle gerçekleşir. Normal doğum sancıları pek çok kadının korktuğu bir durumdur. Ancak bu sırada çekilen sancı ve sıkıntılar doğumdan sonra annenin daha kolay bir şekilde toparlanmasına yardım eder. Normal doğum sancıları bir anda gelebildiği gibi anneye uzun bir müddet öncede gelerek sıkıntı verebilir. Öncelikle normal doğumun gerçekleşmesi için rahim ağzı genişliğinin istenilen boyutta olması gerekir. hem gebeliğin sonlarına doğru hem de doğum sırasında rahim ağzı açılarak bebeğin geçişine izin verir. Normal doğum için rahim ağzının genişliği son derece önemli bir konudur. Eğer rahim darlığı yaşanıyor ya da rahim genişliği istenilen boyutlara ulaşmıyorsa sezaryenle müdahale edilir.

Çatı Muayenesi Doğumu Belirler Mi

Çatı muayenesi doğumun türünü belirlemez. Çünkü bu muayene gebeliğin son haftalarında yapılan bir muayenedir. Doğum anına kadar rahim genişliği değişebilir. Bu sebeple eğer rahim darlığı yaşıyorsanız normal doğum yöntemini belirlemeniz ya da sezaryen yöntemini seçeceğiniz aklınıza gelmez. Normal doğum yönteminde istenilen rahim genişliği için bu muayene gebeliğin son zamanlarında yapıldığı gibi doğum sancısı çekerken dktorlar tarafından da yapılmaktadır.

Çatı Muayenesi Yaptırmak Zararlı Mıdır

Çatı muayenesi yaptırmak anne adayının doğuma ne kadar hazır olduğunu belirlemesi bakımından çok önemlidir. öncelikle anne adayları rahim genişliğinin kontrolü ve rahimde bir sorun olup olmadığı ancak bu muayene sonucu bilebilirler. Çatı muayenesi yaptırmanın ne bebek açısından ne de anne adayı açısından herhangi bir sorun oluşturmaz. Çatı muayenesi elle yapıldığı için pek çok kadın bebeğe zarar verileceğini düşünür. Ancak bu muayenede diğer vajinal muayenede olduğu gibi rahim içine herhangi bir müdahale söz konusu değildir. Rahim ağzı kontrolü olarak da bilinen bu tetkik sadece bebeğin düzgün bir şekilde doğumu için yapılan kontrolleri içerir. Çatı muayenesi sonucunda eğer ufak kanamalar meydana gelmişse bu son derecede normaldir. Çatı muayenesinde ağrı ya da acı hissetmezsiniz. Vajina hamileliğin sonuna doğru esnemeye başlayacağı için muayene sonucu ekelenme veya ufak kanamalar meydana gelebilir. Bu muayenenin hiçbir zararı olmaz. Aksine bebeğin ve anne rahminin kontrolü açısından oldukça faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu